В Україні стартувала суддівська реформа: що зміниться і в чому полягає найбільша небезпека

Українці продовжують скаржитися на служителів Феміди, які ухвалюють незаконні рішення.

Буквально в останній день перед тим, як парламент мав втратити повноваження щодо звільнення суддів, на терміновому позачерговому засіданні нардепи вигнали одразу 29 слуг Феміди.

За законом, усіх звільнених мали попередити за три дні до сесії про збори, а оскільки цього не було - усі звільнені тепер можуть оскаржити рішення в українських і міжнародних судах. Таким чином, існує великий шанс, що через дрібну формальність судді-порушники можуть благополучно повернутися на свої посади, повідомляється у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Я була в напівнепритомному стані. Не розуміла, що я тут роблю в кабінеті з чистеньким чоловічком, якому в принципі на все наплювати, окрім себе. Найжахливіше, що суддя був упевнений в своїй абсолютній безпеці. Вони були впевнені, що нічого їм за це не буде і нічого з цього майдану не вийде. А тим часом на майдані якраз в цей час гинули люди", - пригадує Ніна, яку судили 19 лютого 2014 року.

Суддя Олександр Бець, який судив Ніну, мав ще багато таких справ. Минуло майже три роки, а парламент все відкладав цей незручний момент. Депутатів довелося аврально скликати в останній день перед вступом в силу змін до Конституції.

Народний депутат Вікторія Пташник виклала на сторінці у Facebook цікаві документи. Після того, як Вища рада юстиції передала до Верховної ради документи на звільнення 33 суддів-порушників присяги, вони продовжували приймати судові рішення інколи понад півроку. Політики просто тримали суддів на гачку, тому звільнення весь час відкладалося. Судячи з цієї довідки, суддя Бець ухвалив останнє рішення два тижні тому.

У Дніпровському суді рішення ув'язнювати закривавлених побитих людей з Євромайдану приймали 13 суддів. Але Вища рада юстиції пропонує парламенту звільнити тільки суддю Марцинкевича.

За словами адвоката Романа Маселка, у багатьох судах Києва півскладу суддів причетні до цих справ. При цьому зараз є ситуація, коли судді, які вирішували справи проти майданівців, тепер судять суддів майдану. "Про що можна говорити і які можна очікувати рішення? Ми заявляємо цим суддям відвід, а інший суддя, який теж приймав рішення щодо майданівців, відмовляє у цьому відводі. Кругова порука", - стверджує юрист.

 

Судді, над якими висять суттєві порушення стають потрібними політикам і бізнесменам, тому їх так важко звільнити, адже вони – на гачку. Здавалося, що вся ця історія з позачерговою сесією створювалася спеціально, щоб потім звинуватити парламент в зриві голосування і залишити суддів-порушників у підвішеному стані.

Спікеру Андрію Парубію деякі постанови довелося ставити на голосування більше 5 разів. Це тривало 5 годин, але всіх не звільнили – 29 із 33. Із того списку не звільнили лишень чотирьох – їхні порушення присяги датовані ще часами Януковича, тож парламентарі зробили виключення.

Проте більше тисячі суддів зіграли на випередження і самі подали заяви на звільнення, зберігши за собою усі почесні пільги служителів феміди. "Судді, які виходили у відставку за старим законом, мали право на довічне грошове забезпечення. В розмірі від 80% до 90% їхнього окладу. Умовно кажучи, це від 15 до 25 тисяч щомісячно. Враховуючи поточні умови це досить непогано. Судді, які пропрацювали 20 років, мали право на таке", - сказав Роман Маселко, адвокат.

За прогнозами голови Вищої кваліфкоміссії суддів, загалом у відставку підуть до 40%. Ті, хто прийде на місце звільнених – будуть працювати в новій системі. Мінімальний вік судді з 30 вересня – 30 років. Всі питання обрання, кар'єрного зходження та звільнення суддів покладено на один орган – Вищу Раду правосуддя. Закон передбачає моніторинг способу життя суддів, однак не пояснює, хто має перевіряти відповідність його рівня життя задекларованим статкам. Щодо статків – зарплатню суддям істотно піднімуть. Наприклад, суддя оновленого Верховного суду повинен отримувати 110 тисяч гривень щомісяця. Зміни до Конституції фактично заборонили звільняти суддів за порушення присяги та неправосудні рішення, хоча насправді тепер їх звільнити набагато простіше, бо у Вищій раді правосуддя за грубе нехтування обов'язками судді. Всі судді будуть призначатись безстроково, але при цьому втрачають недоторканість і можуть бути затримані правоохоронцями.

Усі ці зміни не відбудуться миттєво. Найголовніша проблема – критична кількість молодих чесних суддів, які повинні перестати бути обслугою бізнесменів та політиків. Ще 330 суддів, які виносили незаконні рішення під час Євромайдану, уже в січні-лютому зітхнуть з полегшенням, тому що завершиться трирічний термін притягнення їх до відповідальності. Тоді вони продовжать судити, висячи на політичному гачку.

Станіслав Ясинський

ВідеоЧерез формальність 29 суддів, яких напередодні звільнила ВР, можуть повернутися на свої посади

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: