Музей Степана Бандери отримав унікальний історичний експонат

Дата публікації
Музей Степана Бандери отримав унікальний історичний експонат

УНІАН

До фондів передали особистий фотоапарат провідника ОУН і зроблені ним світлини.

Святкування дня народження лідера ОУН Степана Бандери в селі Старий Угринів на Прикарпатті позначилося цінним подарунком для історико-меморіального комплексу, який діє в батьківській хаті діяча. Там уперше виставили унікальний експонат – особистий фотоапарат і десяток оригінальних світлин, які музею передав його онук, також Степан Бандера, що нині живе в Канаді, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

У постійну експозицію його не виставлятимуть, а ховають у фондах, бо так він буде цілішим. А показуватимуть фотоапарат двічі на рік: 1 січня на день народження та 14-15 жовтня на роковини загибелі націоналіста. Німецький фотоапарат Zeiss Ikon досі в робочому стані. Його Бандера придбав 1953 року, і ця покупка була не з дешевих. Музейники мають їй пояснення – провідник ОУН мав любов до фотографування. "Я вважаю, це було його справді захоплення, одне з небагатьох захоплень у житті. Він мало того, що фотоапарат мав, але й свою лабораторію. Він особисто плівки проявляв, особисто фотографії робив", - розповів завідувач музею Степана Бандери Степан Лесів.

Степану Бандері виповнюється 108 років з дня народження

Степану Бандері виповнюється 108 років з дня народження

Однак більшу частину свого життя від камери Бандера ховався. Через свою діяльність, як провідник Організації українських націоналістів, він кілька разів сидів: спочатку у польських, потім у німецьких тюрмах. А вийшовши в 1944-му з концтабору, пішов у підпілля – від радянських карателів. Тож за 27 із 40 років свого життя, кажуть історики, Бандера не зробив жодної власної фотографії, крім тих, що вклеював у документи. А єдина відома кінохроніка – з його похорону. "До нас дійшли фото перш за все його юнацьких років. Фото про його діяльність, як керівника ОУН, немає. З ким він спілкувався, коло його зустрічей, місця зустрічей. Це було пов'язане з конспірацією. Бо Степан Бандера не раз міняв місце проживання, використовував кілька імен", - каже історик Ярослав Коретчук.

Чималий сімейний фотоархів Бандери, яким нині пишаються історики, почав формуватися тоді, коли провідник ОУН вийшов з підпілля, разом із сім'єю остаточно оселився у Мюнхені та купив собі фотоапарат. "Тут є відпочинок в Альпах. Інтенсивні заняття спортом", - розповідає Лесів, демонструючи зокрема й останню прижиттєву світлину Бандери, зроблену саме цим апаратом.

Кореспондент ТСН Алла Пасс

Наступна публікація