Українські суди з 1 листопада значно подорожчали

Українські суди з 1 листопада значно подорожчали

Набув чинності новий закон "Про судовий збір"

З 1 листопада в українських судах скасовано державне мито, але запроваджено судовий збір. Наприклад, розлучитися стане в 10 разів дорожче.

З 1 листопада набув чинності новий закон "Про судовий збір", який суттєво підвищить витрати тих, хто звертається до суду. Державне мито відтепер скасовано, але запроваджено судовий збір.

На практиці виявилося, що ставки збору виявилися значно вищими, ніж були мита, з'ясувала "Комсомольська правда в Україні".

Так, якщо раніше витрати прив'язували до неоподатковуваного мінімуму, який становив 17 гривень, то тепер точкою відліку стане мінімальна зарплата на початок року (941 грн).

Також законом істотно збільшено мінімальний і максимальний пороги судового збору.

Подорожчає і розмір збору при подачі позову в господарських справах - в 14 разів. Зміни торкнуться також і тих, хто звертається до суду з немайнових суперечок. Наприклад, розлучитися стане в 10 разів дорожче.

"Якщо перевести на людську мову сухі юридичні терміни, то виходить, що за заяву про розлучення потрібно буде заплатити 92 гривні (раніше 8,5 грн.)", - пояснила газеті юрист Марина Коваль.

На її думку, в нововведенні є і плюси, і мінуси.

"Люди і банки перестануть звертатися до суду через дрібниці. Наприклад, банки спишуть дрібні заборгованості, адже судитися через борг в 200 гривень буде просто невигідно", - розповіла юрист.

Щоправда, кілька категорій все ж таки будуть звільнені від сплати судового збору. Серед них ті, хто подає позови про стягнення зарплати, поновлення на роботі, у суперечках, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, а також споживачі за позовами, пов'язаними з порушенням їхніх прав.

Експерти також звертають увагу на прописаний в новому законі пункт про стягнення моральної шкоди. Раніше такі справи коштували від 1 до 10% від суми позову, і багато хто відмовлявся платити істотні суми у вигляді збору. Тепер же новий закон встановлює, що, заплативши 2880 гривень, можна буде висунути позов на будь-яку за розмірами суму.

ДОВІДКА

Майновий позов (розділ майна, повернення боргу)

До 31 жовтня було: 1% від суми позову (від 51 до 1700 грн.)

Стало з 1 листопада: 1% від суми позову (від 188,2 до 2823 грн.)

Немайновий позов (визнання померлим, недієздатним)

До 31 жовтня було: 17 грн.

Стало з 1 листопада: 94,1 грн.

Відшкодування моральної шкоди

До 31 жовтня було: Від 1% до 10% від суми позову

Стало з 1 листопада: 2880 грн.

Від сплати судового збору звільняються позивачі за поданнями позовів про стягнення зарплати, відшкодування збитків, завданих каліцтвом, про стягнення аліментів, за подання позовів про уточнення списку виборців.

Крім того, не платити збір дозволено особам, які страждають психічними розладами та їхнім представникам, споживачам - за позовами, пов'язаними з порушенням їх прав, інвалідам ВВВ, інвалідам І та ІІ груп, громадянам, які належать до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також державним органам та установам, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Більш детально ознайомитися із законом можна на сайті Верховної ради.

Читайте також:

Мажорні витівки: як діти впливових батьків уникають правосуддя

Європа вимагає змін до Конституції України

Рада відмовилась позбавляти суддів і прокурорів VIP-пенсій за порушення Конституції

Після судової реформи українські судді масово звільняються

Повʼязані теми:

Наступна публікація