Чому газова мегаугода "Газпрому" з Китаєм стане катастрофою для Путіна - Focus

Дата публікації
Перегляди
2351
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Чому газова мегаугода "Газпрому" з Китаєм стане катастрофою для Путіна - Focus

За нинішньої ціни нафти у "Газпрому", ймовірно, не буде прибутку / Фото: Forbes

Вже зараз з'являється все більше ознак, що проект століття закінчиться фіаско.

Це мав бути великий енергетичний альянс майбутнього: велетенська газова угода між Росією і Китаєм. Але не встиг 400-мільярдний проект початися, як йому вже загрожує катастрофа: ціна на газ невблаганно падає, а Росія не застрахувалася.

Про це пише Мельхіор Поппе у своїй статті "Чому газова мегаугода "Газпрому" з Китаєм стане катастрофою для Путіна", опублікованій на сайті німецького видання Focus.

У травні минулого року Росія гордо оголосила про гігантський газовий контракт з Китаєм: протягом 30 років державна компанія "Газпром" буде щорічно поставляти 38 млрд кубометрів природного газу з Якутії та Іркутської області через кордон в Китай. Поставки повинні початися в 2018 році, коли буде завершено будівництво трубопроводу.

Так це, у будь-якому разі, передбачено в контракті. У вересні 2014 року почалися будівельні роботи, президент Росії Володимир Путін говорив про "найбільший будівельний проекті в світі". Але вже зараз з'являється все більше ознак, що проект століття під назвою "Сила Сибіру", чия розробка коштувала Газпрому 55 млрд доларів, закінчиться фіаско – принаймні для Росії.

"Зараз Газпром буде втрачати гроші"

Газпром виходив з того, що за загальний обсяг поставок йому буде перераховано близько 400 мільярдів доларів. В угоді, однак, було встановлено, що ціна, яку Китай повинен платити за газ, прив'язана до ціни на нафту. І це тепер величезна проблема: коли був укладений договір, вартість бареля нафти сорту Brent була все ще значно вище 100 доларів. Незабаром після оголошення угоди, ціна на нафту почала стійко знижуватися – сьогодні барель нафти коштує менше 50 доларів.

За такої ціни нафти у "Газпрому", ймовірно, не буде прибутку, сказав Ільдар Давлетшин, відомий аналітик з Москви, газеті "Financial Times". Експерти вважають, що ціна на газ на переговорах становила приблизно 350 доларів за 1000 кубічних метрів газу. Сьогодні вона може впасти до 175 доларів, вважає Давлетшин. Це "безумовно" той рівень цін, за якого "Газпром" втрачатиме гроші.

Путін вимагає "всеосяжного плану дій"

Що ще більш серйозно: Росія, за власною заявою, не застрахувалася в договорі на випадок, якщо ціна на газ буде залишатися низькою протягом тривалого часу. "Ми не очікуємо, що виникне така ситуація", - сказав менеджер "Газпрому" виданню "Financial Times" у понеділок.

В уряду Росії, мабуть, інша точка зору. У понеділок Кремль опублікував заяву президента Володимира Путіна: До початку вересня має бути готовий "всеосяжний план дій", за допомогою якого уряд зможе забезпечити інфраструктуру для транспортування газу – "у тому числі трубопровід "Сила Сибіру". Москва в жодному разі не хоче зірвати престижний проект.

Пекін скасовує такий мегапроект

Хоча "Газпром" оголосив, що наразі не потрібна підтримка уряду, але не виключено, що незабаром такий крок може бути необхідним. "Цілком можливо, що ситуація зміниться, що будуть посилені санкції або ми заснуємо ще більше проектів", - сказав головний фінансовий директор Газпрому Олександр Іванніков, і додав: "Я не виключаю, що в майбутньому може виникнути ситуація, в якій буде потрібна допомога уряду".

Крім того, в Пекіні, мабуть, вже пронизливо кричать тривожні сирени, тому що другий мегапроект з Росією уряд зараз скасував. За повідомленнями, будівництво другого трубопроводу, який міг би щорічно транспортувати 30 мільярдів кубічних метрів газу із західних газових родовищ Сибіру до Китаю, було скасовано Пекіні в кінці липня. Про це повідомляє "Business Insider", але без згадки причин скасування.

Китай платить юанями замість доларів

Можливо, у Китаю інші проблеми, у зв'язку з кризою фондового ринку, які не дозволяють йому реалізувати ще один мегапроект з величезними інвестиційними витратами. Або "можливо, Китай на початку планування переоцінив зростання своєї економіки і тепер повинен відмовлятися від своїх слів", - сказав виданню Focus Online Йорг Романн, експерт з фінансових ринків та оператор торгових та інвестиційних блогів Armoredhorse.com.Але продовження угоди має сенс для обох сторін. Оскільки так само, як за нафту з Арктики в майбутньому, Китай може платити за імпорт газу юанями замість доларів, як повідомили в липні обидві сторони. Таким чином, Китай може встановити свою власну валюту як альтернативу долару. І Москва, яка страждає через санкції Заходу, набуває нового партнера і заміну валюти – яку, за необхідності, можна конвертувати в долари. "Це частина головоломки великої гри Китаю, але і для Росії це логічний крок", - сказав Романн.

У Росії термін до травня 2021 року, щоб почати поставки

Однак обидві сторони відклали старт "Сили Сибіру": як у понеділок повідомило російське новинне агентство "Інтерфакс", договір набрав чинності тільки 13 травня 2015 року – на сім місяців пізніше, ніж планувалося спочатку. Відповідно, будівельні роботи також можуть бути відкладені. Йдеться про травень 2021 року, як про найбільш пізній початок поставок газу. У "Газпрому" тепер трохи більше часу, щоб сподіватися на зростання цін на свою сировину.

Нагадаємо, раніше російський міністр економіки ситуацію в країні назвав найважчою за останні п'ять років. Інвестиції та економічне зростання в країні дорівнюють нулю. Через санкції США і ЄС ВВП країни зріс лише на піввідсотка, хоча прогнозували два з половиною.

Стаття з добірки новин:
Газовий конфлікт України і РФ
Дата публікації
Перегляди
2351
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація