Одеса, Маріуполь і Бердянськ є у меню Кремля

Одеса, Маріуполь і Бердянськ є у меню Кремля

На думку Бена Годжеса, керівництво держави і ЗСУ повинні бути готовими до можливої агресії РФ і дати відсіч окупантам.

Наприкінці червня колишній командувач Збройними силами США в Європі, генерал Бен Годжес попередив про можливий військовий удар Росії на півдні України у вересні під час навчань "Кавказ-2020". Він переконаний, щоб вирішити проблему з питною води в Криму, Росія спробує захопити дамбу в Херсоні. "У них значна посуха через погоду і тому що Україна правильно заблокувала воду, що надходить з річки Дніпро по північному кримському каналу на півострів. Так що там проблема з водою. Ця проблема, яка виникла через незаконну російську анексію", - відзначає він.

Такої ж думки дотримується і командувач Військово-морських сил України Олексій Неїжпапа. "Я не виключаю таких дій з боку Російської імперії. Ми готуємося. Все розповісти не можу, але ось вам маленький факт. Дальність ракетного комплексу "Нептун" дозволяє застосовувати його з материкової України на підходах до Севастополя. Ось там і подивимося... Ми готуємося до повномасштабної військової конфронтації, розуміючи, що якщо така станеться, то, на жаль, це буде багато втрат – і наших воїнів, і цивільного населення. Багато хто зараз цього не розуміє, хоча у країні сьомий рік йде війна", - сказав Неїжпапа.

Командувач ВМС вважає, що сигналом до повномасштабної конфронтації РФ буде початок відновлення Північно-Кримського каналу.

У Кремлі все назвали "абсолютною дурістю" і "штучним нагнітанням антиросійської істерії в Україні".

Кореспондент ТСН.Тиждень Андрій Цаплієнко записав інтерв'ю з Беном Годжесом. Під час розмови американський генерал розповів про нову загрозу з боку Москви для півдня України, передбачив можливу реакцію країн-сусідів і західних партнерів на ймовірний військовий конфлікт і як повинна реагувати українська влада.

 

- Пане генерал, ви є відомим адвокатом України у питанні євроатлантичної інтеграції. Ми пам’ятаємо вашу фразу про те, що тільки українці насправді знають, як воювати з російськими танками. Як колишній командувач американськими силами в Європі, чи можете ви розкрити нарешті секрет, хто ж серед країн НАТО є найбільшим прибічником ПДЧ для України, а хто є найбільшим противником цього рішення?

- Я не знаю напевно, які країни були б "за" чи "проти". У мене немає інсайдерської інформації, яку політику просувають різні столиці: Париж, Берлін тощо. Але я б сказав, що є кілька країн, які мають міцні економічні зв’язки з Кремлем. Я думаю, що саме вони не стали б просувати членство Україні в НАТО через вплив Кремля на них.

- Ви нещодавно заявили, що найближчим часом Росія готова здійснити пряму та відкриту агресію проти України в районі Херсонської області. Як може розвиватися ситуація? Як і де росіяни можуть нанести удар, аби захопити, наприклад, водосховища та Північно-Кримський канал?

- Сподіваюсь, що я помиляюсь, коли кажу, що вони збираються це зробити. Але я думаю про умови, які з'являться тут до вересня. По-перше, це нестача води в Криму, запущена російська дезінформаційна операція про гуманітарну кризу, зміни в Конституції Росії, які дозволяють претендувати на території колишнього СРСР. І, звісно, те, про що Росія говорить всі останні роки, про необхідність захисту росіян, які залишились за межами країни. З іншого боку, роздавання російських паспортів людям на території України. 

Отже, в нас є це, і в нас є військові навчання "Кавказ-2020" у вересні. Так що в регіоні буде накопичена потужна військова сила. Повітряні, сухопутні, військово-морські сили. І, схоже, Сполучені Штати будуть відволікатися на президентські вибори. Німеччина та Франція не чинять адекватного тиску на Кремль. І, здається, Кремль про це знає. Так що можливість (я кажу "можливість", а не "ймовірність") використання сили Росією під час військових навчань "Кавказ-2020" під приводом запобігання гуманітарної кризи, я думаю, це можливо. Я думаю, що вони використають спочатку "м'яку силу" - гроші, дезінформація, інші засоби, аби змусити український уряд відкрити заглушки та відновити постачання води до Криму. І це відбуватиметься у формі постійних спроб, якщо тільки не існує якоїсь значущої угоди, в якій Росія не визнає (в обмін на воду) щось важливе або дає в обмін на воду щось важливе. Але якщо немає переговорів, і вода знов потече до Криму, я гадаю, це буде втратою для України та для її суверенітету.             

Спеціальний репортаж: що залишилося в України після втрати ядерного потенціалу

Спеціальний репортаж: що залишилося в України після втрати ядерного потенціалу

- Тож, ви гадаєте, що росіяни завдадуть удар у вересні?

- Я кажу, оскільки мають місце навчання "Кавказ-2020", в них будуть можливості це зробити. Я не кажу, що це обов'язково станеться. Я кажу, що створяться всі необхідні умови, щоби вони це зробили. І вони це можуть зробити, якщо Кремль вирішить, що не може вирішити для себе цю проблему іншим способом.  

- Коли Путін готується нанести удар? Ви казали, що удар по нас можливий у вересні цього року. Коли для Путіна відкривається і закривається вікно можливостей?

- Звісно, дуже багато речей відбудеться восени. Це і вибори у Білорусі в серпні, це важливий фактор. Це і польські вибори, які відбудуться за кілька тижнів, внаслідок яких ми матимемо або новий уряд у Польщі, або вдруге переможе адміністрація (чинного президента Польщі Анджея Дуди - ред.) Дуди. Тож зміни у Польщі можуть зіграти важливу роль у регіоні.

Втім, я думаю, що “Кавказ-2020” у вересні не означає, що вікно закривається. Дуже важливо, аби Збройні Сили України залишались пильними і нічого не випускали з поля зору. Система протиповітряної оборони має бути напоготові, всі спостережні системи мають бути напоготові протягом російських навчань. Ми, зазвичай, робимо це, щоб побачити та дізнатися про російські можливості. Я думаю, це зараз навіть важливіше.

- Звідки буде нанесено удар, за якої кількості? Чи достатньо в Путіна сил?

- Я думаю, що, звичайно, вони будуть враховувати всі ризики. Вони шукають різні можливості встановити контроль над водою, вони прораховують реакцію Заходу, Сполучених Штатів, Німеччини, Франції. Чи буде щось робити Захід. Але справа не лише у воді. Йдеться про весь Чорноморський регіон. Кремль здебільшого домінує над усім Чорним морем, оскільки Чорне море - це те, що дозволяє Кремлю підтримувати режим Асада в Сирії. Саме це дозволяє Кремлю підтримувати генерала Хафтара у Лівії. Всі ці речі пов’язані між собою. 

Підтримка режиму Асада - це те, що сприяло не тільки сотням тисячам смертей, але й мільйонам біженців, які поїхали до Туреччини та Європи. Це ефект, що дестабілізує, він не є випадковим. Це те, що я називаю, перетворити біженців на зброю. І те, що влада Росії робить у Лівії, чинить тиск на європейські нафтові компанії, а також потенційно відправляє чергову хвилю біженців через Середземномор'я до Європи, знову буде тим, що дуже дестабілізує. Це все можливо лише тому, що Росія контролює Крим. І наразі вони намагаються розширити контроль над всім українським узбережжям. Думаю, зрештою Одеса, Маріуполь та Бердянськ також є у "меню” Кремля, а також, можливо, й не цього року, розширення Придністров'я

- Тобто, удар Росії можливий не тільки з боку Херсона, а й Маріуполя?

- Якщо потрібно - так. Я думаю, що вони, ймовірно, вивчають, як далеко вони можуть зайти без належної відповіді Заходу на їхні дії. Я не знаю, який темп, як швидко, я лише кажу і знову повторюю, що сподіваюся, що я помиляюся. Я думаю, що ми повинні розуміти - зараз Росія робить те, що вона робила й раніше: вони використовують навчання, дезінформацію, створюють умови гуманітарної кризи. Проблема води в Криму - їхня власна помилка. Вони незаконно анексували Крим, і це проблема, яку вони створили собі самі. 

- Чи не означає нещодавній указ Кремля про збори резервістів приховану мобілізацію? (Указ вперше за багато років не окреслює термінів закінчення зборів резервістів - ред.).

- Я можу тільки здогадуватися, для чого це: чи то для участі у “Кавказі-2020”, чи то для вирішення питань, пов’язаних із коронавірусом - я не знаю. 

- Скільки часу знадобиться росіянам, аби відрізати південь України? Йдеться про тижні чи години? І який потенційний театр військових дій вважаєте найслабшим для України?

- Звичайно, це залежить від того, як відреагує Україна і Захід. Мене вразили молоді солдати Збройних сил України, як швидко вони навчаються, наскільки жорсткі вони в бою, як ефективно вони зупиняють Росію на Донбасі.

Якщо лідери підготують їх, я думаю, вони могли б бути дуже ефективними, якщо Кремль колись нападе. Мене трохи хвилює флот, колишній начальник флоту адмірал Воронченко був дуже хорошим. Я не знаю нового начальника флоту. Я думаю, що Росія завжди демонструвала, що вони будуть робити що завгодно, і не обмежуються міжнародним правом. Вони зроблять все, що потрібно. Я б передбачив кібератаку, протизаконну діяльність, гроші, купівлю людей... Якщо вони вирішили щось зробити, вони будуть використовувати все, що є в їхньому арсеналі… Я сподіваюся, якщо щось трапиться, український флот буде готовий.

- Росіяни вже витратили достатньо грошей на війну проти України, їхні ресурси теж мають межу, правильно?

- Ви абсолютно маєте рацію. Це добре зауваження. У них немає необмеженого часу. У них немає необмежених грошей, і навіть незважаючи на те, що президент Путін має ще 20 років... Я маю на увазі, що їхні сили безпеки можуть придушити своє населення протягом певного періоду часу. Зрештою навіть це може зламатися. 

Найбільша загроза президента Росії не НАТО, його найбільша загроза - Китай. Саме про них потрібно турбуватися, а не щодо Заходу. Жодного вторгнення не йде з Литви, Польщі або Румунії. Цього просто немає. У Заходу є НАТО, і вони просто не мають спроможності це робити. Однак  більшість бойових сил Кремля розташовані у Південному і Західному військових округах. Чому так? Це не та загроза. Я не експерт із внутрішніх розрахунків у Кремлі, тому я не знаю, на якій часовій шкалі вони перебувають.

- Як би ви порадили діяти українським політикам та армії? 

- Вони повинні захищати свою країну. Чи від "маленьких зелених чоловічків", чи від "великих зелених чоловічків". Щоб там не було, я, безумовно, сподіваюся, що Збройні сили України, сили безпеки готові захищати свою країну. Я впевнений, що у солдатів є керівництво, і воно знає, що робити.

У Криму солдатам було страшно: ніхто не думав, що робити, і ніхто нічого не робив. Ви втратили Крим без бою. Я, звичайно, сподіваюся, що більше у вас не буде подібної ситуації.

Що думають українці про повернення країні ядерного статусу

Що думають українці про повернення країні ядерного статусу

- Може, варто завдати удару на випередження по проросійських бойовиках на Донбасі?

- Я не знаю, чим би ви завдали удару. Я б сказав, що ви повинні продемонструвати, що у вас є здатність завдати удар, зробити це дуже болісно і дуже дорого. Продовжуйте тренуватися, модернізуватися, показуйте готовність, збільшуйте та вдосконалюйте можливості спостереження в повітрі та на воді. 

Однозначно потрібно тісно співпрацювати з Грузією та Румунією, щоб ділитися інформацією. Також з Польщею. Я би переконався, що всі системи ППО функціонують. 

Нещодавно я почув доповідь про те, що деякі системи ППО у Херсоні чомусь відключені. Я не знаю фактів з цього приводу, я просто почув одну з доповідей, я не мав можливості її вивчити, але це дуже тривожно.

- Як варто діяти НАТО в ситуації можливого відкритого удару Росії? Чи варто нам розраховувати на військову допомогу країн НАТО?

- США нещодавно надали Україні ще більше протитанкових систем "Джавелін". Звичайно, це правильний крок. Я хотів би, щоб США продовжували й надалі надавати підтримку вашій країні боєприпасами, а також розвідкою, інформацією, збільшували навчання в Чорноморському регіоні з Військово-Морськими Силами України. Я дуже пишаюся спільними навчаннями американських та канадських солдатів разом з українськими на Яворівському полігоні.

Я б очікував, що в разі атаки Польща, Литва та Румунія, чи то в рамках НАТО, чи то в інший спосіб, будуть підтримувати Україну.

Білорусь - цікаве питання. Ми б хотіли продовжувати спостерігати, що в Білорусі немає російських сухопутних військ. Це важливо. Президент Лукашенко може утримати російські сухопутні війська поза межами Білорусі.

- Чи може НАТО відправити солдатів до України у разі відкритої агресії Росії?

- Я б не очікував цього, оскільки Україна не член НАТО. Проте я очікую, що кілька країн будуть дуже стурбовані, якщо Росія знову застосує силу, тому що проблема полягає в тому, що у нас немає стратегічного плану для Чорноморського регіону, і є декілька країн, які мають міцні економічні стосунки з Росією, але вони не хотіли б робити щось серйозне для тиску на Кремль. 

Я говорю про Німеччину, Туреччину - вони не чинять адекватного тиску на Кремль. Навіть мій власний президент у Штатах не чинить адекватного тиску на Кремль. Тому через це ви точно не отримаєте відповідь НАТО. 

Я б міг уявити, що якби Росія насправді застосувала силу, я не знаю, як Німеччина брала б участь у “Північному потоці - 2”. Це приклад того, що можна і потрібно робити. І фактично Туреччина мала б право в рамках конвенції Монтре закривати протоки до Росії. Оскільки в одній із частин конвенції Монтре йдеться про те, коли у вас є дві або більше країн, які воюють між собою у Чорному морі, Туреччина має право закрити свої протоки. Я думаю, що це був би потужний крок, який справді був би значним. 

США та інші країни повинні підтримувати Туреччину, оскільки вона заплатить величезну ціну, тому що Росія, очевидно, буде справжньою проблемою. Влада Туреччини повинна знати, що США та решта з нас підтримуватимуть її, якби вони це зробили. Звичайно, Україна повинна просити Туреччину зробити це.

- ООН може відправити місію на Донбас?

- Звичайно, Росія накладе вето на це рішення, якщо умови не будуть для них сприятливими. Я був би “за”, якби у вас були якісь миротворчі сили, мандат і угода, що миротворчі сили між Росією та Україною розташуються не уздовж контактної лінії на Донбасі, а на фактичному кордоні між Росією та Донбасом. Звичайно, Росія ніколи цього не дозволить. Вони схвалюють лише спеціальну моніторингову місію ОБСЄ. Наразі немає жодного способу, щоб там були дозволені якісь миротворчі сили.

- Як ви оцінюєте військовий та технічний потенціал України порівняно з Росією? 

- Звичайно, ви знаєте розмір Росії та ресурси, які вона має. І, звісно, розумієте, що, зокрема, вся ядерна зброя і військово-морський флот, очевидно, надають їй значну військову перевагу над Україною. Але Україна у будь-якому разі захищала б свою Батьківщину, власну землю. 

Я думаю, що якість українських солдатів, бойовий дух, який вони мають, міцність, яку вони продемонстрували… Якщо ваша армія має належне керівництво, то у разі нападу на Україну вона зробить його надзвичайно дорогим та болісним для Росії. Зрештою, йдеться про командирів, які повинні чітко пояснити, що очікується, і наполегливо працювати над тим, щоб переконатися у залученості українського суспільства. Втім, коли у вас є олігархи, які отримують мільярди доларів від співробітництва з Росією, я цього не розумію. Російські компанії, що керують портом в Одесі, - я цього не розумію.

- Якою могла би бути реакція США та НАТО, якби Україна вирішила відновити свій ракетно-ядерний потенціал?  

- Я думаю, це було б справжньою проблемою. Україна втратить підтримку багатьох країн, які шанують Україну. Я думаю, що це не шлях, яким має йти Україна.

- Але країни-гаранти не виконали умови "Будапештського меморандуму", чи не так?

- Тут Захід провалився. Ми підвели Україну. Ми ніколи не повинні були вірити, що Росія погодиться на будь-які угоди. Тож ми зазнали поразки.