Супрун розповіла, чому деякі ліки несумісні з грейпфрутами

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Наразі відомо про щонайменше 85 препаратів, на чию фармакокінетику впливають грейпфрути та їхні родичі.

Коли приймаєте ліки важливо стежити за раціоном. Завжди треба збалансовано харчуватися, особливо, коли лікуєтеся. Також деякі продукти впливають на потрапляння препаратів у кров, тобто їхню біодоступність. Передусім йдеться про грейпфрут та його родичів - помело, лайми та гіркі апельсини.

Про це розповіла в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Коли приймаєте ліки важливо стежити за раціоном. По-перше, завжди треба збалансовано харчуватися, особливо, коли...

Опубліковано Уляна Супрун Середа, 23 січня 2019 р.

Грейпфрути, помело, лайми та гіркі апельсини містять фуранокумарини. Ці сполуки діють на одну із ланок знешкодження деяких ліків – на цитохроми Р450 3А4, або ж CYP3A4.

«Не лякайтеся назви! Ця інформація стане в пригоді, коли читатимете інструкцію до ліків, щоби збагнути, можна їх суміщати із цими фруктами, чи ні», - пояснила Супрун.

Цитохроми намагаються знешкодити фуранокумарини – така в цих ферментів робота. Але ця взаємодія знешкоджує їх самих – вони стають неактивними. Нові активні цитохроми з’являться в кишківнику лише через 1-3 доби. Достатньо 200 мл грейпфрутового соку, аби на кілька днів пригнітити цитохроми.

«Тим часом, вибиті із гри ферменти не можуть знешкоджувати ліки, тому їх біодоступність зростає з 10% до 30%–70%. Це і викликає побічні ефекти», - додала Супрун.

Наразі відомо про щонайменше 85 препаратів, на чию фармакокінетику впливають грейпфрути та їхні родичі. Всіх їх об’єднує пероральний прийом, низька біодоступність та знешкодження цитохромом саме CYP3A4. Цю інформацію можна дізнатися в інструкції до своїх ліків.

«Зокрема, побічні ефекти можуть виникнути під час прийому таких груп ліків: препарати для зниження холестерину (статини), для регуляції тиску, регуляції ритму серцебиття, протиінфекційні препарати, в тому числі еритроміцин, більшість антидепресантів і препаратів для зниження тривожності, антикоагулянти, знеболювальні, та ліки для подолання еректильної дисфункції.Уважно читайте інструкцію до ліків, і пам’ятайте про цей пост, коли будете купувати фрукти чи сік!», - резюмувала Супрун.

ВідеоУляна Супрун порадила їсти сало, аби не мерзнути взимку

За даними синоптиків, із собою новий антициклон несе малохмарну погоду і суттєве зниження температури. Уночі до мінус 20 градусів на Заході та до мінус 15 на решті території. Про користь сала в соцмережі написала Уляна Супрун. Їй уже передають подяку продавці сала, бо покупців після її допису побільшало. 

Уляна Супрун порадила їсти сало, аби не мерзнути взимку

Нагадаємо, що раніше руйнівниця міфів Супрун розповіла, чому підвищений рівень холестерину є тривожним сигналом і що не варто їсти

Залиште свій коментар

Вибір редакції