Хвороби, за яких важко схуднути

Дуже часто люди дотримуються дієти, займаються спортом, але їхня вага все не змінюється. У цьому випадку необхідно звернутися до лікаря. Можливо, схуднути заважає якесь захворювання. Обстеження допоможе виявити причину, чому тримається зайва вага, незважаючи на кропіткі зусилля.

Хвороби, дружні до зайвої ваги

Лікар-ендокринолог медичної мережі "Добробут" Наталія Могилевська попереджає: якщо вам ніяк не вдається позбутися зайвої ваги, причиною тому може бути порушення гормонального фону. І пов'язані ці порушення можуть бути з різними органами.

Захворювання гіпоталамо-гіпофізарної системи. Проблема криється в порушенні функції гіпофіза, коли денормалізується вироблення певних гормонів гіпофізом.

Проблеми щитовидної залози. Це найпоширеніша причина зайвої ваги. Найчастіше трапляються аутоімунні тиреоїдити. Це хронічний запальний процес в щитовидній залозі, який супроводжується недостатнім виробленням гормонів.

Захворювання надниркових залоз – ще одна група захворювань, за яких людина страждає надлишком маси тіла. За такого захворювання починає вироблятися в надмірній кількості такий гормон, як кортизол. Причому відбувається набір ваги дуже швидко. Такі захворювання необхідно оперативно лікувати, оскільки, як правило, причиною порушення функції надниркових залоз є аденома – утворення в наднирниках.

Гінекологічні проблеми. Іноді причини можуть бути пов'язані з недостатнім викидом гормонів, пов'язаних з функцією яєчників. У таких випадках важливо перевірити гормональний фон і за необхідності розпочати замісну гормональну терапію.

Читайте також: У ЧОМУ ПРИЧИНА ЗАЙВОЇ ВАГИ

Місце локалізації жиру

Під час різних захворювань жир розподіляється в організмі по-різному.

Абдомінальний тип ожиріння (росте живіт, жир накопичується на внутрішніх органах) характерний під час так званого метаболічного синдрому – досить часто трапляється захворювання. Він виникає через те, що глюкоза не повністю потрапляє до клітини, а частково залишається в крові, через що підшлункова залоза виробляє надлишок інсуліну, який, своєю чергою, має властивість впливати на відкладання жиру.

Під час захворювань надниркових залоз – проблема, яка трапляється набагато рідше –  характерний надлишок жиру на стегнах.

Під час порушень функцій щитовидної залози характерний набір ваги всього тіла, зокрема рук, ніг та обличчя. Крім цього, є набряклість.

Читайте також: ЯК СХУДНУТИ ДО ВЕСНИ?

Суміжні симптоми хвороб, за яких важко схуднути:

Симптоми з боку нервової системи:

головний біль;

порушення сну, коли спостерігається вдень сонливість і втома, до вечора хочеться заснути, але заснути не виходить, або ви засинаєте, але вночі прокидаєтеся і не можете заснути;

погіршення пам'яті і концентрації уваги, що характерно для порушення функції щитовидної залози.

Зміни на шкірі:

сухість шкіри або, навпаки, зайва жирність;

випадіння волосся;

для щитовидної залози також характерна поява лущення на ліктях і на гомілках;

поява розтяжок (стрій). Вони можуть бути різного кольору і локалізації. Якщо вони червониого кольору, це говорить про те, що процес набирання ваги триває. Багряні розтяжки часто характерні для захворювань надниркових залоз, гіпоталамо-гіпофізарної системи. Якщо вони білого кольору, то це говорить про те, що людина набрала вагу, але більше не набирає. Це може свідчити про метаболічний синдром та ожиріння. Дуже часто ці розтяжки переважно спостерігаються на плечах, животі, стегнах. Якщо ці розтяжки поперечні і з'являються на поперековій зоні, це переважно характерно для підліткового періоду і так званого гіпоталамічного синдрому, коли у дівчат або хлопців починається період статевого дозрівання, гормони ще ніяк не можуть знайти свій нормальний рівень, що супроводжується внутрішніми змінами. Зазвичай гіпоталамічний синдром нормалізується з часом сам, але розтяжки, на жаль, залишаються назавжди.

Читайте також: СХУДНЕННЯ: ЯК НЕ ПЕРЕЙТИ МЕЖУ РОЗУМНОГО

З чого почати процес схуднення?

Важливо розуміти, що навіть за наявності певного захворювання схуднути можливо. Для цього важливо спочатку прийти на прийом до ендокринолога, щоб він провів обстеження. Лікар робить опитування, збирає анамнез пацієнта (коли він погладшав, що сталося, чи мали батьки надмірну вагу). Потім лікар може призначити УЗД щитовидної залози, надниркових залоз, аналіз крові на гормональний фон. Залежно від встановленої причини призначаються або рекомендації харчування, або медикаментозне чи хірургічне лікування.

Під час метаболічного синдрому призначається комплекс заходів з трьох важливих складових: дієта, фізичні навантаження, за необхідності – медикаментозне лікування. До того ж дієта завжди на першому місці і містить обмеження вживання калорійних продуктів: легко засвоюваних вуглеводів і жирів тваринного походження. Дозовані фізичні навантаження містять динамічні вправи: ходьба, біг, плавання. Часто за метаболічного синдрому призначається препарат метформін, який допомагає знизити резистентність тканин до власного інсуліну.

Діагностичним критерієм метаболічного синдрому є визначення індексу HOMA, який не повинен перевищувати норми. Через два місяці після призначення лікування цей індекс знову перевіряється і оцінюється ефективність лікування.

Аутоімунний тиреоїдит, коли щитовидна залоза виробляє недостатньо гормонів, на сьогодні лікується тільки призначенням замісної гормональної терапії. Якщо правильно підібрані препарат і доза, то пацієнт худне.

Якщо виявлено захворювання наднирників, то ця проблема лікується тільки оперативно. Іноді проблеми з наднирниками можуть виникати в гіпофізі, оскільки наднирники контролюють виділення гіпофізом адренокортикотропного гормону. Якщо в гіпофізі виникла пухлина, з цієї причини буде викидатися багато гормонів, стимулюючи наднирники також виробляти гормони. Внаслідок цього пацієнти дуже швидко гладшають. У цьому випадку слід зробити комп'ютерну томографію (МРТ надниркових залоз і гіпофіза). За цієї проблеми підхід також тільки оперативний.

Якщо йдеться про ожиріння 3-го ступеня та індекс маси тіла понад 40, то боротися з вагою дуже важко. На сьогодні існують методи баріатричної хірургії, яка вирішує проблеми ожиріння оперативним шляхом.

Корякіна Тетяна

Дякуємо за консультацію лікарці-ендокринологині медичної мережі "Добробут" Наталії Могилевській, dobrobut.com.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів