Прочуханка для Кабміну. Експерти назвали кандидатів на виліт

Дата публікації
Прочуханка для Кабміну. Експерти назвали кандидатів на виліт

УНІАН

Скоро депутати повернуться з неофіційних відпусток і почнуть змагатися за посади міністрів. 

УНІАН
Ще на початку літа президент Петро Порошенко у своєму зверненні до Верховної Ради говорив про ймовірність переформатування Кабінету міністрів восени, після того, як парламентська коаліція розгляне діяльність урядовців. 

Учора ж, 9 серпня, про перевірку ефективності нинішнього складу Кабміну заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Зокрема він розповів, що заслухав звіти всіх міністерств і дав відповідні доручення кожному міністру. Відтак, за його словами, у вересні буде зрозуміло, що виконано, а що - ні. "За результатами оцінки діяльності кожного міністра, мною буде запропоновано парламентській коаліції новий склад Кабінету міністрів і нова, ефективна структура українського уряду", - сказав Яценюк.

Однак зараз більшість парламентарів, які мають вирішувати долю міністрів, перебувають на неофіційних канікулах і поки не мають уявлення, як відбуватиметься оцінка ними діяльності міністрів. "Формально зараз робота з виборцями, але парламент пустий, тут нікого немає, самі лише співробітники апарату Верховної Ради", - розповів нардеп від "Блока Петра Порошенка" Сергій Лещенко, додавши, що зберуться народні обранці не раніше ніж за два тижні.

У свою чергу депутат БПП Ольга Червакова зазначила, що питання щодо переформатування уряду ще не розглядалося на фракції: "Зараз ми чекаємо, чи буде позачергова сесія. Це може статися десь після 24 серпня. Очевидно, що перед нею нас зберуть на засідання фракції і надійде якась політінформація. Але поки що ми не обговорювали це всередині фракції ні формально, ані неформально".

Водночас депутат від "Народного фронту" Антон Геращенко вже точно знає, які урядовці можуть стати кандидатами на виліт – голова Міненерго Володимир Демчишин та міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі. Критерієм оцінки міністра Геращенко називає те, наскільки задоволені громадяни роботою урядовця.

"Наприклад, коли я сьогодні як народний депутат дізнаюся про те, що зупиняється Вуглегірська ТЕЦ, бо там немає вугілля з причини того, що там підірвано рейки в Донецькій області, у мене виникає запитання: невже на електростанції не повинно бути місячного запасу вугілля? І хто допустив ситуацію, що ми змушені купувати електроенергію в Росії - у країни, з якою у нас йде війна, через те, що у нас досі за рік не вирішена проблема постачання вугілля з-за кордону для того, щоб наша енергетика працювала.

Якщо я читаю звернення громадських організацій про те, що не проводяться закупівлі необхідних медичних препаратів (при тому, що гроші в бюджеті передбачені), а тендери цілеспрямовано зриваються тими чи іншими структурами і в результаті порядку в Міністерстві охорони здоров'я немає, то значить треба робити висновки за даними міністрам. Те ж стосується і всіх інших. Ми можемо просто вивчити громадську думку, що до чого йде", - зазначив Антон Геращенко.

Щоправда, Квіташвілі ще на початку липня написав заяву про звільнення за власним бажанням, яку має розглянути Рада. Щодо решти ТСН.ua опитав експертів.

УНІАН
Володимир Фесенко:

- За власною ініціативою і тільки за власним бажанням Яценюк нікого не зможе поміняти у цьому Кабміні, крім тих людей, які належать до квоти "Народного фронту". Тобто поміняти Авакова чи Петренка він зможе. Інших - лише за згоди президента України, оскільки половина складу уряду належить до квоти "Блока Порошенка", а також за згоди лідерів фракцій коаліції.

Крім того є одна цікава річ - про переатестацію членів уряду на початку червня у своєму посланні до Ради сказав президент України. Тому ініціатива Арсенія Петровича - це лише виконання доручення президента України.

Справа не в персоналіях. Насправді головний сенс такої заяви Яценюка - це відволікаючий маневр від власної персони, від критики на адресу прем'єр-міністра, яка зараз трошки вщухла, але поза всяким сумнівом відновиться щойно депутати, усі політики повернуться з канікул. Після відпусток, неформальних і неофіційних, всі разом почнуть критикувати прем'єр-міністра. І чим ближче до виборів, тим більше буде критики на адресу прем'єр-міністра. І це було зроблено для того, щоб переключити увагу членів коаліції і не тільки. Мовляв, хай вони критикують окремих міністрів, хай змагаються між собою, кого на кого поміняти, кого залишити, а кого навпаки просунути до упряду, хай змагаються за посади міністрів, а прем'єр-міністр залишиться той самий.

Будь-яке серйозне переформатування потребує згоди президента. А навряд чи в інтересах президента зараз міняти більшість міністрів. Навіть тих, кого критикують. Наведу конкретний приклад. Дуже багато критики на адресу міністра енергетики Демчишина. Але це не тільки і не стільки критика, скільки конфлікт інтересів. Критикують з боку Ахметова, з боку Коломойського, з боку деяких інших. Але чи хоче сам президент поміняти міністра енергетики? Питання відкрите. Поки ніяких ініціатив з цього приводу не було.

Максимум, що можливо, це заміна окремих міністрів. За фактом поки треба замінити одного, який вже вибув, - міністр екології Ігор Шевченко. Далі - міністр охорони здоров'я. Тут вже є представлення на Квіташвілі. Питання лише у тому, коли Верховна Рада проголосує. Останнім часом багато розмов і критики на адресу міністра аграрної політики Павленка. І от Павленко може опинитися у зоні ризику не тільки завдяки критиці на свою адресу, а також завдяки тому, що "Самопоміч" усередині коаліції фактично зараз стала опозицією. Тому "Самопоміч", як до речі, і Радикальну партію Ляшка, можуть поставити перед вибором - або ви залишаєтесь і будете дисциплінованим членом коаліції, або ви втрачаєте своїх представників в уряді. Таке питання може постати. Інша річ - чи буде реалізована ця ідея. Адже це ризикована гра, тому це може призвести до розвалу коаліції, і тоді постане питання і про нового прем'єр-міністра.

Тут можна згадати й інших міністрів. Теоретично, враховуючи ту критику, яка лунала, близько половини міністрів у зоні ризику. Наприклад, критикують міністра інфраструктури час від часу, але це пов'язано скоріш з конфліктами бізнес-інтересів. Тому я думаю, що навряд чи треба очікувати великих і кардинальних змін в уряді. Це скоріше така прочуханка для міністрів, щоб вони більш активно та наполегливо працювали.

Однак, коли Яценюк каже про переформатування уряду, тут варто очікувати не стільки заміни окремих міністрів (це теж відбудеться, але частково, можуть з'явитися від двох до чотирьох нових міністрів), скільки появи першого віце-прем'єра. Переформатування уряду - це ж зміна функцій, структури уряду, не тільки міністрів. Тобто може з'явитися перший віце-прем'єр і, можливо, віце-прем'єр з європейської інтеграції. Або ж перший віце-прем'єр може відповідати за європейську інтеграцію - у нас вже такий досвід був. Такий варіант дуже можливий. Може бути перерозподіл функцій між окремими віце-прем'єрами.

Також менш вірогідно, але все ж може відбутися скорочення чисельності Кабміну за рахунок об'єднання деяких відомств для того, щоб скоротити адміністративні витрати тощо. Такі експерименти у нас вже були, але зараз не дуже багато резервів, тож складно сказати, кого зараз об'єднають. Можливе пониження у статусі - окремі міністерства можливо стануть держслужбами, як сталося з міністерством надзвичайних ситуацій.

Юлія Тищенко:

- Можливо, щось буде по Демчишину, міністру енергетики. А в іншому складно сказати, оскільки це буде результатом політичних домовленостей, які є у Яценюка з коаліцією. Це переформатування стане трендом місцевих виборів. Президент, звісно, теж матиме право голосу. Більш того, за результатами голосування, наприклад, за ту ж конституційну реформу, ми бачимо таку, м'яко кажучи, неактивність членів коаліції в прийнятті тих чи інших рішень, тому що ті цифри досягаються навіть не завдяки членам коаліції в сесійній залі, а завдяки іншим політичним силам в парламенті. Не виключено, що переформатування Кабміну, якщо воно все-таки буде, буде відбуватися з урахуванням цих реалій.

Я не думаю, що Яценюк також зацікавлений у прибиранні людей, пов'язаних з "Блоком Порошенко". Можливо, тут просто відбудеться заміна персоналій.

Крім того, є питання і до самого Яценюка. Хоча я не думаю, що зараз повне переформатування уряду - хороший сценарій, оскільки воно зараз нікому невигідно, і коаліції в тому числі.

Однак щодо можливості відставки самого Яценюка варто сказати, що у нас можливо все. Але якщо не буде якихось чітких домовленостей, це буде проблематично. Адже відставка уряду за Конституцією тягне за собою необхідність для коаліції рекомендувати іншого прем'єра, якого підтримає президент. І якщо після завершення 30 днів це не буде зроблено, тоді президент має право розпустити Верховну Раду. А мені здається, що зараз ці вибори і подібні потрясіння не вигідні політичним силам. І в першу чергу вони невигідні "Народному фронту", виходячи з рейтингів, які є у них зараз.

Facebook/Сергій Дацюк
Сергій Дацюк:

- Згідно з тими повідомленнями, які є, у нас є проблеми з вугіллям, з транспортом. У нас досі є в енергетиці проблема, у військовій промисловості. Тобто моментів багато, але виникає запитання: а це міністр винний чи війна? По-різному до цього можна ставитися.

Я б сказав, що у нас кандидат на виліт - весь Кабінет міністрів, але хто вилетить у реальності - треба дивитися. І мені здається, що ці питання повинні вирішувати якраз не в Кабінеті міністрів, тобто не Яценюк, а в коаліції. У нас же коаліційний уряд і в цьому сенсі заміна міністрів - це прерогатива парламенту, а точніше парламентської коаліції.

Варто нагадати, що нинішня коаліційна угода, яка стосується й уряду, діє до першого кварталу 2016 року. У будь-якому випадку, такі терміни вказані в угоді. І саме у цей період - перший квартал 2016 року - більш ймовірне те, що весь уряд змінять. До цього - навряд чи. Але переформатування Кабміну, коли будуть замінені один-два керівника, цілком можливий і до осені.

Швидше за все відбудеться тільки зміна міністрів, тому що договір між коаліційними фракціями поки не змінювався. Уряд же набирається під певний тип задач, набір цілей, і в цьому сенсі поки щось серйозно змінювати немає причин.

Ольга Скичко

Наступна публікація