2 серпня: цікаві звичаї, обряди та народний прогностик

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Цього дня в Україні раніше закінчувалися жнива.

2 серпня православна церква вшановує пам'ять пророка Іллі. Для українців це раніше був дуже важливий день, адже традиційно з Іллею закінчувався період жнив і розпочиналася некалендарна осінь.

В деяких регіонах України на полі, наприклад, житньому, залишали пучок колосся "Іллі на бороду". Це зближує українські звичаї з кельтськими та зі святом врожаю Ламмасом, який сучасні неоязичники (вікканці) святкують у цей день.

Етнографи переконують, що це свято пов'язане з аграрною магією, а його прообразом є слов'янський Перун як покровитель грому та блискавок. В цей день намагалися не працювати, щоб Ілля не вдарив блискавкою. Казали, що якщо гримить, то це Ілля їде небом на золотій колісниці.

Цікавий ритуал - у цей день жінки до світанку йшли на городи та стискали головки капусти, щоб вона краще родила. На Іллі дітям востаннє дозволяли купатися, бо вода в природних водоймах ставала все холоднішою. Вважалося, що якщо цього дня хмари з'являються зранку, то наступного року вродить хліб на ранніх посівах, в обід середніх, а ввечері пізніх.

Український народний прогностик:

  • Ілля на полі лічить копи.
  • До свята Іллі хмари ходять за вітром, а на Іллю проти вітру.
  • Як прийде Ілля, то зробить у полі гнилля.
  • Коли жито дозріває до Іллі, то воно найкраще підходить для насіння.

Читайте також: Ретроградний Меркурій закінчився: що далі

Залиште свій коментар

Вибір редакції