Як холодноярські повстанці стали символами боротьби

Дата публікації
Перегляди
858
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Як холодноярські повстанці стали символами боротьби

Історія зраджених та захоплених до полону отаманів Холодного Яру - Іларіона Загороднього, Мефодія Залізняка та Дениса Гупало.

Історія, яку хотіли приховати під радянськими грифами "цілком таємно": цього дня 98 років тому холодноярські повстанці просто посеред Києва дали останній бій владі "Совєтів". Він тривав чотири години. Цю подію відшукали в архівах ще раніше, але повстанців національно-визвольних змагань лише нещодавно позбавили тавра бандитів. Тепер вони - символи боротьби, але їхній бій в тюрмі так і досі лишається недосказаною історією.

Про зраду та боротьбу - у матеріалі ТСН.19:30

Тут заґратовані вікна та особливий режим: слідчий ізолятор тепер, Лук'янівська вязниця - сто років тому. Найдавніший корпус - "Катька". Тут мало світла та свіжого повітря. Десь у цих стінах відбувся останній бій холодноярських отаманів та повстанців. Повстання відбулося у камері №1, але корпус перебудували, а нумерація змінилася. О 8:30 ранку їхню камеру відчинили - чотирнадцятьом ув'язненим принесли окріп. Гарячу воду вивернули на охоронця та заволоділи його зброєю. Бій тривав 4 години і в результаті цього бою були вбиті 38 учасників повстання.

Організаторами повстання стали зраджені та захоплені в полон отамани Холодного Яру - Іларіон Загородній, Мефодій Голик-Залізняк та Денис Гупало. Ці прізвища у розсекречених архівах - це грубезні теки кримінальних справ, в показах самі холодноярці не приховують - боролися за Україну, але точно не пригадають, скільки разів довелося вступати в бій за неї. Історія їхнього повстання - один папірець. Рапорт підтверджує - всі учасники збройного виступу загинули. 

Новини України: як холодноярські повстанці стали символами боротьби

Новини України: як холодноярські повстанці стали символами боротьби

Холодноярщина – український партизанський та повстанський рух доби Української народної республіки проти загарбників Білої та Червоної армії. Назва походить від лісового урочища на Черкащині. Полк гайдамаків Холодного Яру виник у 20-х роках минулого століття і його підтримувало майже все місцеве населення. 

Президент історичного клубу "Холодний Яр" Роман Коваль показав кадри документального фільму "Вони боролись до загину". Він по крихтах збирав історію національно-визвольних змагань. Історик пояснює - повстанців заманили в пастку колишні побратими. Отаманів покликали на з'їзд у Звенигородку, там узяли в полон.

Влітку сюди приїжджають на екскурсії десятки тисяч людей - але взимку Холодний Яр дуже холодний. Професор-етнолог Мирослав Борисенко пояснює: проти "денікінців та совєтів" повстали прості селяни, бо пам'ятали, хто їхні пращури. У місцевому музеї холодноярщини розповідають - радянська пропаганда в цих краях була потужною - аби навіть нащадки холодноярців не пам'ятали, хто вони є. Але тепер у місцевому музеї поруч з портретами діячів національно-визвольного руху прапори з гаслом холодноярців - "Воля України - або смерть!". прапор наповнений тим самим сенсом, що і сто років тому.

Багато прапорів таких було і на передовій. Холодноярських повстанців досі немає у переліку почесних бранців сізо, адже реабілітувати учасників цього бою вдалося лише нещодавно. Наступний етап –визнання борцями за незалежність України. Гайдамаки полку Холодний яр не мали шансів вижити в цих катівнях, але тепер їхнє ім'я на прапорі бойової 93 бригади - її бійці, захищаючи Україну, називають себе холодноярцями.

Нагадаємо, якою була життєва історія видатного композитора Фелікса Мендельсона. Він написав мелодію, під яку мільйони закоханих по всьому світу йдуть під вінець і нині. Про шлях композитора до музики і чому його легендарний "Весільний марш" зовсім не весільний.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
858
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація