Нобелівський лауреат Ділан: шлях від Циммермана до першого після Beatles

Вибір шведської академії здивував увесь світ.

Нобелівську премію з літератури дали рок-зірці, 75-річному Бобу Ділану. Оголошення переможця затримали на цілий тиждень – таке буває доволі рідко, коли не можуть домовитися про результат, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Талант Боба Ділана важко назвати недооціненим. За понад 50-річну кар'єру він отримав 11 призів "Греммі", "Золотий глобус" і навіть "Оскар". На Нобелівську премію його номінували не вперше – це роблять реглуярно ще з середини 2000-х. Однак ніхто в його шанси по-справжньому не вірив. Якщо давати премію американцеві, судили експерти, то швидше за все Філіпу Роту. Два найулюбленіших фаворити цього року – популярний на заході японець Харукі Муракамі та сирійський поет Адоніс, давній критик ісламу, що переховується у Франції.

ВідеоМузикант Боб Ділан отримав Нобелівську премію з літератури

Швецька академія цього року змогла здивувати геть усіх. Ділана відзначили "за створення нової поетичної мови у великій американській пісенній традиції". Король фолку і року, Боб Ділан за своє життя провів на сцені більше часу, ніж будь-де іще. З перших класів школи хлопець, тоді ще Роберт Циммерман, вихідець з родини емігрантів з Одеси, грав у різних гуртах. В 10 років він пише перші вірші. У 20 – їде підкорювати Нью-Йорк.

Там за кілька років він проходить шлях від переспівів відомих пісень до самобутніх, упізнаваних альбомів. В той час, у 1960-х – різко антивійськових. За власним визнанням, The Beatles заслуховували альбоми Боба Ділана до дірок. У його піснях – відголоски поетів Джона Кітса та Артюра Рембо. Вони чимдалі психоделічніші.

Найяскравіші фото дня: тріумф нобелівського лауреата Боба Ділана, журба за королем Таїланду

Невдовзі Ділан різко міняє стиль, звертаючись до кантрі. Фанати не розуміють. Він знову повертається до переспівок чужого і старого свого, але ненадовго. У 1974-му це вже знову рок. І концертний тур Америкою стає найуспішнішим в історії. 1980-ті для Ділана зову стають пошуком нового голосу. В його ліриці з'являються християнські мотиви – і це знову розуміють не всі. Сім років після провалу альбому Ділан не переступає порогу студії. Аби потім уже наприкінці 1990-х знову виринути з забуття із піснями, які критики назвуть кращими.

У 2008-му Боб Ділан уже діставав літературну премію Пулітцера за визначний вплив на поп-музику та американську культуру. За багатьма версіями, він другий у списку найвпливовіших музикантів на Землі після The Beatles.

Кореспондент ТСН Яна Слєсарчук

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: