Мовний закон не гарантує захисту українській мові

Мовний закон не гарантує захисту українській мові

Російську мову віднесли до "регіональних та мов меншин" / Фото: Украинское Фото

Визнання мовної свободи ЗМІ, виходячи з ринкових оцінок, може призвести до домінування російської мови.

Венеціанська комісія вважає, що в законопроекті про основи державної мовної політики недостатньо гарантій використання та захисту української мови.

Деякі статті документу надають російській такий же рівень захисту, як і українській, незважаючи на те, що відповідно до статті 10 Конституції України українська є єдиною державною мовою.

Зокрема, мова йде про оприлюднення актів центральних органів влади російською мовою.

Про це йдеться у висновку Комісії до законопроекту "Про основи державної мовної політики" регіоналів Сергія Ківалова та Вадима Колесніченка.

Також у висновку до законопроекту Комісія зазначила, що нинішній проект закону більше не приділяє спеціальної уваги російській мові, оскільки практично у всіх його положеннях посилання на цю мову замінені посиланнями на "регіональні мови та мови меншин".

Крім того, Комісія зазначила, що визнання лінгвістичної свободи засобів масової інформації, виходячи з ринкових оцінок, може призвести до домінування російської мови.

Комісія звернула увагу на відсутність у законопроекті вимог до теле-, радіокомпаній стосовно щоденної квоти на мовлення державною мовою. "У цих положеннях можна побачити навіть зменшення ролі української мови", - йдеться у висновку.

При цьому в Комісії зазначили, що в цілому представлений проект закону кращий за попередній проект закону "Про мови в Україні", висновок щодо якого було ухвалено Комісією у березні цього року.

Нагадаємо, законопроект "Про основи державної мовної політики" був зареєстрований у парламенті 26 серпня цього року.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що в разі прийняття законопроекту, російська мова стане регіональною в 13 з 27 адміністративно-територіальних одиницях України: у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях, АР Крим та містах Києві і Севастополі.

Кримсько-татарська мова стала б регіональною в АР Крим, угорська - в Закарпатській області, румунська - в Чернівецькій. Інші мови національних меншин отримають захист в менших адміністративно-територіальних одиницях.

Читайте також:

КСУ дозволив судам розмовляти російською

У Молдові почали штрафувати за спілкування російською мовою

Генконсул Росії зарахував 99% кримчан до російськомовних

У пресі і на книжковому ринку панує російська мова

Повʼязані теми:

Наступна публікація