Формула сміття: у Кабміні вигадали як стимулювати українців сортувати сміття

Формула сміття: у Кабміні вигадали як стимулювати українців сортувати сміття

Фото: pixabay.com

Чим менший об’єм сміття здав, тим менше за його вивіз заплатив.

Кабінет міністрів по-новому визначатиме тариф на вивезення твердих побутових відходів. У новій формулі, зокрема, враховано, що той, хто краще сортує, платитиме менше.

Про це йдеться в сюжеті журналістки ТСН Інни Боднар.

У столиці вже давно впроваджують контейнери, які в побуті називають дзвіночки. Зелений - для скла, жовтий - для пластику. Таких дзвіночків у Києві понад 3,5 тисячі. «Ми рік тому перезапустили проект сортування у Києві, закупили тисячі нових контейнерів, фактично з тих пір 400 сміттєвозів не поїхали на полігон, а сміття було перероблене і отримало нове життя, як вторсировина», - розповідає заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Чи кидати у дзвіночки відсортоване сміття - це поки що на совісті містян. Але незабаром совісним це принесе прибуток. Кабінет міністрів  вивів формулу, за якою вираховуватимуть скільки ж стягувати зі споживача за непотріб. Як це працюватиме у міністерстві громади роз’яснюють письмово:  "Введено формулу, відповідно до якої тариф на послуги з поводження з побутовими відходами встановлюється за фактичні об’єми, які потрапляють саме на перероблення та на захоронення побутових відходів".

Кабінет Міністрів вивів "формулу сміття"

Кабінет Міністрів вивів "формулу сміття"

Тож чим більше люди сортуватимуть сміття, тим менший об’єм непотребу поїде на полігон і тим дешевше обійдеться послуга з його вивозу. Однак, додають експерти, аби це відчутно стало для кишені, треба, щоб сортували всі.  «У нас бояться підвищити тариф, але якщо працює ця формула – яка чітко каже, якщо ти зменшуєш обсяги, то й тариф у тебе падає.  То тоді треба підняти тариф так, щоб населення було зацікавлене сортувати, щоб цей тариф знижувався, бо знижується об’єм», - переконаний експерт з управління відходами Олександр Лимар.

Тарифи не збільшували, але пригрозили штрафом - так стимулюють сортувати сміттЯ у селі Білозір’я на Черкащині. Тут скрізь стоять баки для сортування - у центрі, на базарі, і у школі, і в садочку. Підписано, що куди кидати, і якщо це ігнорувати - буде штраф 1360 гривень. «Поки ми прийняли таке – 6 місяців даємо попередження, з 1 січня ми створили інспекторів по благоустрою своїх – 6 людей, які будуть виписувати протоколи про адмінштраф», - каже  сільський голова Білозірської ОТГ Володимир Міцук.

З нового року хочуть запровадити й те, що затвердили в Кабміні: чим менший об’єм сміття здав, тим менше за його вивіз заплатив. Коли ця формула запрацює в інших населених пунктах - теж залежить від влади на місцях. 

Відсортовані пляшки у тюках поїдуть на переробку, там їх подрібнять, нагріють і перетворять на нитку, яка потім використають, зокрема, у пошитті одягу. У ґрунті ж пляшка розкладатиметься кількасот років.

Кореспондентка Інна Боднар.

Повʼязані теми:

Наступна публікація