Енергетична пастка

Беручи до рук енергетичний напій, ви маєте розуміти, якою може бути розплата за швидкоплинну бадьорість.

Енергетики – це, як правило, безалкогольні або алкогольні сильногазовані напої зі значним вмістом кофеїну (або його аналогів: теофіліну, теоброміну, еуфіліну), нерідко таурину, екстракту гуарани, вітамінів, вуглеводів (глюкози, сахарози), адаптогенів тощо. 

Зворотний бік штучної бадьорості

Виробники стверджують, що енергетичний напій позбавляє втоми, надає бадьорості, підвищує витривалість, концентрацію, швидкість реакції, покращує пильність та емоційний стан, стимулює обмін речовин. Вживати його радять у період підвищеного розумового та фізичного навантаження: під час занять спортом, навчанні, роботі, під час активного відпочинку, вечірок, довгих поїздок за кермом.

На Заході енергетики з'явились і швидко набули неабиякої популярності у середині 80-х, проте по суті вони лише копіювали рецепти популярних азіатських тоніків. В Україні ринок енергетичних напоїв стрімко розвивається від 2010 року – після запровадження на законодавчому рівні окремих заборон щодо вживання алкоголю в публічних місцях. Збільшенню обсягів продажів сприяє і агресивна реклама, що зосереджує увагу споживачів на переваги та корисні властивості продукту.

Багато хто п'є енергетики і для тамування спраги, натомість отримує зворотний ефект.

Натомість належного інформування про можливий негативний вплив енергетиків на здоров'я людини, а також про особливу небезпеку для підлітків та людей з категорії ризику (з хворобами серця, цукровим діабетом, гепатитом, вагітних жінок і т. д.) – катма.

Окремо зупинюсь на підлітках, адже вони – основні споживачі цих напоїв.   Доступність для них енергетиків (порівняно з алкогольними напоями), а також агресивна реклама, зумовлюють постійне підвищення попиту на енергетики серед неповнолітніх. Хоча саме вони найбільше схильні до перевищення граничнодопустимих обсягів споживання. До того ж хімічний склад енергетичних напоїв особливо негативно впливає на організм молодої людини, який перебуває на стадії формування.

При цьому якщо вплив енергетичних напоїв на дорослих людей активно вивчається вченими різних країн, то їхній вплив на підлітків практично не досліджується. Однак вивчався вплив на дітей кофеїну, який найчастіше зустрічається у складі енергетиків. Дослідження, проведене за підтримки Швейцарського національного наукового фонду (SNSF), показало, що кофеїн надзвичайно шкідливий для дитячого мозку — він затримує його розвиток. Виявилося, що він зумовлює скорочення періоду глибоко сну, в результаті чого в мозку зменшується кількість нейронних зв'язків.

Глюкоза, що у великій кількості міститься в енергетиках, спричиняє різке підвищення рівня глюкози в крові. Потім – настільки ж різке зниження. Такі перепади в молодому організмі провокують цукровий діабет. Це захворювання пов'язане з недостатньою кількістю інсуліну, який повинен вивести цукор з крові і доставити його до м'язів і різних органів як джерело енергії. При розвитку захворювання гормон не може справлятися зі своєю роботою, і цукор накопичується в крові, потрапляє в нирки і потім виводиться з сечею, але при цьому витягає воду з організму і може зумовити зневоднення.

Останні роки галас навколо енергетиків посилився у зв'язку з судовими позовами через кілька смертей, імовірно пов'язаних із їх вживанням. У 2012 році 18-річний ірландський баскетболіст Росс Куні після трьох банок напою помер просто під час матчу, а 7 листопада 2014 року в російському Бєлгороді помер 13-річний хлопчик, який перед смертю випив кілька банок енергетика. Школяр ввечері гуляв по місту, йому раптово стало погано, він впав і помер на місці. Причиною смерті була названа гостра коронарна недостатність. І хоча в обох випадках причинно-наслідковий зв'язок між вживанням енергетичних напоїв і смертю визнаний не був, все ж небезпечні властивості їхніх складових є доведеними.

Постачальники і псевдопостачальники енергії

Тепер розглянемо найбільш розповсюджені основні складові енергетиків.

Кофеїн – алкалоїд пуринового ряду, безбарвні або білі гіркі кристали. Він звужує судини, підвищує артеріальний тиск, тим самим спричиняючи ефект припливу бадьорості. Але, на жаль, ненадовго. Через деякий час людина відчуває млявість і слабкість, причому навіть більшу, ніж до прийому енергетика.

Крім того, кофеїн виводить з організму воду, адже має сечогінну дію. Багато хто п'є енергетики і для тамування спраги, натомість отримує зворотний ефект: спрага нікуди не дівається, а ось організм зневоднюється ще сильніше.

І ще одна небезпека: кофеїн спричиняє звикання. Організм починає вимагати ще й ще бадьорості – через це люди і "підсаджується" на енергетик. Якщо часто вживати кофеїновий енергетик, то однієї баночки дуже скоро виявиться недостатньо. Організм вимагає все більшої дози, яка в результаті завдає йому ще більшої шкоди.

Гуарана (Paullinia cupana) – вічнозелений чагарник сімейства сапіндових, росте в Бразилії і Венесуелі. Насіння гуарани містять смоли, дубильні речовини і до 5% кофеїну. Дія гуарани схожа на кофеїн, вона так само має стимулюючу дію. Відмінність полягає в тому, що гуарана виводиться з організму повільніше, ніж кофеїн, і тому її дія є тривалішою. Побічна дія проявляється в нападах нудоти, занепокоєння, нервозності, болях в животі і розладі сну.

Якщо часто вживати кофеїновий енергетик, то однієї баночки дуже скоро виявиться недостатньо.

Таурин міститься в багатьох енергетиках, середня доза становить 200-400 мг на 100 г напою. Така доза не має будь-якого фізіологічного ефекту, проте існувало припущення, що таурин працює, коли сполучається з кофеїном і іншими стимуляторами. Але дослідження, опубліковане в 2008 році, показало, що кількість таурину, яка використовується в напоях, не викликає побічних ефектів, однак і посилення стимулюючого ефекту теж не було помічено.

Теобромін-алкалоїд – міститься в какао, а також в чайному листі. Застосовується в медицині як сечогінний і судинорозширювальний засіб.  Дуже сильний стимулятор.

Женьшень – природний стимулятор різносторонньої дії. У звичайних дозах знижує відчуття втоми, підвищує психічну і фізичну активність. Надмірне вживання загрожує тривожністю, безсонням і підвищенням артеріального тиску.

Вітаміни. Зазвичай в енергетичні напої додають вітамін C і вітаміни групи B. Немає сумнівів, вітаміни – корисні. Але тільки не в такій хімічній компанії, яку вони зазвичай мають в енергетиках. Вітамін B у великих кількостях викликає тремтіння кінцівок, прискорене серцебиття і алергічні реакції. Вітамін С вступає в реакцію з консервантами і ароматизаторами – в результаті виробляються канцерогенні речовини, тобто ті, що підвищують ризик ракових захворювань.

Глюкоронолактон – метаболіт глюкози. Важливий компонент сполучної тканини в людському організмі. Ніякими "енергетичними" властивостями не володіє, однак дещо покращує виведення з організму токсичних продуктів обміну речовин. В енергетиках міститься в кількості, що перевищує природню добову дозу, яку синтезує сам організм, в 250-500 разів.

L-карнітин – речовина, яка синтезується в організмі з амінокислот лізину або метіоніну. Міститься в м'ясних і молочних продуктах, горіхах, деяких фруктах і овочах. Необхідний для нормального засвоєння і розпаду жирів. Організм людини не потребує додаткового джерела L-карнітину крім того, що виробляє сам організм і що він отримує з їжею. Дія високих доз цієї речовини невідома.

Чим шкодять, як вживати і чим замінити

Більшу частину енергії, необхідної для нормальної життєдіяльності, людському організму постачають вуглеводи, зокрема – глюкоза. І в енергетиках її більш ніж достатньо. Тому прийом енергетичних напоїв призводить до значного і тривалого підвищення концентрації цукру в крові, що істотно збільшує ризик розвитку цукрового діабету, особливо у осіб з обтяженою спадковістю.

Енергетичні напої іноді змішують з алкоголем, що особливо небезпечно. Енергетики виконують функцію стимуляції, в той час як алкоголь — пригнічення. Шкідливість такої комбінації полягає в здатності енергетиків маскувати вплив алкоголю. Таке поєднання впливає на роботу мозку так само, як і кокаїн. До таких висновків дійшли вчені на чолі з Річардом ван Рійном (Richard van Rijn) з американського університету Пердью (Purdue University).

Енергетичні напої іноді змішують з алкоголем, що особливо небезпечно. Енергетики виконують функцію стимуляції, в той час як алкоголь — пригнічення.

Отже, користі від енергетиків немає жодної. Кофеїн легко можна отримати з чаю та кави, навіть за помірного вживання. А якщо потрібні додаткові стимулятори, то краще випити екстракт женьшеню чи елеутерокока (ще одна рослина, яка має стимулюючий ефект). Але знову ж таки, перед їхнім вживанням варто проконсультуватись із лікарем – особливо, якщо маєте проблеми із серцем чи тиском.

Якщо ж ви все-таки вирішили "зарядитися" енергетиком, ось кілька порад для зменшення ризику, пов'язаного з їхнім вживанням:

  1. Не рекомендується випивати більше однієї банки (250 мл) енергетичного напою на день, велика банка (500 мл) вже вважається надмірною дозою.
  2. Не пийте енергетики після фізичних навантажень і спортивних тренувань - і те, і інше підвищує тиск та активує серцеву діяльність. Тож не варто "підстьобувати" й без того стомлений організм – його ресурси не безмежні.
  3. Не вживайте енергетичні напої разом із кавою, чаєм і алкоголем - роблячи це, ви перевантажуєте нервову систему, серце і печінку.
  4. Після закінчення дії "батарейки" забезпечте організму достатній відпочинок.
  5. Пам'ятайте, що енергетики протипоказані при безсонні, підвищеній нервовій збудливості, захворюваннях печінки, серцево-судинної та нервової систем, гіпертиреозі, сечокам'яній хворобі і виразці шлунку.

На сьогодні в низці країн (Нова Зеландія, Австралія, декількох штатах Америки) повністю заборонено виробництво та продаж енергетичних напоїв. В більшості країн Європи є обмеження в продажі (продаються лише в аптеках за медичними показаннями).Навіть в Росії діє відповідний закон, що регулює продаж енергетиків для осіб до 18 років. В Україні ж спеціального правового регулювання відносин у сфері виробництва та обігу енергетичних напоїв в Україні немає. Тому будьте обережні та відповідальні – ваше здоров'я у ваших руках.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і слідкуйте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: