Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Путін відчайдушно шукає мільярди – Die Welt

Росія продовжує страждати від зростаючого відтоку капіталу.

Абсолютна ганьба. Росія хотіла отримати валюту на ринках капіталу, але цей план закінчився провалом. Тепер Володимир Путін намагається якось виправдати фіаско. Але його противник здається непереможним.

Про це пишуть Нандо Зоммерфельдт і Хольгер Цшепиц в статті на сайті газети Die Welt.

На цей раз Володимиру Путіну доведеться докласти максимум зусиль. Російська PR-машина зіткнулася з, здавалося б, неможливим завданням. Вона повинна перетворити величезну поразку Кремля в тріумф.

Насправді у Москви великий досвід у цьому питанні, вона часто намагалася видати неприємні події у власній країні за успіх. Але на цей раз практично неможливо зробити так, щоб фіаско, яке Росія зазнала на фінансових ринках, не виглядало, як нищівна поразка.

Сталося наступне: минулого тижня, вперше з моменту введення західних санкцій, Москва знову випустила доларові облігації. За допомогою цієї довгоочікуваної акції Путін хотів показати світові, що Росія – світова держава та на фінансових ринках, а також отримати таку необхідну тверду валюту.

Тим не менш, демонстрація сили не принесла результату. У понеділок Міністерство фінансів Росії сором'язливо визнало, що йому не вдалося знайти жодного західного або азіатського банку для продажу цінних паперів, тому продаж довелося здійснювати самостійно.

Ганьба на ринках була передбачуваною

Державний банк ВТБ, який входить в списки західних санкцій, повинен був розмістити облігації в інвесторів. Гірше того, для продажу Москва не могла навіть знайти жодної західної клірингової компанії, що вносить цінні папери на рахунок депо. Зацікавленим особам довелося відкривати рахунок в Москві, на який вони отримували боргові зобов'язання.

Ганьба на ринках була передбачуваною. Щоб знайти достатню кількість інвесторів, ВТБ довелося не тільки запропонувати високу процентну ставку, але і продовжити термін продажу ще на один день. Якщо спочатку планувалося отримати три мільярди доларів, то пізніше обсяг довелося скоротити до 1,75 мільярда доларів. І коли в четвер облігації нарешті були розміщені, фондовий ринок відреагував байдужістю. Зазвичай після великих викидів проходить жвава торгівля. Але Москві досі не вдалося знайти жодної клірингової компанії, яка організувала б продаж облігацій.

Зараз невідповідний момент для труднощів із закупівлею іноземної валюти. Зникає надія на поліпшення ситуації на іншому фронті.

Останнім часом все дійсно виглядає так, ніби західні санкції через конфлікт в Україні дійсно можуть бути частково скасовані. ЄС хоче обговорити продовження в кінці липня. Приміром, уряд Німеччини нещодавно натякнув, що більше не вважає повну реалізацію Мінських угод обов'язковою умовою для скасування санкцій.

Кремль спішно змінює тактику

Але з Токіо раптово надійшли зовсім інші сигнали. Група семи найбільших промислово розвинених країн (G7) на саміті в Японії оголосила про те, що збереже жорстку позицію щодо Москви, поки не буде повністю реалізований мирний план для Східної України.

Кремль відреагував негайно. Він пригрозив ввести свої власні санкції проти Заходу. Прем'єр-міністр Дмитро Медведєв розпорядився продовжити заборону на західні продукти харчування до кінця 2017 року.

Кремль намагався відбілити фіаско з доларовими облігаціями. Лунали повідомлення про те, що нібито було зареєстровано заявок на загальну суму понад сім мільярдів доларів. Понад 70% випуску пішло іноземним інвесторам, які розташовані, в основному, в Лондоні. А це явна ознака довіри.

Але коли Міністерство фінансів не змогло назвати конкретних імен, а також не повідомило про будь-яких відомих західних інвесторів, Москва спішно змінила тактику. Керівник Російського фінансового агентства Костянтин Вишковський раптово звинуватив Захід, і особливо Вашингтон, в тому, що вони навмисно зірвали випуск облігацій.

З допомогою "телефонного терору" Захід змусив банки та інвесторів утриматися від участі в цьому.

"Але ми довели, що у нас є наші власні фінансові інститути, які впоралися з випуском облігацій. Ми будемо робити на них ставку і в майбутньому", - сказав Вишковський фінансовому агентству Bloomberg.

Американці використовують своє домінуюче положення на фондових ринках

Аргументи Кремля не подіяли на ринки.

"З випуску облігацій Москва хотіла зробити велике PR-шоу і показати Заходу слабкість санкцій", - сказав Тім Еш, стратег у Nomura.

На його думку, ця спроба повністю провалилася: "Малий обсяг випуску і суттєве збільшення процентної ставки говорять самі за себе".

Насправді, надбавка за ризик за облігаціями США склала рекордних 2,6 процентних пункта, але під час останнього великого випуску облігацій в 2013 році оплаті підлягали лише 1,9 процентних пункта. Москву ще більше дратує той факт, що їй довелося запропонувати на 0,5 процентних пункта більше, ніж передбачено аналогічними російськими доларовими облігаціями, що вже котируються на ринках. Це показує реальні причини продажу облігацій.

Фінансові ринки стають новим ігровим полем для колишніх противників у холодній війні – Росії та США. Насамперед, американці використовують своє домінуюче положення на фондових ринках, щоб чинити тиск на Москву. Насправді, продаж облігацій Росією не порушив режим санкцій.

Сама країна не перебуває у списку санкцій, а отже, банкам та інвесторам дозволено взяти участь у торгах за облігації і давати гроші російській державі. Тим не менш, Вашингтон дав зрозуміти західним банкам, щоб ті утрималися від подібних дій.

Банки не чинять великого опору

Також дозволена торгівля російськими цінними паперами, тому кліринговим компаніям нема чого побоюватися. Але Путін може перенаправити отримані долари на підтримку проблемних компаній, які перебувають у чорному списку.

Таким чином, Кремль міг би галантно обійти санкції. США хотіли б цьому перешкодити. Вашингтон застеріг банки від участі в торгах.

"Лише деякі банки відважуються на якісь угоди, які можуть бути неприйнятні для їх держав, навіть незважаючи на вражаючі комісійні від розміщення облігацій", - говорить Еш.

Кремль залежить від ринків капіталу, йому необхідні кошти, щоб покрити дефіцит бюджету. За прогнозами рейтингового агентства Fitch, дефіцит бюджету в цьому році зросте до п'яти відсотків від економічного виробництва. Це буде найбільший дефіцит з 2010 року.

Хоча ціна на нафту піднялася до 50 доларів, спостерігачі вважають, що ціна 70 доларів – це критична позначка для стабільності Росії. Крім того, країна продовжує страждати від зростаючого відтоку капіталу. Тільки в першому кварталі компанії, банки і російські домашні господарства вивели з країни валюту на суму сім мільярдів доларів.

Відео Чому Путін почав відкрито погрожувати Україні

Залиште свій коментар

Вибір редакції