В очікуванні гостей. Чому Кремлю закортіло перемир'я на Донбасі

Щоразу, коли бойовики припиняють чи зменшують інтенсивність обстрілів, вдаючи перемир'я, вони переслідують певну мету.

У вівторок, 13 вересня, ватажки "ЛНР" і "ДНР" заявили, що припиняють вести вогонь з опівночі 15 вересня.

Трохи запізніла реакція російсько-терористичних військ дещо здивувала. Адже ще з початку осені вони начебто пристали на пропозицію президента Петра Порошенка про припинення вогню з 1 вересня.

Звичайно, що бойовики не повернулися повністю до виконання Мінських перемовин і продовжували обстріли, щоправда, вже не з такою інтенсивністю, як до того. Це можна простежити на інфографіці за даними Інформаційно-аналітичної центру Національної безпеки України.

Тим не менш, послаблення обстрілів тривало недовго. Поступово російсько-терористичні війська нарощували їхню кількість й інтенсивність, що призвело до поранення 39 і смерті 11 українських військових. Станом на середину вересня їхня кількість майже досягнула серпневої позначки. Загалом з початку вересня бойовики здійснили більше трьох сотень обстрілів. Не дуже схоже на перемир'я.

Обстріли і втрати з початку вересня. Інфографіка
ТСН.ua

Тепер же поява заяв ватажка "ДНР" Олександра Захарченка та "ЛНР" Ігоря Плотницького про припинення вогню хоча й є по суті позитивною, тим не менш, викликає чимало запитань. Чому зараз? Чого вони намагаються досягти? Та й немає віри до заяв бойовиків, які є лише маріонетками у руках Кремля.

Ці заяви були опубліковані після скайп-зустрічі Тристоронньої контактної групи 13 вересня, у якій брали участь представники бойовиків. Контактна група закликала до припинення вогню, але, зазначу, що це вже не вперше представників НФЗ і Росію закликають до здорового глузду. Питання полягає у тому, що вони реагують на подібні заклики тільки тоді, коли їм це вигідно.

Черговим аргументом на користь того, що Кремль вбачає зараз свою вигоду в утихомиренні ситуації, є дані української розвідки, згідно з якими наказ про припинення вогню бойовики отримали напряму з Генштабу ЗС Росії.

Експерти вважають, що це може бути пов'язане з візитом в Україну 14 вересня голів МЗС Німеччини та Франції, які є учасниками нормандського формату. Крім того, ЗМІ, з посиланням на представника німецького дипломатичного відомства, також повідомили про запланований візит Франка Штайнмаєра на Донбас. За повідомленнями місцевого видання, яке посилається на Донецьку обласну військово-цивільну адміністрацію, німецький дипломат відвідає Краматорськ і Славянськ.

Володимир Фесенко
УНІАН
Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень "Пента":

- Треба розуміти, що так звані односторонні перемир'я – це завжди пропагандистська гра з боку сепаратистів.

На користь цієї версії свідчить і дата, яку вони обрали за точку відліку – 15 вересня. По-перше, вже 18 вересня мають відбутися вибори до Держдуми Росії. Вочевидь, Кремль хоче позбутися на певний час, скажімо так, негативного тла на південних кордонах Росії.

По-друге, сьогодні з візитом до України прибувають міністри закордонних справ Німеччини і Франції. Скидається все на те, що Росія намагається використати оголошене ватажками так званих "ЛНР" та "ДНР" як демонстрацію того, що сепаратисти не хочуть воювати, що вони нібито миролюбні.

Скажу більше, у понеділок, коли міністр закордонних справ Павло Клімкін брав участь в одному телевізійному ефірі, натякнув, що планується поїздка міністра закордонних справ Німеччини в зону конфлікту. Вже відомо, що до Франка-Вальтера Штайнмаєра приєднається і його французький колега Жан-Марк Еро, і вони відвідають Краматорськ та Слов'янськ на Донеччині. Тому, швидше за все, це перемир'я – для високих закордонних гостей, аби продемонструвати їм, що все гаразд, що сепаратисти не воюють.

Наостанок нагадаю, таких односторонніх перемир'їв, які ініціювали бойовики, було вже багато. І всі вони, на жаль, завершувались однаково – відновленням обстрілів українських позицій.

Читайте більше у блозі Володимира Фесенка: Перемир'я про людське око

Євген Магда
Facebook/Євген Магда
Євген Магда, директор Центру суспільних відносин:

- Мотиви їхні прості. Росія зацікавлена в тому, щоб нав'язати Україні Донбас на власних правилах. Заради цього вона може піти на імітацію перемир'я.

Зараз спостерігається певна європейська активність стосовно переговорів з Україною. Просто зараз голови МЗС Франції та Німеччини Жан-Марк Еро і Вальтер Штайнмаєр перебувають у Києві з візитом. Відповідно, цими діями Росія намагається привернути їх до себе. Цей механізм працює так: ми оголошуємо про наші добрі наміри, а ви на них реагуйте.

У Росії та її поплічників завжди є можливість заявити, що мовляв ми там далеко не всіх контролюємо, тож й узагалі може бути, що це Україна організувала провокацію.

У даному випадку Росія робить хорошу міну за поганої гри. Я впевнений, вони добре знають, що будь-яка ескалація насильства на Донбасі призведе до великих жертв. Але вони шантажують цим Захід, нагадуючи що й Франсуа Олланд, й Ангела Меркель політично надзвичайно зацікавлені у примиренні та врегулюванні конфлікту на Донбасі. Тому що це найбільший конфлікт за 20 років.

Крім того, в обидвох країнах наближають вибори: навесні 2017 року пройдуть французькі президентські вибори, а у серпні-вересні - парламентські в Німеччині. Тобто для них вже час, коли треба ухвалювати рішення і демонструвати певний результат.

Анатолій Октисюк, експерт МЦПД
Міжнародний центр перспективних досліджень
Анатолій Октисюк, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень:

- Подібна заява про припинення вогню - не нова. За останні три місяці можна нарахувати щонайменше з п'ять таких заяв. Зараз це робиться у зв'язку з візитами міністрів закордонних справ Німеччини та Франції. І знову ж таки це додатковий інструмент тиску на керівництво України.

Згідно з моєю інформацією, зараз дійсно тривають переговори у дипломатичній площині про пошук нових механізмів верифікації режиму дотримання тиші. Представники Росії та самопроголошених республік кажуть, що готові залучати ОБСЄ до цього.

У вузьких колах обговорюється можливість запровадження моніторингової місії. Але у "ДНР" і "ЛНР" це буде місія, яка працюватиме з мандатом від росіян. А на підконтрольній Україні території моніторинг забезпечуватимуть інші організації, буде розгорнута поліцейська місія. Є такий компромісний варіант. Тобто все робиться для того, щоб примусити Київ взяти на себе зобов'язання з виконання Мінських угод, у першу чергу їхнього політичного компонента.

Також від багатьох дипломатів я чую, що Німеччина хоче взяти на себе ініціативу з врегулювання цього конфлікту. Адже ця невизначеність і подальші санкції не дають європейському бізнесу заробляти на Росії. Таким чином вони хочуть принаймні дещо мінімізувати цей санкційний тиск і почати торгувати з росіянами.

Проте я би не очікував, що нинішні заяви про припинення вогню матимуть реальний результат. Обстріли продовжуватимуться.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Наступна публікація