Фінансовий переполох тижня. Чи буде долар коштувати 29 гривень

Експерти несподівано радять зберігати гроші у гривневих депозитах.

До того, що гривня у вересні почне здавати свої літні позиції, українці ніби були готові, бо так відбувається щороку. Вона й справді тільки за останній тиждень втратила ще кілька десятків копійок. Але тут з'явилась заява міністра фінансів. І вся країна загула: чого нам чекати від парочки гривня-долар далі?

Щоб уже зовсім не падати духом, журналісти програми ТСН.Тиждень розпитали фахівців.

Практично всі три місяці літа гривня набирала ваги. Бо було за що. Український метал і аграрна продукція на світових ринках продавалися дорожче, ніж торік. Отже, експортні долари помітним потічком текли до України, зміцнюючи національну валюту. Та й сезонне скидання доларів, щоб поїхати на відпочинок, теж зіграло на користь гривні.

Але канікули закінчилися і гривня поринула в "осінню" депресію. Зараз маємо позначку в 26 грн за долар. І це - тільки початок нового підйому, кажуть фінансисти. Адже державну казну розраховували з курсом 27,2, грн. Тож щоб гривень у ній було достатньо, долар мусить бути не менше 27 грн.

ВідеоФінансовий переполох тижня: чому гривня поринула в "осінню депресію"

Крім того, осінь - час великих розтрат. Україна купує газ та вугілля за долари. А ще має розрахуватися за зовнішніми боргами. До кінця року потрібно віддати МВФ півмільярда гривень.

"Бюджет недоотримує ці кошти і він продовжував недоотримувати ці кошти не два-три тижні, а протягом періоду більше, ніж три місяці. Було б логічно зробити курс на рівні 28 гривень", - говорить фінансовий експерт Олег Устенко.

Але цього тижня - новий шок від міністра фінансів Олександра Данилюка. Той сказав, що треба готуватися купувати долар за 29 грн. Нащо так лякати людей? Бо ж навіть той, хто за курсом не стежить, задумався, чи не варто швиденько купити його дешевше. Відповідь здивувала. Кажуть, для профілактики.

"У Міністерстві фінансів завжди працюють песимісти. Це нормально. Ми консервативний сценарій закладаємо для того, щоб потім у випадку можливих шоків, ми могли оперативно відреагувати. Це стосується зовнішніх боргів", - зазначив заступник міністра фінансів Сергій Марченко.

А ще ж планується збільшення пенсій, ріст вчительських зарплат, надання субсидій. Усе це тисне на курс. Дорожчає долар - ростуть ціни. Але в Нацбанку цього не бояться.

"Це просто є прогнози, за які, по суті, ніхто не відповідає. Фінансова стабільність залежить не тільки від курсу валюти. Перш за все - від низької та стабільної інфляції", - говорить заступник голови НБУ Олег Чурій.

Що навряд чи багато людей кинуться зараз в обмінки купувати долари, думає і фінансист Олег Устенко. Навпаки - розуміє він: віддаватимуть те, що відкладали на чорний день.

"Сказати населенню кинутися купувати валюту – це все-рівно, що порекомендувати бідному бігти на фондовий ринок", - каже Олег Устенко.

Єдиний вихід у ситуації, коли все дорожчає, сказали фахівці, - це гривневі депозити у банках. Звичайно, якщо є що туди покласти і є віра, що український банкопад уже закінчився.

Залиште свій коментар