Що відбувається в Польщі?

Партія Качинського провадить політику помсти, скасовуючи досягнення своєї попередниці - "Громадянської платформи".

Почнемо з хорошого. 7 травня десятки тисяч поляків вийшли на вулиці Варшави під лозунгом: "Ми були і будемо Європою". Величезний натовп виступав проти політики партії "Право і Справедливость", яка прийшла до влади, сформувавши парламентську більшість у жовтні 2015 року.

Протестувальники незадоволені тим, що правляча партія хоче популяризувати націоналістичний і патріотичний порядок, призначаючи суддів, змінюючи принципів роботи Конституційного суду, обираючи директорів державних теле- і радіостанцій, які виконуватимуть партійні розпорядження. І тому подібне. Учасники мітингу кинули виклик напрямку, яким рухається Польща.

Проурядові сили провели меншу контрдемонстрацію. Їхній слоган: "Польща має відвагу!". Вони закликали "ПіС" не дозволити "хунті", яка зібралася навколо правоцентристської "Громадянської платформи", залякати себе. Останні, за їхніми словами, до цього часу не змогли прийняти свого програшу на виборах 2015 року після дев'яти років при владі.

Попри різницю в масштабі, ці дві демонстрації показали, що громадянське суспільство живе і процвітає в Польщі. Це важливо не тільки для країни, а й для більш широкого контексту - для всієї Європи і Східної Європи зокрема.

В Україні громадські активісти грають ключову роль у спробах приборкати згубний вплив олігархів, які глибоко вкоренилися в державному апараті.

У Румунії ситі по горло корупцією громадські рухи сприяли обранню президентом Йоханнеса Клауса в 2014 році. Корупція в Румунії все ще існує, однак суди, нехай із запізненням, починають виносити вироки тим, хто зловживав своїми посадовими повноваженнями. Це доводить, що громадянське суспільство дійсно може змінити політичну культуру країни.

У випадку із Польщею, в останніх антиурядових демонстраціях брали участь не тільки члени урядової опозиції, а й представники численних незалежних рухів, які не бажають, щоб держава посягала на їхнє приватне життя.

Зрештою, саме жінки змусили прем'єр-міністра Польщі Беату Шидло відмовитися від планів ще більше посилити й без того жорстке законодавство щодо абортів. Її засипали критикою і сарказмом у соціальних мережах.

А тепер про погане. Те, що сьогодні відбувається в п'ятій за величиною країні Євросоюзу, - це політика помсти.

"Право і Справедливість", очолювана Ярославом Качинським, виправдовує свої кадрові та політичні нововведення, стверджуючи, що лише скасовує те, що зробила її попередниця "Громадянська платформа" під час свого перебування при владі з 2007 по 2015 рік. Однак перед тим "ПіС", яка перебувала при владі з 2005 по 2007 рік, намагалася направити країну консервативним, євроскептичним шляхом розвитку - тим шляхом, від якого відмовилася "Громадянська платформа".

Поляризація політики помсти пов'язана з рухом "Солідарність", якому в 1989 році вдалося поставити на коліна польський комуністичний режим. Згодом обидві сторони домовилися про проведення круглих столів, щоб розробити шлях мирного переходу країни до демократії. Проте під час переговорів виявилися глибокі ідеологічні розколи, що існували всередині "Солідарності".

В одному крилі домінували ліберальні, світські інтелектуали. Вони вважали, що період переходу мусить проводитися на основі інклюзивної політики. Їхня "шокова терапія" в реформуванні польської економіки була націлена на модернізацію країни в максимально стислі строки, щоб покінчити з впливом старої комуністичної номенклатури.

Інше крило "Солідарності", в якому домінували консерватори й антикомуністи, хотіло повного розриву з минулим через запровадження політики виключення певних сил із політичного життя. Із того часу ці два крила однієї сили продовжують боротися за майбутнє і минуле Польщі, попри те, що комуністи давно стали пережитком минулого, а "Солідарності" як руху більше не існує.

По суті, через чверть століття після падіння комуністичного режиму протиріччя виникають щодо напрямку розвитку країни й зближення з Євросоюзом. Це особливо стосується європейських цінностей. З точки зору "ПіС", такі цінності ЄС як ґендерна рівність і секуляризм – які применшують роль європейської християнської традиції – небезпечні і руйнівні як для європейської, так і для польської ідентичності.

Ще одна проблема - тиск глобалізації, яка позбавила прихильників "ПіС", особливо консервативні сільські громади, їхніх ключових стовпів, окрім католицької церкви. "Громадянська платформа" ігнорувала цю частину польського суспільства, а "ПіС" хоче виправити ситуацію.

Але є інші чинники, які сприяють закріпленню в Польщі політики помсти.  Це, зокрема, відсутність культури незалежної державної служби. Професійних і компетентних чиновників у міністерстві закордонних справ та інших міністерствах знімають або понижують на посаді. (Те ж сталася в Угорщині). Це позбавляє міністерства наступності, інституційної пам'яті та лояльності. Позбавляє їх амбіцій і незалежності.

Можливо, прийшов час громадянському суспільству - особливо "Сучасній", динамічній політичній партії на чолі з Ришардом Петру, - почати кампанію на підтримку того, від чого, починаючи з 1989 року, в Польщі ухилялися: добре оплачуваною, незалежної державної служби, звільненої від політикою помсти. Це під силу громадським активістам. Вони - молоде покоління, звільнене, сподіваюсь, від гірких, ідеологічних суперечок "Солідарності".

Читайте оригінал публікації на Carnegie Europe. Strategic Europe

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: