Український бранець у Лівії розповів, як живеться у полоні

Український бранець у Лівії розповів, як живеться у полоні

Затримані в Лівії українці / Фото: Washington Post

За словами Шадрова, українці фактично опинилися в полоні задовго до того, як їх захопили повстанці.

Вже більше місяця в полоні у лівійських повстанців знаходяться 22 українці. Журналістам вдалося зв'язатися з одним із них - 59-річним одеситом Олександром Шадровим. Він розповів газеті "Сегодня" про "співпрацю" українців  з режимом Каддафі, звичаї повстанців і допомогу українських медсестер.

За словами Шадрова, українці фактично опинилися в полоні задовго до того, як їх захопили повстанці.

"Коли в Лівії почалася війна, нас насильно "мобілізували" військові Каддафі. Вони примушували нас ремонтувати їх системи ППО, погрожуючи розправою не тільки над нами, а й над нашими сім'ями на батьківщині. Мовляв, у них є на всіх повне досьє. Але толком почати ремонт техніки ми не встигли, нас захопили повстанці", - розповів Шадров.

Олександр Шадров. Фото з архіва Д, Шадрової / Фото: Сегодня
Найманців серед бранців ніколи не було, запевняє одесит. Його колеги - інженери, техніки, кухарі і водії - поїхали до Лівії на заробітки для обслуговування нафтових свердловин.

Більшості заручників - за п'ятдесят. За словами Шадрова, лівійці захоплювали українців в «голлівудському" стилі - під дулами автоматів запхали в кілька авто і перевезли в інший район. Декому дісталося прикладами автоматів.

"Особливо побили мого сина Максима, він спробував заступитися за мене. Його побили прикладом автомата по голові. Після арешту нас допитували кілька днів, намагаючись вибити визнання, що ми були «найманцями» у Каддафі, знову погрожували розправитися з сім'ями", - розповідає Шадров.

Потім повстанці відібрали в українців особисті речі, гроші та мобільні (свій Шадрову вдалося сховати). Полонених на допитах лякали тріскотнею автоматних черг за вікном, стверджуючи, що розстрілюють українців, які "вже зізналися в роботі на Каддафі". Могли навіть зімітувати розстріл прямо на допиті, пустивши кулю над головою бранця.

Під тиском Олександру Шадрову довелося написати зізнання, що його "змусили ремонтувати техніку для армії Каддафі". Незабаром, мабуть, усвідомивши, що українські літні технарі зовсім не схожі на "снайперів", повстанці залишили їх у спокої.

Зараз бранці живуть усі разом на території огороженого табору з кількома котеджами. Годують їх досить пристойно. На сніданок - хліб, сир і молоко, на обід - рис з м'ясом або макарони "по-флотськи", а на вечерю місцева каша "кус-кус" або варені боби. Полоненим дозволено прогулюватися по території табору, проте за ворота виходити заборонено. На території є турніки і спортивні снаряди, також українці дивляться телевізор, який, їм принесли самі лівійці. Головна тема - Юлія Тимошенко.

"Іноді приходить до нас співробітник українського посольства. Але замість того, щоб підтримати, наганяє негатив. Розповідає, що нас можуть перевести в більш гірші умови. А про те, як ідуть переговори, - мовчить", - говорить Шадров.

Тим часом, схоже, що й самі лівійці вже не знають, що робити з полоненими. "Начальник нашої охорони то радує нас, мовляв, скоро відпустять, то знову розводить руками", - зізнався полонений. За словами Шадрова, багатьом полоненим потрібна медична допомога. Поки з цим справляються українські медсестри, яким повстанці дозволили відвідувати земляків.

У МЗС визнають, що поки зрушень у звільненні затриманих українців у Лівії немає.

"Складність у тому, що в країні немає єдиного лідера. Наші дипломати ведуть переговори з тими лідерами, які контролюють регіон, де тримають наших громадян. І намагаються вийти на тих, хто стоїть рангом вище в перехідному уряді. Але розкривати хід переговорів ми не можемо в інтересах самих же українців", - зазначив заступник директора департаменту інформаційної політики Сергій Саєнко.

Читайте також:

У полонених в Лівії українців забрали одяг і не дають ліків

Затримані у Лівії українці дивляться телевізор і качають м'язи

ЗМІ: затриманих у Лівії українців жорстоко катують

Повʼязані теми:

Наступна публікація