Сучасні лохотрони: як українців розводять на гроші

Сучасні лохотрони: як українців розводять на гроші

Полюючи на "легкі гроші", можна запросто стати жертвою шахраїв / Фото: thinkstockphotos.com

ТСН.ua наводить підбірку лохотронів, на які найчастіше ведуться українці.

Ще з десяток років тому стати жертвою всіляких шахраїв було куди простіше, ніж зараз. Дякувати «гуглу», сьогодні більшість «розводів» можна розкусити завчасно. Звісно, якщо не полінуватися і спробувати дізнатися хоча б щось про сумнівний виграш, роботу, товар чи послугу. Отже, наводимо кілька прикладів сучасних способів гри на довірі українців, наслідки якої можна передбачити. Сподіваємося, що принаймні час, а то й гроші та нерви, наші поради допоможуть вам зберегти.

Ми шукали саме вас!

Всі ми час від часу шукаємо роботу. Найпопулярніший спосіб – за допомогою сайтів із працевлаштування. Якщо ліньки самому переглядати вакансії – можна залишити резюме із усією контактною інформацією про себе. Але ж будьте готові до того, що ця інформація може потрапити до рук «лохотронщиків».

Отже, уявіть ситуацію. Одного дня до вас на пошту приходить інтригуючий лист від нібито потенційного роботодавця приблизно такого змісту:

«Доброго дня, Ваше резюме на посаду (вказується посада, відповідно до вашого роду занять, або взагалі не вказується – ви ж то самі знаєте, на яку посаду претендуєте. – Авт.) нас зацікавило. Якщо ви ще розглядаєте нашу пропозицію, то передзвоніть, будь ласка, за цим номером для запису на співбесіду. Контактна особа – Сергій (Марія Володимирівна, Олена, Олег і т.п. – Авт.)».

Нічого дивного не помітили у цьому листі? А дарма. Майте на увазі: зацікавлений у вас роботодавець зателефонує вам особисто. До того ж – звертайте увагу на те, з якої пошти надійшло повідомлення. Поважаюча себе компанія ніколи не дозволить менеджеру з персоналу надсилати повідомлення співробітникам з особистої пошти. А вище згаданий Сергій писав листа саме з приватної пошти. Тож, що за компанія хоче взяти мене на роботу було взагалі не зрозуміло.

Телефон у листі був вказаний не стаціонарний, а мобільний, що також насторожило. За цим номером мені повідомили, що дійсно, я маю записатися на співбесіду і прийти на неї із паспортом. Навіщо – жінка у слухавці не повідомила. Та й що за загадкова компанія мене запрошує – також не відповіла, мовляв, прийдете – все дізнаєтесь.

Та перш, ніж іти на співбесіду, ввожу в «гугл» адресу, яку мені продиктували. Яким же було моє здивування, коли виявилося, що цю адресу «пробивала» через цей сайт не я одна. Київ, Голосіївська 7, корпус 1, офіс 176... У відповідь на мій запит «гугл» видавав посилання на безліч форумів, де обговорювалося моє потенційне місце працевлаштування.

Відвідувачам форуму, як виявилося, надходили листи такого самого змісту, як і мій. Інколи – по кілька разів на день і від різних (!) компаній. Посади всім пропонувалися різні, від офіс-менеджера до фінансового директора. І дехто з шукачів навіть встиг на цій загадковій співбесіді побувати. І ось що там побачили:

«Поки піднялася по сходах на їхній поверх – побачила на кожному поверсі плакати «Ми не знаємо, де офіс 176», або «тут не проходять співбесіди і на питання де вони ми не відповідаємо». Стало зрозуміло, що це «розвід». Утім, я піднялася на потрібний поверх, мене провели до актового залу. Там була купа таких самих довірливих, як і я. На питання, чи знає хтось, чим займається ця контора, всі відповіли, що ні. Я розвернулася і пішла», - пише відвідувачка форуму на ім'я Аня.

«А мені прийшов аналогічний лист від двох різних компаній. Я передзвонила, щоб домовитися про співбесіду, та виявилося, що у цих компаній однакова адреса», - обурюється інша форумчанка Марина.

А ось Андрію таки вистачило терпіння, щоб дізнатися, чим врешті решт пропонує займатися загадкова фірма.

«Я заповнив анкету, мені пообіцяли роботу керівником за зарплату спочатку 6 тисяч гривень, а потім вище... Потім були лекції, на яких дуже гарно всіх «обробляли», мовляв, все у ваших руках, прийшов час заробляти з ними. Компанія бралася навчати майбутніх співробітників за власний кошт. І лише після третьої (!) лекції стало зрозуміло, що працювати потрібно у мережевому маркетингу і купити треба продукцію китайської фірма «Тяньші» на 300 доларів (сертифікатів на продукцію немає, і з чого вона зроблена – незрозуміло). Сам ти маєш її їсти або розповсюджувати – справа твоя».

Більшість відвідувачів форуму так само, як і я, завчасно дізналися про те, що уявляє з себе запропонована робота, тож ані часу, ані грошей не витратили. Адже одна справа, коли ти завчасно знаєш, що запропонована робота – типовий мережевий маркетинг. А зовсім інша – коли тобі обманним шляхом її нав'язують.

«Вітаємо, ви виграли!»

Саме такі слова я почула у слухавці від приємної жіночки, яка, не даючи мені оговтатися від несподіваної новини, почала диктувати адресу, де і як я зможу забрати подарунок.

«Так що це за подарунок? І коли я встигла його виграти?» - дивувалася я.

Мені нагадали, що кілька місяців тому у «Метрограді» проводилося опитування представниками «всесвітньо відомої» (?) кампанії «Делюкс тур», яка тільки заходить на український ринок. Опитування як опитування, питання на кшталт «чи часто ви подорожуєте», «куди саме», «як вас звати», «який у вас сімейний стан»... Так, слово за слово вони виманили мій номер телефону, пояснивши, що це потрібно для лотереї, у якій моя анкета братиме участь.

«Який саме приз ви виграли – сказати не можу, це конфіденційна інформація, - діловито пояснювала представниця компанії. – Та забрати його ви зможете самостійно з нашого офісу після презентації».

Не варто вірити повідомленням "Ви виграли відпочинок в Іспанії", це може виявитися лише приманкою для втягування вас в аферу / Фото: cntraveller.com
Серед можливих виграшів, які озвучила мені представниця компанії, – побутова техніка, поїздка до Іспанії на двох, картки із знижками на проживання у готелях та багато іншого.

Звучить не досить правдоподібно, але спокусливо. Я кілька разів перепитала – чи не вимагатимуть вони з мене гроші за виграний приз, на що жіночка запевнила мене, що це ніякий не «обман», просто мені «несказанно пощастило».

Утім дізнатися більше про компанію перед тим, як іти за цінним подарунком, я звісно спробувала. Тож, з'ясувалося, що таких як я «щасливчиків», які виграли в акції «Делюкс тур» - просто море. Щоправда, призів усі вони в очі не бачили.

«Розповідаю в деталях, - ділиться Koт-да-Вінчі, відвідувач форуму на сайті likar.info. – Приходите ви у зазначений час у зазначене місце. У Києві це «Арена», на Бесарабці. Там вже сидить купа народу за столиками. На питання, де мій приз, відповідають, що його можна отримати по завершенні заходу. До кожного столика прикріплюється менеджер, який буде постійно розповідати, як вам пощастило, тому що лише сьогодні ви зможете стати членом елітного клубу і відпочивати у будь-якому куточку світу задарма. Упродовж трьох-чотирьох (!) годин показують яскраві фото курортів, готелів, океанів. І запевняють, що у цих готелях ви зможете відпочивати пожиттєво всією родиною за смішні гроші. Насправді це називається таймшер – схема, коли кілька людей стають власниками однієї і тієї ж нерухомості і живуть там не 365 днів, а по черзі. Ваша доля може складати всього від 2 до 15 тисяч доларів, притому, що повна вартість об'єкту сягатиме 100-150 тисяч доларів»

Після цього, за словами очевидців, починається найцікавіше – вас умовляють внести ці гроші прямо тут і зараз. Немає із собою? Не питання, вам виділяють співробітника із машиною, який супроводжує вас до дому, до банкомату, до банку. Бесіда будується таким чином, що вам важко відмовитися, зізнаються ті, хто потрапив на гачок. Не зрозуміло – чи то в шампанське, яке на презентації ллється рікою щось додають, чи то менеджери застосовують якісь психологічні прийоми. Та факт лишається фактом: гроші віддають навіть психологічно стійкі люди, які за інших обставин ніколи б не дали себе обдурити.

А щодо виграного вами призу – його розігрують у додатковому розіграші, де перемагають «підставні» люди, зазначають очевидці.

Варто зазначити, що схема ця не нова. Вперше вона була випробувана на початку 90-х у Москві, фірма мала назву Російська Туристична Біржа. Пізніше організатори отримали різні терміни позбавлення волі – від 7 до 14 за шахрайство. Уходять такі фірми, зазвичай, по-англійськи, не прощаючись. Разом із вашою придбаною нерухомістю на Мальдівах, на яку, як потім виявляється, ви ніяких прав не маєте, та й взагалі – чи була вона? Саме поняття «таймшер» (у перекладі "time share" – «ділити час», мається на увазі – узгоджувати час перебування у придбаній нерухомості із іншими співвласниками) є поширеним у Європі, і лише на пострадянському просторі це слово стало синонімом шахрайських схем, адже наші фірми перепродають фальшиві «таймшери» реально існуючих компаній.

До речі, як з'ясувалося, туристична компанія «Делюкс тур» має свій сайт, утім більшість рубрик знаходилася « у розробці». Та нерідко шахраї використовують туристичну діяльність для прикриття, аби підозр не виникало.

Боротися з такого роду шахрайством важко, адже на етапі збору грошей практично неможливо довести, що клієнтів свідомо дурять. Скоріше за все у організаторів усі документи будуть в порядку. Тож, варто повірити на слово тим, хто через такі афери пройшов.

Хочеш працювати? Плати!

Ще низку лохотронів, пов'язаних із працевлаштуванням, можна умовно об'єднати під назвою «робота, за яку треба платити».

Якщо перед влаштуванням на роботу вас просять за що-небудь заплатити, скоріше за все, це афера / Фото: Сегодня
Будьте певні: якщо потенційний роботодавець під будь-яким приводом змушує вас викласти хоча б 100 гривень – це афера. Адже людина влаштовується на роботу для того, щоб заробити гроші, а не для того, щоб витрачати.

Зазвичай шахраї беруть відносно не багато – аби людині було не дуже шкода витрачених коштів. Та бувають випадки, коли людина лишається машини чи навіть квартири в обмін на бажання працювати.

На форумах обговорюють відносно нову схему обдурювання українців – робота для іногородніх.

«З лютого місяця 2011 року в газетах про роботу були розміщені оголошення про роботу в Києві для приїжджих. Заробітна платня – 200-300 гривень на добу, робота на складах міста Києва, вік будь-який, стать також, тільки бажання працювати. Дуже спокусливо для лохів», - ділиться Людмила Григорівна, яка, вочевидь, повелася на цю аферу.

Тож, за її словами, «лохам» пропонується не тільки «не пильна але грошовита» робота, а ще й проживання у гуртожитку. Але ж тут собака і зарита. За це проживання наївним шукачам легкого заробітку пропонується відразу ж викласти 520 гривень і вже наступного дня приступати до роботи.

Та поки люди доїжджають до зазначеного місця роботи, зазначає Людмила Григорівна, виявляється, що ніякого складу там немає.

«Називає себе ця компанія Київпром, чи ще якось, а «липовий» офіс знаходиться за адресою вул.Вернадського 67, метро Святошин. Інститут проблем лиття. Підозрюю, що таких офісів велика купа у столиці і не тільки», - зазначає пані Людмила.

На подібного плану аферу можуть натрапити і шукачі надомної роботи. Приміром, вам пропонується нескладна праця – перебирати пластмасові кульки, відділяючи чорні від білих. Ось ви смієтесь, а насправді є люди, які щиро вважають, що ця робота може принести дохід чи не в 500 доларів на місяць!

За кожну перебрану порцію пропонується оплата – 1 долар. Однак «сировина» надто дорога, зазначають роботодавці, тому на випадок, якщо ви її загубите чи зіпсуєте, від вас вимагають заставу у розмірі 5 євро за кожну порцію.

Народ у нас працьовитий, тож набирає чи не по 100 порцій за раз, в надії, що отримає назад і заставу, і заробіток.

«Для правдоподібності на таких співбесідах з'являються підставні особи, яким демонстративно «виплачують» великі суми за зроблену роботу, тож довірливому шукачу нічого не лишається, як позичити гроші для застави і приступати до роботи», - зазначає форумчанка Кейт.

Потім, не складно здогадатися, фірма зникає разом з вашою заставою. А цінну сировину ви й продати тепер не можете, адже дізнаєтеся гірку правду – ринкова вартість ваших чорно-білих кульок складає 3 долари за тонну!

Приблизно за таким самим принципом побудована афера із «наповненням конвертів». За роботу, матеріал для якої вам висилають поштою, обіцяють платити по 2 долари за кожен наповнений конверт. Але ж спершу з вас вимагають заставу – близька 50 доларів, знову ж таки «за витратні матеріали». У чому полягає робота? За допомогою розміщення об'яв шукати таких самих наївних дурнів як і ви. Як свідчить статистика, приблизно 5 із 100 людей, які погоджуються на роботу з «конвертами», надсилають заставу – 50 доларів. Тож, якщо розведете хоча б п'ятьох – отримаєте цілих 250 доларів. Щоправда, про вашу заставу роботодавець «забуває» і його вам вже не повертає.

Трапляються і такі роботодавці, які пропонують вам надомну роботу, але із власною оргтехнікою. Немає ксерокса і факса? Не біда, вам пропонують придбати їх «задешево», або ж залишити серйозну заставу за цінну техніку – у вигляді машини чи ще чогось. Чи варто казати, що ані застави, ані грошей, ані тим більше роботи ви вже не побачите. А техніка виявиться неробочою і старою, тож її у вас ніхто навіть за копійки не купить.

Тож будьте пильними!

Читайте також:

Розслідування справи "Еліта центру" завершилося

Чехія відмовилася відшкодувати українцям моральний збиток за візову аферу

Кохання в Інтернеті загрожує українкам розбитим серцем і пустим гаманцем

Повʼязані теми:

Наступна публікація