Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Через "недореформу" з підприємств "Нафтогазу" за два роки вивели понад 110 мільярдів гривень

Покупці не розрахувалися за 20% поставленого на пільгових умовах газу.

Через схеми, прописані в законі "Про ринок природного газу", із державних підприємств вивели понад 110 млрд грн. Ці гроші могли піти на заходи із термомодернізації та енергозбереження житлового сектору. "Нафтогаз України" та її дочірня компанія "Укргазвидобування" звернулися до уряду щодо отримання компенсації витрат, пов'язаних із виконанням спеціальних обов'язків.

"Недореформи створюють вікно можливостей для виводу грошей з державних підприємств. У нашому випадку йдеться про понад 110 млрд грн за два роки існування "тимчасових спеціальних обов’язків". Ми поставили на пільгових умовах понад 40 млрд кубометрів газу, при чому за 20% цього обсягу з нами досі не розрахувалися. Це недоінвестовані у видобуток кошти, недоотримані державою дивіденди, недофінансовані програми з енергоефективності. Це одна з причин, чому жодна приватна компанія досі не готова заходити на цей ринок і конкурувати за гроші споживачів", - констатують у "Нафтогазі".

У компанії пояснили, як працює схема виведення коштів:

"У схемі присутні приватні посередники – облгази та газзбути, які внаслідок креативної приватизації часів Януковича у своїй більшості контролюються офшорками Фірташа та інших регіоналів. Вони отримують у нас довільні обсяги газу за ціною нижче ринкової, не несуть валютних ризиків, не мусять планувати заздалегідь і створювати запаси у підземках. Частково газ записується на мертві душі, перевірити ж це неможливо, бо бачимо начебто спожиті обсяги лише однією лінійкою: "населення".

Інша схема – коли підприємства купують газ ніби на виробництво тепла для постачання населенню, а насправді використовують його для виробництва електроенергії для комерційних споживачів.

"Відомо, що не весь газ, який визначені урядом контрагенти отримують у "Нафтогазу" на пільгових умовах, іде на забезпечення потреб населення. Зокрема, після зміни керівництва ВАТ "Кіровоградгаз" вдалося виявити та передати правоохоронцям інформацію про випадки нарахування певних обсягів газу неіснуючим абонентам у Кропивницькому. Минулого тижня правоохоронні органи повідомили про розкриття схеми шахрайства на Львівщині на суму 1,4 млрд грн, коли підприємства, наближені до високопосадовців, виробляли з пільгового газу електроенергію та продавали її за комерційною ціною", - зазначають у "Нафтогазі".

Борги таких спеціальних контрагентів перед "Нафтогазом" перевищують 2 млрд доларів. Водночас підприємства, які купують газ за ринковою ціною, без пільг, розраховуються 100-відсотково.

"Консервувати цю систему не можна. Її треба замінити на ринкове ціноутворення та вільну конкуренцію за кожного споживача газу, а доходи від цього ринку направляти на збільшення видобутку та енергомодернізацію", - наголошують у "Нафтогазі".

Спецобов'язки хочуть подовжити ще на три роки.

"Відповідно до закону "Про ринок природного газу", яким заслужено пишаються і в уряді, і у Верховній Раді, це мало статися ще минулого квітня, але "тимчасова" схема була подовжена ще на рік. Тепер її збираються продовжити ще на три роки, при чому зробити ще зручнішою та вигіднішою для посередників, збільшуючи збитки держави. Тому ми вимагаємо прозорої оцінки системи спецобов’язків за попередні два роки та визнання того, скільки коштувало її існування. Ми вже отримали рішення суду, що уряд має виконати вимоги закону, і виграли апеляцію. Рішення мають бути поєднані з відповідальністю за них", - зазначають у "Нафтогазі".

Найбільше виконання спеціальних обов’язків вплинуло на державне ПАТ "Укргазвидобування".

"За нашими розрахунками, загальний розмір компенсації за виконання спеціальних обов’язків для "Укргазвидобування" за період від 1 жовтня 2015 року до 31 грудня 2017 року складає до 74,8 млрд грн", — зазначив голова "Укргазвидобування" Олег Прохоренко у своєму листі до Кабміну.

За розрахунками "Нафтогазу", через невідповідність встановленої урядом ціни економічно обґрунтованим витратам компанії та з урахуванням прибутку на рівні 5% (мінімальний рівень прибутку, встановлений щодо схожих суспільно значущих товарів), компанія недоотримала за цей період 12,1 млрд грн.

Залиште свій коментар

Вибір редакції