До Чорнобильської катастрофи на АЕС сталися десятки аварій

Дата публікації
Перегляди
5272
Поділитись:
WhatsApp
Viber
До Чорнобильської катастрофи на АЕС сталися десятки аварій

Лише за першу п’ятирічку роботи станції сталося 29 аварійних зупинок енергоблоків / Фото: Чорнобиль

За чотири роки до аварії на першому енергоблоці через вентиляційну трубу були викинуті радіоактивні продукти ядерного палива.

До сумнозвісного 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС вже траплялися й інші аварії. Про це йдеться у спеціальному випуску програми "Помста природи. Український вибух" на телеканалі "2+2".

Хутір Чистогалівка за 5 кілометрів від станції живе в режимі ліквідації наслідків забруднення ще з 1982го року.

Ще за чотири роки до вибуху, який розділив світ на "до" і "після", на першому енергоблоці ЧАЕС після капітального ремонту під час пробного запуску сталася серйозна аварія. Тоді через вентиляційну трубу були викинуті радіоактивні продукти ядерного палива.

Інформація про неї - лише у повідомленнях КДБ із грифом "цілком таємно". На чистогалівських ґрунтах фіксують "гарячі" частинки розміром від десяти кюрі. Вони найнебезпечніші. Але селяни спокійно працюють на городах.

Цього ж 1982-го сталося ще дві аварії, але без викидів радіоактивних речовин та шістнадцять збоїв у роботі реактора. Вони, відповідно до п'ятдесяти томів кадебешних звітів, зібраних за тридцять років від моменту проектування станції - цілком закономірні. Глобальну аварію готували всією неосяжною країною ще на етапі будівництва. І найвищому партійному керівництву про це доповідали.

Читайте також: На Київщині жертв аварії на ЧАЕС вшановували з квітами, сльозами і свічками

Лише за першу п'ятирічку роботи станції сталося двадцять дев'ять аварійних зупинок енергоблоків. З них вісім з вини персоналу, всі інші - через неякісне обладнання чи будівельні роботи. Вже у лютому 1986-го було зрозуміло: глобальної катастрофи не уникнути. Чорнобильський тип реактора не відповідав вимогам безпеки в жодному з головних параметрів.

За кілька днів після квітневого вибуху на четвертому енергоблоці, трохи оговтавшись, Рада міністрів УРСР та Академія наук наполягають: вибух не що інше, як диверсія проти радянської влади. Створюють слідчо-оперативну групу КДБ і відправляють в Чорнобиль.

Петро Долот очолював слідчу групу. Два тижні поспіль неймовірна кількість оперативників без жодного радіологічного захисту працювала у зоні: вишукувала причину аварії.

"Їм було вигідно показати, що це не недоліки будівництва, експлуатації, а що це диверсія і спочатку питання саме так стояло. Ми довели, що ніякої диверсії не було", - розповів колишній оперативник.

Все, що трапилося було лише початком Чорнобильського експерименту. Який триватиме на цій отруєній землі довгі століття.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
5272
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація