Путін в Сирії: повторення Чечні - The New York Times

Якщо бомби Путіна дозволять його поплічникам захопити квадрат на дошці з написом "Сирія", його західні шанувальники будуть вітати його як генія.

Різниця між Алеппо зараз і Грозним, столицею Чечні, на рубежі нового тисячоліття полягає в тому, що західні лідери, принаймні, намагаються врятувати сирійців, які опинилися в пастці в місті. Приблизно 15 років тому, приїжджали кілька важливих дипломатичних місій для чеченців. Але через кілька місяців після приходу до влади, Володимир Путін вдався до рішучих дій, щоб відновити контроль над Чечнею - яка вирвалася з-під зверхності Москви під час нетривалої, але жорстокої війни в середині 1990-х років - і світові лідери, загалом, просто спостерігали за цим.

Про це пише Олівер Буллоу у статті "Путін в Сирії: повторення Чечні", опублікованій на сайті газети The New York Times.

В іншому, картина виглядає так само. Тепер Путін знає, як знав і тоді, що він і його прихильники не зможуть перемогти на місці, тому вони намагаються вирішити проблему з повітря. Там, де піхота не пройде, він скидає бомби.

Звичайно, Путін не самотній у цьому. Західні лідери також намагаються вирішити складні питання без ризику тісного контакту. Але Путін має перевагу над своїми суперниками. У Росії практично немає журналістів, політиків та активістів, які закликали б його пощадити мирних жителів Алеппо. В Росії також не було ніякого співчуття до цивільного населення, що опинилося в пастці в Грозному, коли ракети бомбили місто.

Така тиша всередині країни дуже корисна для того, хто намагається перемогти в конфлікті. Якщо можна розбомбити лікарню, потім ще одну, і ще дві, і у власній країні ніхто не стане публічно втручатися, щоб зупинити це означає, що позиція лідера дуже сильна. Саме завдяки невпинним бомбардуванням Грозного, Путін виграв свою війну в Чечні.

Ті з нас, хто відвідав місто після бомбардування, були вражені масштабами руйнувань. Місто перетворилося на квартали розбитих будівель, зруйнованих фабрик і подрібнених в пил парканів. Сьогодні деякі припускають (як і Росія минулого тижня), що західні держави настільки ж погані. Але насправді, це не так. Це неможливо: будь-який західний уряд очікує заслужений крах, якщо він зробить те, що Путін зробив у Грозному, або робить зараз в Алеппо.

Уряд Сирії не потребує уроків по репресіям, але Москва може надати ресурси, яких у Сирії ще ніколи не було. Якщо помірні сирійці, ті, хто, на думку Заходу, можуть спробувати створити рух, залишаться в країні, уряд Росії може допомогти Асаду знищити їх.

Так Путін зробив в Чечні: його служби безпеки усунули всіх, з ким можна було вести переговори. Найдовше прожили лідери повстанців, рухомі гнівом і збоченим ісламом. Вони посилали травмованих жінок підривати себе на вулицях Москви, і атакувати легкі мішені – школи, театри, концертні майданчики. Кожне звірство очерняло їх цілі, внаслідок чого, прихильники Путіна здавалися більш законними, і співчуття до їх жертв зменшувалася.

Путіну не потрібно турбуватися про думку всередині країни, але він відчайдушно цікавиться тим, що ж думає про нього світ. Зарубіжні представники настільки розгнівали його своєю критикою щодо політики в Чечні, що одного разу він запропонував каструвати французького журналіста. Якщо йому вдасться нав'язати Сирії світ, навіть ціною повного знищення Алеппо, він спробує легітимізувати свою перемогу. Він додасть цьому всі зовнішні атрибути реального демократичного, мирного процесу в Північній Ірландії або Південній Африці.

Російські чиновники кажуть про участь Асада у виборах після того, як буде прийнята нова конституція. Вони також створили нову конституцію для Чечні, і провели президентські вибори в 2003 році, після того, як припинилися бойові дії. Кандидати, досить популярні, щоб становити загрозу для фаворита Путіна, були усунені, тому ми знали, хто переможе, ще до проведення виборів. В цей день я був у Чечні, але не побачив, що чеченці відчували насправді. Моє бачення було обмежено конвоєм російських солдатів, з чим нам, журналістам, довелося змиритися, за законом.

ВідеоНові жертви від російських бомбардувань в Алеппо

Путін завжди розумів важливість послання. Спочатку його адміністрація просто залякувала критично налаштованих журналістів і захопила конкуруючі ЗМІ. Пізніше, після того, як ситуація в Чечні стабілізувалася, він ввів зміни, заснувавши в 2005 році англомовний телеканал Russia Today (RT).

RT, як тепер відомо, виконує функції точки збору "альтернативних" голосів, яких ігнорують так звані "провідні ЗМІ". Ніби канал, фінансований постійним членом Ради Безпеки ООН, якимось чином може бути відважним бунтарем. Канал сприймає факти як незручність і розповість будь-яку історію, яка показує Захід корумпованим, занепадницьким або лукавим.

Успіх RT в забрудненні інформаційного басейну неоціненний. Він продовжує просувати послання Путіна: він здійснює бомбардування сирійців для їх власного блага, так само, як він бомбив чеченців. Це війна заради миру. Звучить жорстоко, але це повідомлення знаходить відгук у політично розколотому світі. В цьому році, Дональд Трамп з'явився на каналі, разом з провідними політиками з Великобританії і інших країн, просуваючи ідею, що правда – це, по суті, міраж.

Шанувальники Путіна часто порівнюють його з шахістом, намагаючись підкреслити його стратегічний розум (Барак Обама з працею грає в шашки). Але вони явно переоцінюють його здібності. Будь помірно обдарований політик може робити те, що робить він, враховуючи підтримку ЗМІ і контроль всіх трьох гілок влади. Він дійсно схожий на шахіста, коли наполягає на взаємозв'язку не пов'язаних між собою питань: Україна, Сирія, спільна американо-російська програма утилізації радіоактивних матеріалів – всім цим він готовий пожертвувати заради вигоди одного гравця, тобто його самого.

Якщо бомби Путіна дозволять його поплічникам захопити квадрат на дошці з написом "Сирія", його західні шанувальники будуть вітати його як генія. Але ця перемога буде результатом не тільки його сили, але і слабкості. Якщо Путін сприймає світ, як шахову гру, значить, він вважає, що дошка заповнена пішаками, а не людьми з їх власними поглядами та ідеями.

Восени 2013 року, Путін думав, що переконав український уряд відхилити торгову угоду з Європейським союзом і, замість цього, приєднатися до російського проекту. Потім він пообіцяв йому кредит у розмірі $ 15 млрд. Але пересічні українці не погодилися з планом – вони відмовилися бути пішаками - і їх революція витіснила союзників Путіна в Києві, перетворивши його тактичну перемогу у стратегічну поразку.

У наступні роки після того, як Путін почав свою чеченську війну в 1999 році, він убив лідера Чечні і нав'язав світ, посадивши там місцевого правителя. Жорстокість, необхідний для підтримки порядку, змусила тікати, щонайменше, одну третину довоєнного населення Чечні, при цьому більшість з них шукає притулку в Європі. Відтік триває донині. Чечня, як і раніше, вимагає величезних щорічних субсидій з Москви, і її світ залишається тільки в одному вбивстві від хаосу.

Підпорядкувати Алеппо бомбардуваннями і залишити Асада управляти руїнами за допомогою фальшивих виборів. Це дозволило б Путіну і RT повідомити, що проблема в Сирії вирішена, і надало б можливість західним поплічникам похвалити підступність гросмейстера. Але не можна змусити когось любити себе з допомогою бомбардувань. Поки Путін не зрозуміє, що бажання звичайних людей, в кінцевому рахунку, важливіше, ніж його власні, будь-яка система, яку він планує, залишиться такою ж слабкою, як та, яку він створив в Чечні.

Пил та руїни. Reuters показало фото вщент зруйнованого унаслідок авіаударів Алеппо

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: