Комі проти Трампа. Найгучніший скандал сколихнув Америку

Мільйони американців із зацікавленням спостерігають за битвою через російський слід.

У Вашингтоні вирує один із найгучніший політичних скандалів року. Колишній керманич Федерального Розвідувального управління Джеймс Комі, звільнений за день до приїзду головного російського дипломата Сергія Лаврова, дав відкриті свідчення в Сенаті. На його виступ чекали як з жахом, так і з нетерпінням.

Як йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень, Комі впродовж трьох годин з півдесятка разів назвав президента США Дональда Трампа брехуном. Той, своєю чергою, відправив до преси адвоката і назвав розвідника брехуном у відповідь. Ця перепалка фактично зупинила життя в країні – за нею із затамованим подихом спостерігали мільйони глядачів. Численні аналітики пророкують різні кінцівки цьому протистоянню, але сходяться в одному: двобій настільки серйозний, що на гальмах його точно спустити вже неможливо.

"Я думаю, що це важлива історія і для всього світу, бо Росія продовжує втручатися і в інші вибори по всьому світові. Знаєте, якби Трамп таки твітнув, я б і горілки випила, навіть мій бос знає, де я і чому. І він відпустив мене", - розповіла американка.

"Я прийшла сюди, бо відчуваю, що тут і сьогодні твориться історія, я хочу бути її частиною. Принаймні, дивитися ці слухання з однодумцями, яким так само, як і мені небайдуже", - стверджує інша.

Щойно слухання розпочалися, у зазвичай гамірному пабі стало тихо, як на цвинтарі. Всі телевізори показували одне й те саме – високого розвідника, який давав присягу. Відвідувачі шикали на офіціантів, якщо ті говорили надто голосно, і разом реготали з влучних кпинів Комі.

Із перших хвилин екс-очільник ФБР заявив: президент брехав, про що повторив це слово десяток разів. Комі назвав неправдою і причини свого звільнення. Вони криються аж ніяк не у поганому розслідуванні справи електронного листування Гілларі Клінтон. Саме цю причину офіційно озвучив Білий дім. На думку Комі – причина в  надто ретельному ставленні до російської справи, а насамперед – у небажанні дослухатися до наполегливого прохання президента "відпустити" справу Майка Флінна і його зв'язків з Москвою.

"Із огляду на обставини - приватний характер розмови з президентом Сполучених Штатів, тему розмови і природу цієї людини, я почав ретельно записувати розмови. Чесно кажучи, мене непокоїло, що він може збрехати про зміст наших розмов, тож я подумаю - важливо це задокументувати", - заявляв Комі.

Нотатки про 9 зустрічей Комі тримав при собі – вони схожі на короткі новели і вражають своєю детальністю та тягнуть ледь не на екранізацію.

Вечеря 27 січня

"Президент та я мали вечерю в п'ятницю, 27 січня, о 06.30 вечора у Зеленій кімнаті Білого дому. Так обернулося, що за маленьким овальним столом в центрі кімнати сиділи тільки ми двоє. Двоє військових моряків чекали на нас і входили в кімнату тільки, коли приносили їжу на напої. Президент почав питати мене, чи хотів би я залишитися в ФБР. За кілька секунд потому президент сказав: мені потрібна лояльність, я сподіваюся на лояльність. Я не сказав ні слова, не поворухнувся, не змінив виразу обличчя впродовж довгої неоковирної тиші, яка запанувала після його слів. Ми просто дивилися один на одного в цілковитій тиші".

Комі ділився записками з найвищим керівництвом розвідницької спільноти, а ще – зі своїм давнім другом, професором права Колумбійського університету Деніелом Річманом.

Телефонний дзвінок 30 березня

Зранку 30 березня президент зателефонував мені в ФБР. Він охарактеризував розслідування щодо Росії як "хмару", яка позбавляє його можливість діяти від імені держави. Він сказав, що не мав нічого спільного з Росією, не вештався в Росії з повіями і завжди підозрював, що його записували в той час, коли він перебував в Росії. Він спитав, що ми можемо зробити "щоб відігнати цю хмару".

Колумбійський професор і був тією людиною через, яку Комі організував витік інформації. ФБРівець розраховував на призначення спеціального незалежного прокурора. Розрахунок виявився точним: замість одного непокірного правоохоронця Трамп отримав двох непідкупних. Місцева преса називає їх командою Бунтівного та Принципового, тому що другий Боб Мюллер - це взагалі легенда ФБР. Людина заради якої Конгрес змінював закони. Людину якій вірять і демократи і республіканці . Він - хороший товариш звільненого Комі.

Трамп заперечив під час своїх розмов усякий тиск на правосуддя, адже це фактично кримінальний злочин в Америці. Він спробував атакувати екс-ФБРівця, звинувативши його в розголошенні конфіденційної інформації.

Репортер: "Чи хотіли б ви під присягою надати свою версію подій?"

Трамп: "100%. Я не говорив під присягою. Я його майже не знаю. Я не збираюся говорити я хочу, щоб ти присягнув на вірність. Хто б таке робив? Хто б просив людину присягнути на вірність, під присягою. Я маю на увазі, просто подумайте про це, я ледве його знаю. Це не має жодного сенсу. Ні, я ні говорив ні того, ні іншого".

Та був у Комі ще один вдалий розрахунок - любов Трампа до Twitter.

"У п'ятницю, коли мене звільнили, президент написав у Twitter, щоб я молився, аби він не оприлюднював записів наших з ним розмов. І я зрозумів, що в нього є плівки і вони мають бути оприлюднені", - пригадав Комі.

Тепер і сам факт їхнього існування і, звісно, зміст – предмет пильної уваги Конгресу. Їх вимагають надати не пізніше 23 червня. В цей час до Західного світу остаточно приходить літо , але для Вашингтону годі очікувати літній відпочинок. Слово спека тепер має виключно політичне значення. 

Наталка Пісня

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: