Перейти до змісту
Америка обрала Джо Байдена: що це значить для України і чи приїде він всьоме до Києва
ТСН.ua
  • Кількість коментарів 3
  • Кількість переглядів 5709

За президентства Джо Байдена Володимир Зеленський має всі шанси доїхати з візитом до Білого дому

Американці визначилися з ім’ям 46-го президента Сполучених Штатів. І хоч голоси ще рахують, світові лідери вітають Джо Байдена, колишнього віцепрезидента, демократа. Привітали його і в Україні, зокрема президент Володимир Зеленський. На момент публікації на рахунку Байдена 290 голосів виборників. Звичайно, чинний президент, республіканець Дональд Трамп може судитися, як він каже, через фальсифікації. Але розрив у голосах виборників для нього вже недосяжний. 

Багато що буде залежати і від контролю над Сенатом, який американці теж обирали 3 листопада. Тому розслаблятися демократам зарано, бо саме Сенат затверджуватиме ключові кандидатури кабінету новообраного президента.

ТСН.ua розбирався, як зміниться політика США і чи готуватися Україні до чергового перезавантаження відносин між Вашингтоном і Кремлем. 

Київ-Вашингтон

По-перше, на відміну від Дональда Трампа, Джо Байден точно знає, де Україна на мапі, бо приїздив із візитом шість разів. Саме за Байденом в Адміністрації Барака Обами був закріплений український кейс. Він навіть знав прізвище генпрокурора Віктора Шокіна, якого вимагав звільнити, інакше б Україна ніколи не отримала кредитних гарантій на $1 млрд. 

По-друге, він точно не буде тяжіти до пафосних зустрічей із такими тоталітарними лідерами, як Володимир Путін чи Кім Чен Ин. Проте саме за демократами, зокрема Джо Байденом і Гілларі Клінтон, тягнеться шлейф сумнозвісного "перевантаження" відносин з Російською Федерацією. Пам’ятаєте, як у 2009 році одразу після агресії Росії проти Грузії Гілларі Клінтон і Сергій Лавров на камери тиснули символічну кнопку "перезавантаження"? Там мав бути напис "перезавантаження", але щось пішло не так. Саме цей неправильний напис виявився досить пророчим для відносин США і РФ. 

Передостанній особистий візит Байдена до України відбувся після початку російської агресії у грудні 2015 року. Тоді ж він виступав у Верховній Раді, заявивши, що Україна має впоратися з двома проблемами - корупцією і війною. Вже зараз західні дипломати критикують такий підхід. Зокрема, колишній посол Канади в Україні Роман Ващук каже, що такі фрази фактично применшували реальні причини військової агресії Росії проти України. 

Директорка Центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук нагадує, що експерти і представники громадянського суспільства також мали нагоду поспілкуватися з Джо Байденом під час його попереднього візиту до України у 2014 році. І те спілкування, за її словами, наштовхнуло на висновки, які були актуальними де-факто до кінця роботи Адміністрації Барака Обами. По-перше, військова агресія Росії проти України - не привід для США розпочинати Третю світову війну. По-друге, США націлені стримувати Росію виключно в альянсі з ЄС. По-третє, американці самі не налаштовані і Україні не рекомендують відвойовувати Крим, хоча чудово розуміють: дай Путіну відгризти палець, він відгризе і цілу руку. Тобто, вони теж на той момент допускали, що в Україні він навряд чи зупиниться. По-четверте, якби не такий високий рівень корупції в Україні, Росія б не захопила Крим і не встановила контроль над частиною Східної України. Тому головним безпековим ризиком України є не Росія, а корупція. І, по-п’яте, якою б не була допомога США та Заходу: доля України - в руках самої України.

"Байден - це політик, який знає і розуміє Україну краще, ніж переважна більшість міжнародних лідерів. Саме тому вважаю, що він буде найбільш підготовленим в питаннях України президентом США за всю історію. Проблема тільки в тому, що Україна, з якою він матиме справу з наступного року нічим суттєво не відрізняється від України, з якою він закінчив мати справу чотири роки тому. І це для нас проблема, оскільки гостро постає питання: якщо всі американські інвестиції - політичні та економічні - в Україні не працюють, то чи не варто їх інвестувати в якусь-іншу країну, більш сприятливу для таких інвестицій? Очікування Байдена від України не є якимось унікальними, вони є аналогічними очікуванням українського суспільства - боротьба з корупцією, деолігархізація, справедливе правосуддя, економічний розвиток. Корупцію в Україні він доволі щиро вважає "раковою пухлиною", отож рівень партнерства з Україною буде безперечно вимірюватись і рівнем боротьбою з корупцією", - каже ТСН.ua Альона Гетьманчук. 

Москва-Вашингтон

Звичайно, президент Байден 2020-2024 рр. не обов’язково провадитиме політику віцепрезидента Байдена зразка 2008-2016 рр. До того ж, не треба сподіватися, що на відміну від своїх попередників Байден відповість за спадок президента-демократа Білла Клінтона у вигляді Будапештського меморандуму, який ніяк не захистив Україну від Росії. Проте Адміністрація Байдена може продовжити хорошу ініціативу попередників - реанімувати формат "Волкер-Сурков", призначивши нового спецпредставника Держдепу по Україні. 

У розмові з ТСН.ua директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик нагадує, були такі розмови, що можливо новий посол США в Україні Кіт Дейтон (він вже пройшов номінацію, але ще не затверджений Сенатом) буде за сумісництвом представляти США у переговорах по Донбасу. 

"Але краще, щоб була все ж таки окрема людина. І відкритим залишається питання, чи стануть США частиною Нормандського процесу, чи буде якийсь новий формат? В цілому ж особисто Байден не буде займатися Україною. Все ж таки це не прерогатива і напрямок президента. Зазвичай - це віце-президент. Чи буде це Камала Гарріс? Думаю, вона може цим займатися, бо активно працювала в Сенаті, проявила себе у слуханнях по імпічменту Трампу, і звісно підтримувала всі основні законопроєкти по Україні. Хтось інший в Адміністрації Байдена трохи нижче рівнем також може займатися Україною в Держдепі чи Раді нацбезпеки. Думаю, точно буде направлятися військова допомога, в тому числі і військова зброя. Це для Байдена зараз досить принципово з огляду на те, що за Обами саме Байден виступав за надання летальної зброї Україні. Але Обама, спираючись на думку своїх радників, особисто вирішив інакше", - нагадує Володимир Дубовик. 

Через скандал з імпічментом Дональду Трампу український президент так і не доїхав з візитом до Білого дому. Хоча ще у вечір обрання Зеленського президентом України Трамп подзвонив йому привітати і запросив до Вашингтона. Але обрання Джо Байдена президентом США не означає автоматичного розмороження відносин Київ-Вашингтон. Численні зливи і чутки в пресу перемовин команди Трампа з оточенням Зеленського і самим українським президентом доводять спроби Києва грати на полі 45-го президента США. Проте співрозмовники ТСН.ua в Офісі президента України запевняють, що відтепер переговори про візит Володимира Зеленського до Білого дому поновляться. Більше того в ОПУ не виключають, що можна навіть говорити і про можливий візит Джо Байдена до України. Адже востаннє американський президент був з візитом в Києві більше 10 років тому - це був Джордж Буш. 

Відео Джо Байден починає формувати команду науковців, які розроблять стратегію подолання пандемії

Уже сьогодні переможець президентських виборів у США Джо Байден почне формувати команду науковців, які розроблять стратегію подолання пандемії коронавірусу. Це, каже Байден, його пріоритет. Також новообраний президент планує зосередитися на економіці, кліматичних проблемах та подоланні расизму. Тим часом чинний глава держави Дональд Трамп поразки досі не визнав. Всі подробиці із США - в сюжеті.  

Джо Байден починає формувати команду науковців, які розроблять стратегію подолання пандемії