Перша "Доктор Хто"

Віднині дівчата отримають чудову рольову модель – винахідницю, яка розв'язує проблеми завдяки власній кмітливості.

"Доктор Хто" – найтриваліше науково-фантастичне шоу в історії. За сюжетом його головний герой – Доктор, прибулець з планети Галліфрей, – мандрує часом і простором у блакитній телефонній будці, яка називається ТАРДИС.

Один із секретів, чому серіал тримається на екранах ще від 1963 року, – це геніальна у своїй простоті формула – раз на кілька сезонів Доктор обманює смерть і регенерується у нову фізичну форму з новою особистістю, яку щоразу грає інший актор. Замість загинути – протагоніст змінює обличчя. Таким чином, серіал "Доктор Хто" має практично необмежене поле для експериментів, адже не залежить від кінозірок.

Кожне оголошення нового Доктора щоразу стає справжньою світовою телеподією. Його нерідко  прив'язують до найрейтинговіших спортивних змагань, обіцяючи назвати нового актора по завершенню їхньої трансляції, в той час як букмекери приймають ставки на імовірних кандидатів. І ось цього року BBC оголосили, що вперше за більш ніж 50 років ключ від космо-часо-зорельоту ТАРДИС отримає жінка – акторка Джуді Віттакер ("Убивство на пляжі").

Уважні глядачі не дуже здивувалися тому, що в ролі 13-го втілення Доктора побачать саме жінку. Протягом останніх сезонів сценаристи час від часу натякали на це – то через дію, "регенерувавши" заклятого ворога головного героя у жінку, то через репліки у діалогах, на кшталт:

– Майбутнє все таке – дівчаче?

– Нам лишається тільки сподіватися.

Прихильники "Доктора Хто", як годиться, одразу поділилися на табори – одні святкують, інші обурюються, обіцяють перестати дивитися улюблене шоу і звинувачують у всьому фемінізм, навіть не підозрюючи, що він завжди був присутнім у серіалі.

Першим продюсером "Доктора Хто" була саме жінка – Веніті Ламберт. Більше того, 1963 року, коли телебачення досі вважалося нежіночою справою, Ламберт була наймолодшим продюсером на BBC і єдиною жінкою на виконавчій посаді.

Перша серія "Доктора Хто" вийшла у світ наступного дня після вбивства американського президента Джона Кеннеді, отримавши мізерні рейтинги: більшість британців у цей час слухали новини. Але тоді Ламберт домоглася повтору пілотного епізоду. Вона також наполягала на появі нових персонажів – далеків, позаземної раси мутантів, – які стали не тільки найпопулярнішими лиходіями в "Докторі Хто", а й частиною британської масової культури.

У 1980-х роках шоу призупинили через низькі рейтинги. Стурбовані керівники BBC звернулися до автора оригінального задуму, канадського ТБ-продюсера Сідні Ньюмана за ідеями. Ньюман порадив їм повернути другого виконавця ролі Патріка Троутона, після чого перетворити головного героя на жінку. Утім, застеріг –  тільки "не на яскраву голлівудську Диво-жінку, бо  героїня без жодного недоліку – це нудно".

Однак, до його порад не дослухалися. Невдовзі шоу повернулося на кілька сезонів із Сильвестром МакКоєм у головній ролі до закриття 1989 року. Хтозна, можливо, якби Сідні Ньюману вдалося умовити телеканал, Віттакер була б уже не першою акторкою у ролі Доктора.

Але Доктор таки ставав жінкою, щоправда, лише у фанатських фільмах незалежної австралійської студії та у неканонічній аудіоп'єсі Exile, де головну роль виконала Арабелла Вейр.

2017 року "Доктор Хто" приєднався до клубу фантастичних франшиз із жінками у головних ролях, лави якого вже поповнили "Зоряні Війни" та "Мисливці за привидами". І це прекрасно. Репрезентація у медіа – важлива річ. Те, як ми бачимо один одного на екранах, впливає на наші стосунки у житті і сприйняття самих себе.

Досі жінки в “Докторі Хто” виконували переважно другорядні ролі – супутниць і компаньйонок.

Досі жінки в "Докторі Хто" виконували переважно другорядні ролі – супутниць і компаньйонок. Крім рідкісних винятків (Сара Джейн, Донна Ноубл, Рані та Ліз Шоу), вони були радше привабливими об'єктами, яких постійно потрібно було рятувати. Але відтепер дівчата-глядачі зможуть асоціювати себе із головним героєм і отримають нову чудову рольову модель – мандрівницю, винахідницю, науковця, яка розв'язує проблеми завдяки власній кмітливості, без зброї у руках.

Хай там як, але що з цього вийде, ми дізнаємося лише в наступному, 11-ому сезоні, який вийде восени 2018 року. Між тим, головну героїню ми вже побачимо в кінці різдвяного випуску, який вийде цьогоріч 25 грудня. Проте навряд на серіал очікує завершення, як це прогнозують деякі противники ідеї Доктора-жінки. Нові зміни, безперечно, приваблять нову аудиторію, та й скептики подивляться хоча б першу серію, принаймні для того, щоб "поплюватися" на екран. Можливо, їм, навіть сподобається.

Зрештою, "Доктор Хто" за своєю суттю завжди був, насамперед, серіалом про зміни. Як сказав один із Докторів, "ми всі змінюємося, ми всі – різні люди протягом життя, і це нормально, це добре. Треба рухатися далі, не забуваючи тих, ким ти був раніше".

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції