Сьогодні святкують святого Юрія за новим календарем: традиції

Сьогодні святкують святого Юрія за новим календарем: традиції

Коли день святого Юрія 2024 року в Україні: дата за новим календарем / Фото: pixabay.com

День Юрія 2024 року в Україні будуть святкувати за новим календарем, на який ПЦУ та УГКЦ перейшли від 1 вересня 2023 року.

Цей день ще часто називають Юрій Весняний або священномученика Георгія Побідоносця. В давнину наші пращури вірили, що в цей період приходить справжня весна.

Якого числа день Юрія в Україні за новим календарем

Від 1 вересня 2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, тому дати більшості церковних свят змістилися назад на 13 днів. Це означає, що день святого Юрія, який раніше ми святкували 6 травня, тепер припадатиме на 23 квітня.

Що не можна робити на Юріїв день та інші традиції свята

Що не можна робити на Юріїв день / Фото: pixabay.com

Святого Юрія (Георга) почали вшановувати як святого мученика та воїна ще у V столітті. Він навіть вважався святим покровителем візантійських імператорів, а пізніше князів Київської Русі. Саме на його честь названо собор святого Юра, який розташовується у Львові.

На іконах, як правило, святого зображують мужнім воїном, який сидить на білому коні та проколює списом змія. За це він і отримав своє прізвиське Змієборець.

Святий Юрій вже давно став покровителем всіх воїнів, хоча в українській традиції він є захисником вовків, який полює на своєму коні у супроводі зграї цих тварин. В дохристиянські часи цей період був моментом зустрічі справжньої весни, коли люди збиралися разом і співали веснянки.

Наші предки вірили, що до Юрія не можна виганяти худобу пастися на пасовища. Заборонялося лаятися і сваритися. Наші предки вірили, що тоді сварка затягнеться надовго. Також не бажано стригти волосся, розчісувати його. Не варто брати до рук гострі предмети, а також шити чи вишивати.

Народні прикмети цього дня

  • На траві роса — буде великий урожай проса.
  • Йде дощ — чекайте на поганий врожай.
  • Сніжить чи іній на деревах — до вдалого урожаю гречки.
  • Комарі збираються докупи — буде потепління.
  • Ранок безвітряний і тихий — ранні висівання будуть вдалими.
  • Вітер дме з південного боку — буде хороший урожай, а якщо з північного — поганий.

Цікава традиція існує до дня святого Юрія на Закарпатті. Тут будинки замаюють зеленим гіллям берези. А парубки обливаються водою, щоб загартуватися.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Який сьогодні день
Наступна публікація