Три завдання українській владі під час візиту Блінкена і Нуланд до Києва

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Три завдання українській владі під час візиту Блінкена і Нуланд до Києва

Associated Press

Скандальне рішення щодо "Нафтогазу" може зірвати можливу зустріч Зеленського і Байдена в Брюсселі.

У середу, 5 травня, з офіційним дводенним візитом до Києва приїздить державний секретар США Ентоні Блінкен, який має українське коріння. Як відомо, його дід, Моріс Блінкен, народився у Києві в єврейській родині, а 1904 року вони іммігрували до США.

Під час візиту Блінкена також супроводжуватиме його заступниця з політичних питань Вікторія Нуланд, яка досить добре знає нашу країну. Українцям вона також добре відома тим, як пригощала активістів Євромайдану печивом.

У коментарі ТСН.ua Ганна Шелест, директорка Програми безпекових студій Ради зовнішньої політики "Українська призма" зауважила, що перед українською владою постали три важливі завдання, які варто порушити у перемовинах з Ентоні Блінкеном та Вікторією Нуланд.

Перше – продемонструвати, що Україна готова до подальших реформ, пов’язаних із судочинством, боротьбою з корупцією і корпоративним управлінням. Тобто, що реформи продовжуються і цей шлях незворотній.

Друге – апелювати до готовності США підтримувати курс України до членства в НАТО і надання ПДЧ.

Третє – розпочати перемовини щодо надання безпекової допомоги на фоні військових "навчань" РФ. Тобто, надати вичерпний перелік типів озброєння та допомоги, які ми могли б отримати від США.

За словами Ганни Шелест, ще декілька тижнів тому українська сторона розраховувала, що під час візиту обговорюватимуться суто безпекові питання, базова підготовка до візиту Блінкена скоріше йшла на фоні стягування російських військ до українських кордонів.

"Але на тлі останніх подій навколо "Нафтогазу" і реакцією наших міжнародних партнерів, інших проблем, пов’язаних з корпоративною власністю і з боротьбою з корупцією, цих питань просто не вдасться уникнути під час візиту Блінкена. Американська адміністрація постійно наголошувала, що все це не менш важливо, ніж Донбас і Крим. Тому тут для мене велике питання, чи вдасться Києву запропонувати власний порядок денний зустрічі, чи все ж таки американці будуть його диктувати. Я прекрасно розумію, що українська сторона буде намагатися вивести все в безпекову допомогу і можливість надання Україні ПДЧ на саміті Альянсу в червні. Американці ж, і те, що в делегації Вікторія Нуланд, підкреслює, серйозно говоритимуть про внутрішні реформи", - вважає Ганна Шелест.

У п’ятницю, 28 квітня, Кабмін під час закритого засідання звільнив голову НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва, призначивши на його місце Юрія Вітренка, який до цього виконував обов’язки міністра енергетики. Це скандальне рішення одразу ж розкритикували посли G7, адже США і низка європейських країн виділяли значні суми безповоротної допомоги,  зокрема на реформу корпоративного управління (яка з-поміж іншого передбачала прозорий менеджмент державних підприємств за допомогою впровадження наглядових рад).

Саме через це скандальне рішення наразі під великим запитанням можлива коротка зустріч "на ногах" Джо Байдена і Володимира Зеленського в Брюсселі на червневому саміті НАТО, яку пропрацьовує Офіс президента.  

За словами Ганни Шелест, теоретично така зустріч все ще можлива, але залежатиме від декількох речей.

Перше – результативності зустрічі з Блінкеном, наскільки українській стороні вдасться донести американській, що в Україні немає відкату реформ, що американські занепокоєння можуть залишитися на рівні занепокоєнь.

Друге – порядок денний можливої зустрічі в червні. Щоб не відбулося так, що їм буде просто не до України.

"Ми прекрасно розуміємо, що для Байдена важливе все, що пов’язано з антикорупцією і реформами в Україні. Якщо тут буде негативне тло, він не захоче ставати поряд (із Зеленським – Авт.), щоб надавати цьому особисту підтримку. Щодо другого пункту, думаю те, як сколихнулися країни НАТО під час російських військових "навчань", говорить про те, що вони обговорюватимуть це серйозно. Але говорити про це без України і Грузії було б недоречно. З іншого боку у них на столі стратегічна концепція НАТО-2030. Все залежатиме від неї. Тому спочатку вони мають її ухвалити, а потім вже будуть готові говорити з партнерами про інші питання", - підсумувала Ганна Шелест.

Новини світу: для чого держсекретар США Блінкен прибуде до України

Новини світу: для чого держсекретар США Блінкен прибуде до України
Наступна публікація