Комі проти Трампа. Найгучніший скандал сколихнув Америку

Мільйони американців із зацікавленням спостерігають за битвою через російський слід.

У Вашингтоні вирує один із найгучніший політичних скандалів року. Колишній керманич Федерального Розвідувального управління Джеймс Комі, звільнений за день до приїзду головного російського дипломата Сергія Лаврова, дав відкриті свідчення в Сенаті. На його виступ чекали як з жахом, так і з нетерпінням.

Як йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень, Комі впродовж трьох годин з півдесятка разів назвав президента США Дональда Трампа брехуном. Той, своєю чергою, відправив до преси адвоката і назвав розвідника брехуном у відповідь. Ця перепалка фактично зупинила життя в країні – за нею із затамованим подихом спостерігали мільйони глядачів. Численні аналітики пророкують різні кінцівки цьому протистоянню, але сходяться в одному: двобій настільки серйозний, що на гальмах його точно спустити вже неможливо.

"Я думаю, що це важлива історія і для всього світу, бо Росія продовжує втручатися і в інші вибори по всьому світові. Знаєте, якби Трамп таки твітнув, я б і горілки випила, навіть мій бос знає, де я і чому. І він відпустив мене", - розповіла американка.

"Я прийшла сюди, бо відчуваю, що тут і сьогодні твориться історія, я хочу бути її частиною. Принаймні, дивитися ці слухання з однодумцями, яким так само, як і мені небайдуже", - стверджує інша.

Щойно слухання розпочалися, у зазвичай гамірному пабі стало тихо, як на цвинтарі. Всі телевізори показували одне й те саме – високого розвідника, який давав присягу. Відвідувачі шикали на офіціантів, якщо ті говорили надто голосно, і разом реготали з влучних кпинів Комі.

Із перших хвилин екс-очільник ФБР заявив: президент брехав, про що повторив це слово десяток разів. Комі назвав неправдою і причини свого звільнення. Вони криються аж ніяк не у поганому розслідуванні справи електронного листування Гілларі Клінтон. Саме цю причину офіційно озвучив Білий дім. На думку Комі – причина в  надто ретельному ставленні до російської справи, а насамперед – у небажанні дослухатися до наполегливого прохання президента "відпустити" справу Майка Флінна і його зв'язків з Москвою.

"Із огляду на обставини - приватний характер розмови з президентом Сполучених Штатів, тему розмови і природу цієї людини, я почав ретельно записувати розмови. Чесно кажучи, мене непокоїло, що він може збрехати про зміст наших розмов, тож я подумаю - важливо це задокументувати", - заявляв Комі.

Нотатки про 9 зустрічей Комі тримав при собі – вони схожі на короткі новели і вражають своєю детальністю та тягнуть ледь не на екранізацію.

Вечеря 27 січня

"Президент та я мали вечерю в п'ятницю, 27 січня, о 06.30 вечора у Зеленій кімнаті Білого дому. Так обернулося, що за маленьким овальним столом в центрі кімнати сиділи тільки ми двоє. Двоє військових моряків чекали на нас і входили в кімнату тільки, коли приносили їжу на напої. Президент почав питати мене, чи хотів би я залишитися в ФБР. За кілька секунд потому президент сказав: мені потрібна лояльність, я сподіваюся на лояльність. Я не сказав ні слова, не поворухнувся, не змінив виразу обличчя впродовж довгої неоковирної тиші, яка запанувала після його слів. Ми просто дивилися один на одного в цілковитій тиші".

Комі ділився записками з найвищим керівництвом розвідницької спільноти, а ще – зі своїм давнім другом, професором права Колумбійського університету Деніелом Річманом.

Телефонний дзвінок 30 березня

Зранку 30 березня президент зателефонував мені в ФБР. Він охарактеризував розслідування щодо Росії як "хмару", яка позбавляє його можливість діяти від імені держави. Він сказав, що не мав нічого спільного з Росією, не вештався в Росії з повіями і завжди підозрював, що його записували в той час, коли він перебував в Росії. Він спитав, що ми можемо зробити "щоб відігнати цю хмару".

Колумбійський професор і був тією людиною через, яку Комі організував витік інформації. ФБРівець розраховував на призначення спеціального незалежного прокурора. Розрахунок виявився точним: замість одного непокірного правоохоронця Трамп отримав двох непідкупних. Місцева преса називає їх командою Бунтівного та Принципового, тому що другий Боб Мюллер - це взагалі легенда ФБР. Людина заради якої Конгрес змінював закони. Людину якій вірять і демократи і республіканці . Він - хороший товариш звільненого Комі.

Трамп заперечив під час своїх розмов усякий тиск на правосуддя, адже це фактично кримінальний злочин в Америці. Він спробував атакувати екс-ФБРівця, звинувативши його в розголошенні конфіденційної інформації.

Репортер: "Чи хотіли б ви під присягою надати свою версію подій?"

Трамп: "100%. Я не говорив під присягою. Я його майже не знаю. Я не збираюся говорити я хочу, щоб ти присягнув на вірність. Хто б таке робив? Хто б просив людину присягнути на вірність, під присягою. Я маю на увазі, просто подумайте про це, я ледве його знаю. Це не має жодного сенсу. Ні, я ні говорив ні того, ні іншого".

Та був у Комі ще один вдалий розрахунок - любов Трампа до Twitter.

"У п'ятницю, коли мене звільнили, президент написав у Twitter, щоб я молився, аби він не оприлюднював записів наших з ним розмов. І я зрозумів, що в нього є плівки і вони мають бути оприлюднені", - пригадав Комі.

Тепер і сам факт їхнього існування і, звісно, зміст – предмет пильної уваги Конгресу. Їх вимагають надати не пізніше 23 червня. В цей час до Західного світу остаточно приходить літо , але для Вашингтону годі очікувати літній відпочинок. Слово спека тепер має виключно політичне значення. 

Наталка Пісня

Залиште свій коментар