Вікові традиції. Як святкували Різдво сотні років тому наші пращури

Бойки та лемки мали особливі традиції святкування, деякі родини продовжують відзначати Різдво саме так і нині.

Різдво, як його святкували сотні років тому. Вікові традиції і досі зберігаються в окремих сім’ях. Вечерю накривають на сіні з часником, а їдять з одного посуду, аби сім’я лишалася міцною.

Журналістам ТСН вдалося побачити, як святкують Різдво бойки та лемки. Так, у Пирогово спеціально для ТСН відтворили різдвяні традиції лемків.

ВідеоВечеря з одного посуду і символічні страви: як святкували Різдво сотні років тому

Вікові традиції і досі зберігаються в окремих сім’ях. Вечерю накривають на сіні з часником, а їли з одного посуду, аби сім’я лишалася міцною, та створювали особливе меню, де кожна страва мала своє значення. ТСН знайшла сім'ї, де досі святкують Різдво за давніми традиціями.

Вечеря з одного посуду і символічні страви: як святкували Різдво сотні років тому

У музеї облаштували спеціальну кімнату, вкилали її сіном, а у кутку – справжня піч. Костюми співробітники музею також одягли лемківські.

У кутках засипаного сіном столу як правило ховали часник як оберіг від злих сил. І накривали усе це портком (скатертиною – ред.)

Тимчасом у селі Іванівка на Прикарпатті нашим журналістам показали, як святкували Різдво бойки. Родина Милів й досі відзначають свято так, як це робили їхні пращури. Під скатертиною бойки так само тримають часник і солому.

На столі - голубці, вареники, пампухи з грибами та борщ. І у бойків він був геть не червоним, його варили з квасного буряка, грибів та пшона.

Лемки навпаки у різдвяний борщ клали лише буряк. Без картоплі і моркви. Зате з грибними вушками. Поруч на столі теж голубці, пироги, вареники і пампухи. А ще грибна мочанка.

Але починається вечеря з часнику, який кожен надкушує і кладе у кишеню, аби не хворіти. Кутя на столі з’являється останньою, далі - лише колядки

Кореспонденти ТСН Олександра Мітіна та Алла Пасс.

Залиште свій коментар