Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Рада розміняла антикорупційний суд на аудитора для НАБУ – Ситник

Звільнення голови бюро тепер сьогодні більш можливим, ніж учора.

Верховна Рада ухвалила закон, якого чекали міжнародні партнери України – Європарламент, Держдеп США, МВФ і країни G7. Їхньою головною вимогою було забезпечити цілковиту незалежність антикорупційного суду, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

За такої умови фонд мав розморозити фінансову допомогу Україні, без котрої влада ризикувала б черговою економічною кризою напередодні виборів у наступному році. Погодження тривали до останнього – вже під ранок переговорники домовилися про норму щодо прав міжнародних експертів відбракувати підозрілих кандидатів в антикорупційні судді. Зранку на засідання президентської фракції навідався Петро Порошенко, який закликав депутатів підтримати законопроект у такій редакції. Саме в оточенні глави держави найбільше пручались нормі про право вето, яке матимуть іноземці, бо це, мовляв, порушує Конституцію і суверенітет України.

ВідеоЗаконопроект про створення Антикорупційного суду підтримали 315 депутатів

Верховна Рада ухвалила закон, якого чекали усі міжнародні партнери України - Європарламент, Держдеп США та вся "Велика сімка". Їхньою головною вимогою було забезпечити цілковиту незалежність Антикорупційного суду. В іншому разі МВФ та решта кредиторів і донорів погрожували припинити фінансову підтримку України. 

Законопроект про створення Антикорупційного суду підтримали 315 депутатів

Вранці ж гарант Конституції заявив, що знайдене формулювання знімає цю проблему, оскільки вето можна буде подолати спільним рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів та міжнародної ради експертів. "Ризики є завжди. Ніхто не святий. Але ми передбачили цим законом максимальний рівень гарантій як від цих ризиків убезпечитись. Тільки міжнародні організації планетарного рівня довіри можуть давати цих експертів. Обов'язково можливість цих експертів відсікати кандидатів. Це передбачено. Так, закон повністю відповідає вимогам Венеційської комісії", - запевнив депутат Леонід Ємець.

Згідно з документом, відбиратиме усіх кандидатів Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка має небездоганну репутацію. Натомість міжнародні експерти зможуть лише вибраковувати найбільш одіозних. Опозиція побоюється, що найбільше лазівок для впливу влада на суд знайде, коли дійде до його створення. "Є дуже багато способів, як вони будуть зупиняти творення справжнього антикорупційного суду. І як будуть намагатись запхнути людей: і на етапі прийому робіт, і на етапі психологічного тестування. У них безліч технологій. Врешті вони можуть гроші не давати. Буде дуже багато саботажу", - прогнозує  депутат Єгор Соболєв.

Фотогалерея Як голосувала Рада за закон про деокупацію Донбасу. Поіменне голосування (9 фото)

Не підтримали створення антикорупційного суду у фракції Радикальної партії, а депутати "Опоблоку" демонстративно проголосували червоними кнопками, проте закон все одно дістав рекордну підтримку. Під радісну метушню Рада швидко призначила свого аудитора для антикорупційного бюро – ним став 82-річний правознавець Володимир Василенко. Він буде одним з трьох аудиторів поряд із представниками уряду та президента. Ці люди можуть сприяти звільненню директора НАБУ Артема Ситника, який уже давно дратує владу.

Сам Ситник вважає, що в парламенті відбувся розмін. "Такий був елемент торгу в парламенті. Мені здається, якби не поставили питання щодо призначення аудитора НАБУ, то не було б і голосування за адміністративний суд. Ті ризики, які стояли на шляху створення незалежної судової антикорупційної інституції, вони нікуди не зникли, а після прийняття закону, можливо, і збільшились", - вважає керівник бюро. Натомість президент запевняє, що суд буде створено до кінця року, а почати свою роботу зможе, щойно набереться 35 суддів.

Кореспондент ТСН Марія Васильєва

Залиште свій коментар

Вибір редакції