Учені розповіли про загрози від найбільшого айсберга світу

Прогнози майбутнього є як оптимістичні, так і песимістичні.

Найбільший айсберг у сучасній історії відколовся від Антарктиди. Він усемеро більший за територію Києва та містить стільки води, що міг поїти жителів української столиці протягом 3 тисяч років, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

За цією частиною Антарктиди учені спостерігали кілька років поспіль. Долучалися й науковці десятків провідних країн, й учені НАСА, й прості дослідники, які переживали за долю нашої планети. Тривогу викликав найбільший із шельфових льодовиків континенту – Ларсен С. Перша гігантська тріщина на ньому утворилася ще торік. За кілька місяців вона сягнула 40 метрів завдовжки.

ВідеоГігантський айсберг може загрожувати для островів та континентів

У січні за допомогою дрону британським ученим вдалося зафіксувати прірву. Відео тоді приголомшило увесь світ. Учені говорили, що в разі розколу людство побачить найбільший айсберг за усю історію спостережень, однак до кінця сподівалися, що цього не станеться. Та у ніч проти середи зрозуміли, що їхнім надіям – крах.

Айсберг знаходиться у східно-північній частині Антарктиди. Ларсен із його появою утратив десяту частину своєї площі – від континенту відкололося майже 6 тисяч квадратних кілометрів льоду. Для порівняння: це сім територій Києва чи половина Закарпатської області, чотири площі велетенського мегаполісу Лондона чи дві площі території цілої країни Люксембург.

Серед імовірних факторів такого руйнування учені називають глобальне потепління – льодовик підмивали відносно теплі води Антарктичного моря, та ще й сонце у цьому регіоні почало гріти значно тепліше. Від континенту айсберг уже відплив на 13 кілометрів, а куди рухатиметься далі – спрогнозувати важко. Учені покинули льодовик ще навесні, бо перебувати там довше було вкрай небезпечно. Тож нині за айсбергом стежитимуть з космосу.

За найоптимістичнішими версіями, айсберг знову примерзне та стане новим льодовиком. За найпесимістичнішими – айсберг вагою трильйон тон повністю розтане, внаслідок чого десятки островів та частини континентів підуть під воду. "Не думайте, що буде якийсь моментальний ефект. Рівень океанів не підніметься швидко. Усе може зайняти багато років, допоки ми зрозуміємо, якого результату нам очікувати. Він може дрейфувати у бік Латинської Америки, а це небезпечно для кораблеплавання", - попередив професор університету Свонсі Адріан Лукмен.

Льодовик Ларсен. Інфографіка
ТСН.ua

Залиште свій коментар