Наступної зими новим коронавірусом заразяться ще більше людей

Дата публікації
Перегляди
44к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступної зими новим коронавірусом заразяться ще більше людей

Фото: ТСН.ua

Коли буде готова вакцина проти COVID-19 та чому всесвітній карантин не влаштовують під час грипу - розповів вірусолог.

Близько 50 компаній в усьому світі нині спрямували свої зусилля на розробку вакцини від коронавірусу, для цього навіть відклали інші важливі проєкти. Такі, як вакцина від сезонного грипу, який також вбиває тисячі людей щороку. Про це у інтерв’ю ТСН розповів вірусолог компанії Novavax Грегорі Гленн, який саме розробляє вакцину від SARS-CoV-2.

-        Ви працюєте над вакциною проти коронавірусу. Як це відбувається?

-        Давайте я спершу поясню, як працює вакцина. Історично, аби зробити вакцину, треба було ізолювати патоген: бактерію чи вірус, вбити чи ослабити його, почистити і ввести людині в кров. Це працювало сотні років і врятувало величезну кількість життів. Зараз технологія розроблення вакцин змінилася завдяки генетичній революції: ми навчилися робити рекомбінантні вакцини. Це означає, що ми беремо ген у віруса, обираємо щось важливе для вірусу, коли цей ген поміщають у клітину, вона, наче 3D-принтер починає штампувати замовлений нами протеїн. Тож замість того, аби гратися з усім вірусом, ослаблювати його, ми не чіпаємо вірус чи бактерію, ми просто “скачуємо послідовність”, наче з Інтернету, і далі вона саморепродукується в клітині

Отже в нас є рекомбінантний шиповидний білок. Шиповидний білок дуже важливий для коронавірусу, бо він прив’язується до рецептора людської клітини, наче космічний корабель сідає на космічну станцію в окремий, відведений йому, док. Щойно це відбувається, шиповидний білок вводить генетичний матеріал з вірусу до людської клітини і тоді клітина починає виробляти нові віруси. Тож якщо є можливість заблокувати цей процес, знищити шиповидний білок імунною реакцією, це буде ефективна вакцина. Це основний принцип. Ми раніше спеціалізувалися на вакцинах проти грипу - у нас чудова вакцина. Вона зроблена саме за такою технологією - рекомбінантна, ми беремо поверхневий білок у віруса, вводимо його людині, це працює. У нас багато досвіду в цій галузі, який допоможе найбільш ефективно розробити вакцину.

-        Ви працювали лише з вірусами грипу чи з коронавірусами, на кшталт SARS, теж?

-        Коли SARS тільки з’явився, ми шукали вакцину проти нього. І, на базі нашої технології, зробили. А крім того зробили таку ж рекомбінантну вакцину для MERSу. Тож ми вже двічі це робили.

-        Їх випробували?

-        їх випробовували на тваринах. І це важлива тема - ми згорнули роботу, тому що не змогли знайти грошей на її продовження. Зараз це теж принциповий момент, нам конче потрібне фінансування, адже попит на вакцину є, а ринку немає.

-        А розкажіть докладніше про різні стадії тестування, що повинна пройти вакцина, аби потрапити до людей?

-        Підібрати запчастини для цього 3D-принтера дуже важливо. Якщо візьмемо хибний білок, реакція імунітету не допоможе або взагалі зашкодить людині. Тож ми займаємося генною інженерією, багато раз випробовуємо біофізичні властивості вакцини, аби переконатися, що вона приживеться. Ми клонуємо рецептор - у нас є людський рецептор, в якому ми вимірюємо здатність вакцини приєднатися до нього. І в такий спосіб з 25 попередніх вакцин, які ми зробили, ми відбираємо найкращу. Після цього ми тестуємо її на тваринах і бачимо, що вона дуже добре генерує імунітет. Далі ми виготовляємо вакцину вже для людей. Тож наступний крок - імунізувати добровольців, ми називаємо це "фазою 1".  В ній зазвичай беруть участь 100-200 людей. Ми маємо переконатися, що вакцина безпечна, і заміряти реакцію імунітету, тому ми даватимемо людям трохи різні дози, аби знайти ідеальну. І після цього ми перейдемо до наступної фази, де, підібравши дозу, даватимемо одним добровольцям вакцину, іншим - плацебо. В нормальних умовах ці фази до потрапляння препарату на ринок займають приблизно від року до восьми. Але, у випадку з COVID-19, такого часу немає, усім доведеться поспішати. Так вже було з еболою, коли недовипробувану вакцину почали використовувати, і вона дуже добре допомогла, так може статися і цього разу.

Ми збираємося почати першу фазу в травні, дістати дані в липні. Тож серпень-вересень - це наша запланована дата другої фази випробувань, а далі все залежить від ситуації.

-        Скільки взагалі компаній, відомих вам, займаються зараз вакциною від COVID-19?

-        Довжелезний список. Десь півсотні компаній. І це добре, що багато науковців з різними підходами працюють над вакциною, добре, якщо на ринку їх буде більше однієї. Але ми вважаємо себе дуже конкурентними, адже в нашому портфоліо вже є схожі вакцини від коронавірусів і дуже дієві вакцини від грипу, тож ми маємо гідну базу.

-        Ви говорили про фінансування, а хто підтримує вас зараз - уряд, можливо, якісь неурядові організації?

-        Зараз нам виділив гроші фонд CEPI (Коаліція інновацій з готовності до епідемії - це фундація, яка приймає пожертви від державних, приватних, благодійних та громадських організацій для фінансування незалежних науково-дослідних проектів для розробки вакцин проти нових інфекційних захворювань). Вони фінансували стадію ранньої розробки і поки що збираються продовжувати. Ми вже дістали чотири мільйони доларів. Я зараз переключаю на вакцину від COVID -19 людей з інших проєктів, на кшталт сезонного грипу. А це теж серйозні проєкти - лише від сезонного грипу в Штатах захворіло 40 мільйонів, померло 20 тисяч людей.

-       COVID-19 часто порівнюють з грипом, чому ж тоді від грипу не вдаються до таких заходів безпеки, як карантин, соціальна дистанція? В чому принципова різниця?

- Бо коронавірус ще не поширений. Я думаю, він буде. Зараз він розлетиться світом, наступної зими буде ще більше випадків зараження в Північній півкулі. Але в людей до цього часу напрацюється імунітет. Ось в Штатах, скажімо, зараз 50 тисяч хворих на населення 350 мільйонів людей. Це означає, 349 мільйонів 950 тисяч ще не зіткнулися з цією хворобою. Я не беруся нічого передбачати, але ми готуємося до найгіршого варіанта.

Населення зараз має нульовий імунітет. Згадайте, скільки ми живемо з грипом. Але навіть грип постійно мутує. Тож ми розробляємо вакцину проти одного сезонного грипу, а наступного року в нас уже інший. Наша технологія дозволяє взяти весь поверхневий білок вірусу. Уявіть себе в Токіо в метро - там всі дуже щільно напаковані і що ви можете бачити, коли ви в вагоні? Тільки голови. Ось, що бачить наша імунна система. Ось, що мутує. Голови і їхня кількість змінюються. Але наша технологія показує імунній системі не набитий вагон, а вагон з п’ятьма пасажирами. Так імунна система бачить голову, колір краватки, які штани, туфлі. Це ті речі, які ми називаємо консервативними, вони не змінюються від сезону в сезон, адже вірусу теж потрібні стабільні частини для того, аби функціонувати. І ось ми демонструємо імунній системі ці частинки - в природі вона такого побачити не зможе. Ось, що ми називаємо універсальною вакциною від грипу. Ви робите вакцину сьогодні і через п’ять років користуєтесь однією і тією ж вакциною. Це може бути важливо і для коронавірусу - адже він теж розвивається, його шиповидний білок розвивається. Тож, якщо зараз хтось підхоплює вірус грипу, він насправді підхоплює кілька сотень дрібних вірусів, бо він постійно мутує. Те ж саме може бути дійсним і для коронавірусу. Саме тому ми пропонуємо загальний підхід - виділити незмінні частини і орієнтуватися на них.

Спілкувалась кореспондентка ТСН Яна Слєсарчук

ВООЗ та українські інфекціоністи рекомендують вакцинуватись під час карантину

ВООЗ та українські інфекціоністи рекомендують вакцинуватись під час карантину

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Коронавірус
Дата публікації
Перегляди
44к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація