Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Ідея Супрун щодо грошей на тіло Пирогова обернулася гучним скандалом

Наслідком цих подій може стати перепідпорядкування національного музею місцевій громаді.

Скандал довкола видатного вченого Миколи Пирогова спричинила ідея керівника МОЗ Уляни Супрун віддати призначені на ребальзамування тіла гроші для допомоги онкохворій дитині. Повідомлення в соцмережі з питанням про доречність того чи іншого викликало бурхливе обговорення, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Забальзамоване тіло Миколи Пирогова лежить у склепі вже 136 років, воно пережило революції, війни, економічні депресії, і саме цього року його збереження опинилося під питанням, бо Супрун знайшла варіант інакше застосувати виділені на процедуру 200 тисяч гривень. Противники цього звинуватили посадовця в маніпуляції, а також закликали подбати про історичну спадщину, прихильники ж обурилися наявністю "мумій" у ХХІ столітті.

ВідеоУкраїнців обурила пропозиція очільниці МОЗ зупинити ребальзамацію Миколи Пирогова

Забальзамоване тіло вченого зберігається у Вінниці на 43 роки довше, за мумію Леніна. Науковці кажуть, це стало справжнім експериментом. Але очільниця МОЗ поставила його під сумнів і запитала у користувачів соцмережі, чи не краще гроші на ребальзамацію віддати хворим на рак.

Українців обурила пропозиція очільниці МОЗ зупинити ребальзамацію Миколи Пирогова

У садибі-музеї, де зберігається тіло Пирогова, діями чиновниці шоковані, адже там уже все готово для проведення ребальзамації. "Це кімната, спеціально обладнана медичним обладнанням, спеціальна ванна була привезена з Росії, тут заповнюється бальзамуючим розчином", - розповіла головний зберігач музею Зінаїда Мартинова. Раніше ребальзмацію кожні десять років робили російські вчені, які займаються збереженням тіла Леніна у Москві, але через війну довелося шукати інших фахівців – і в цьому полягала головна складність. Новий колектив учених зголосився працювати навіть задарма, бо догляд за тілом такого віку вже являє собою суто науковий інтерес. Тому ініціативу Супрун в останній момент перед процедурою у Вінниці не зрозуміли. "Закупівля медикаментів – це окрема стаття в бюджеті, ніхто немає забрати з цієї статті. Порівняти додаткові кабмінівські кошти з медикаментами – це повне незнання закону. Мені соромно за неї", - зізнався директор Національного музею – садиби М.І. Пирогова Петро Гунько.

У Вінниці кажуть, що музей – їхня визначна пам’ятка, яка щороку приманює тисячі туристів. На захист тіла Пирогова стали навіть церковники. "Як церковна людина, я підтримую ідею перепоховання, але не сьогодні і не в такий спосіб, як нам пропонують. І сьогодні вся вінницька громада, в тому числі віруючі люди, об’єдналися навколо цієї думки, що музей Пирогова і усипальниця повинні залишатися", - розповів секретар місцевої єпархії Владислав Демченко. 

МІська влада навіть запропонувала взяти на себе всі витрати, але за однієї умови – контролю над музеєм. "Ми готові ініціювати перед урядом України пропозицію щодо передачі музею в спільну комунальну власність. А фінансову сторону ми візьмемо на себе", - пояснив міський голова Сергій Моргунов. Очільницю міністерства охорони здоров’я така пропозиція влаштувала, а вчені сподіваються, що важливий для них експеримент триватиме. "Це дуже цікавий експеримент: який тривалий час може зберігатися мумія людини. Прецедентів у світі залишилось дуже мало – ви знаєте, мумій до десятка є. Але більш сучасні тільки три – це мумія Пирогова, мумія Леніна і мумія Хо Ши Мін", - розповів завідувач кафедри внутрішньої медицини Національного медичного університету імені Богомольця Вадим Шапулін.

Кореспондент ТСН Анна Тітовська

Залиште свій коментар

Вибір редакції