Путін і паспорти РФ для ОРДЛО: три сценарії

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Володимиру Зеленському треба взяти за основу, що указ про паспорти для окупованого Донбасу адресований саме йому. І що це лише початок.

Сьогодні президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощений режим отримання російського громадянства жителями окупованих територій Донецької та Луганської областей. З огляду на це, а також з врахуванням фактору обрання Володимира Зеленського президентом України, можна говорити про наміри Кремля реалізувати один із трьох наступних сценаріїв щодо нашої держави.

Сценарій 1. "ШИРОКА АВТОНОМІЯ" ДОНБАСУ

Цей сценарій бачиться найбільш оптимальним для Росії. Він передбачає законодавче закріплення Верховною Радою статусу автономії Донбасу (за планами Кремля, не тільки окупованих територій, але усієї Луганської та Донецької області), що дозволить регіону мати власний парламент та уряд.

Реалізація такого сценарію буде вважатися перемогою Путіна, тому що він досягне того, чого бажав з самого початку — якщо і не повної, то часткової федералізації України.

В контексті сценарію "широкої автономії" спрощений режим отримання російського громадянства мешканцями ОРДЛО виглядає досить логічним.

Цей сценарій бачиться найбільш оптимальним для Росії. Він передбачає законодавче закріплення Верховною Радою статусу автономії Донбасу

По-перше, таким чином Москва намагається нав’язати Україні не просто окуповані території, а території з населенням, яке матиме паспорти РФ. Це, своєю чергою, є постійним інструментом тиску та шантажу на офіційний Київ. Небажання України виконувати умови Росії завжди може бути використано РФ як привід для чергової дестабілізації під виглядом "захисту" громадян Росії.

По-друге, наявність російських паспортів у більшості населення ОРДЛО дозволить посилити економічну, міграційну та військову залежність окупованих територій від Росії. Таким чином, ми не зможемо говорити про повний розрив економічних, культурних та інших зв’язків з РФ, адже частина населення України може бути тісно інтегрована саме в російську парадигму розвитку. Що у довгостроковій перспективі передбачає повернення України до євразійського світу на чолі з РФ.

І третій фактор — це тиск на новообраного президента України. Розуміючи, що у Володимира Зеленського немає досвіду ведення переговорів на високому політичному рівні, Путін вдається до улюбленої тактики КДБ "бича та калача". "Бич" він продемонстрував у вигляді рішення про видачу паспортів. Тепер, можливо, варто чекати на "калача", але такий може з’явитися виключно тоді, коли команда Зеленського змінить свою позицію і погодиться на безпосередні переговори з сепаратистами та самим Путіним.

Сценарій "широка автономія Донбасу" є найбільш небезпечним для України, оскільки посилює ризики поширення "ефекту доміно" на інші регіони. У разі його реалізації ніхто не може гарантувати, що наступного дня Закарпаття чи Буковина, чи Одеська область не забажають отримати й собі певного особливого статусу, який би заперечував Конституцію України та створював загрози для цілісності і незалежності України.

Сценарій 2. ЗАМОРОЖЕННЯ ОРДЛО

Сценарій, який наразі вбачається найбільш реальним. Росії у короткостроковій перспективі потрібен час, щоб зрозуміти, яким президентом буде Володимир Зеленський. Тому Москва прагне заморозити ситуацію на Донбасі, але не зовсім. Указ про спрощений режим надання російського громадянства в ОРДЛО — це одночасно і певний меседж Зеленському, і тактика, яка змусить новообраного президента України реагувати на такий крок Росії.

Те, що новообраний глава держави має реагувати на це, не викликає жодних питань. Питання залишається саме у наповненні та змісті такої реакції, бо вона цікавить як Росію, так і Україну, і Захід.

Це одночасно і певний меседж Зеленському, і тактика, яка змусить новообраного президента України реагувати на такий крок Росії

Замороження війни на Донбасі буде й надалі дестабілізувати ситуацію в Україні. Наявність незакінченого військового конфлікту унеможливлює повноцінний розвиток нашої держави. Чим далі у майбутнє, тим частіше можуть лунати заклики про необхідність поступок з боку України та повернення миру шляхом переговорів з ватажками проросійських квазіреспублік.

Цей сценарій буде грати на виснаження — і України, і наших міжнародних партнерів, особливо країн Європи. Також ми не зможемо розраховувати на швидку інтеграцію до ЄС та НАТО, адже навряд чи Європа погодиться прийняти Україну, яка перебуває у стані війни з Росією.

Сценарій 3. ПІДГОТОВКА ДО ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ В УКРАЇНІ

Ні для кого не секрет, що Росія активно готується до парламентської кампанії в Україні. Мета Москви доволі зрозуміла — в рази збільшити представництво проросійських сил у Верховній Раді IX скликання. І крок Путіна з паспортами в контексті реалізації саме такого сценарію може бути тільки першою ластівкою, за якою слідуватимуть і інші.

Що дає указ Путіна у разі такого сценарію?

По-перше, населення окупованих територій перебуває у постійній міграції як на територію вільної України, так і на територію РФ. За видачею російських паспортів можуть слідувати й інші бонуси — перш за все економічного характеру.

Таким чином Путін створить ефективний, неформальний канал комунікації, який буде грати зі свідомістю українських громадян на Донбасі, а також переселенців, що тимчасово проживають в інших областях і мають право голосу. Розповіді їхніх друзів, родичів, знайомих про переваги російського паспорту можуть впливати на електоральні вподобання таких людей.

І, по-друге, російський паспорт дає змогу жителям ОРДЛО їхати в Росію, щоб  шукати кращої долі. На їхні ж місця можна завести громадян РФ з інших регіонів, які будуть формувати новий світогляд, який аж ніяк не збігається зі світоглядом українців, а є частиною "русского мира".

Це, своєю чергою, ментально буде готувати окуповані території до реінтеграції в Україну. І будь-які вибори, в тому числі і парламентські, прогнозовано будуть на користь проросійських, але аж ніяк проєвропейських сил.

Таким чином Путін створить ефективний, неформальний канал комунікації, який буде грати зі свідомістю українських громадян на Донбасі, а також переселенців

Ми не можемо наразі стовідсотково прогнозувати, який саме зі сценаріїв буде реалізовано. Можливо, практичне втілення знайдуть певні елементи кожного зі сценаріїв, але потрібно чітко розуміти кілька важливих речей.

Перша: Володимир Путін не має намірів зупинятися і буде атакувати Україну усіма можливими і доступними для нього методами. Друга: спрощений режим отримання громадянства РФ жителями окупованих територій Донбасу створює ризик офіційної присутності російських військ на Донбасі, що в свою чергу може бути однією з умов Кремля для подальшої реінтеграції окупованих територій в Україну.

І ще одне: Путін буде вичікувати, провокуючи Володимира Зеленського на емоційні кроки. Це потрібно враховувати, аби не наробити дурниць і не втратити здобуті досягнення. Президент РФ не бачить Зеленського рівним собі за статусом. Це теж потрібно враховувати, тому що одна справа позиціонувати себе позасистемним кандидатом. Зовсім інша — бути головнокомандувачем, який має вести позасистемну боротьбу з РФ. І перемогти в ній.   

Залиште свій коментар

Вибір редакції