Грецький і турецький візити Януковича: ексклюзивний репортаж

Грецький і турецький візити Януковича: ексклюзивний репортаж

Янукович у Стамбулі / Фото: President.gov.ua

6-8 червня український президент Віктор Янукович відвідав Грецію та Туреччину. Там він молився на Афоні та домовлявся про співпрацю з країнами Азії.

Поїздка Віктора Януковича до Греції – це два в одному. Офіційна частина візиту доволі стисла - зустріч з президентом Греції Каролосом Папулісом. Антураж візиту – телекартинка з усіх усюд батьківщини Олімпіади. Здається, там немає жодного, хто не бастує. Напередодні приліту Віктора Януковича до Афін там відбувся чи не наймасовіший мітинг за останній місяць.

Рівень життя греків зараз суттєво понизився, на них насувається безробіття, борг країни сягнув розмірів, яких людина зі звичайним інтелектом не може осягнути – трьохсот мільярдів доларів. І це при тому, як сміються в українському посольстві у Греції, що греки – не найпрацьовитіша нація у світі.

Наприклад, понеділок у них вважається важким днем – бо це перший робочий день після вік-енду, і тому вони працюють тільки до першої години дня. Вівторок – трохи легший, і на роботі можна затриматись до четвертої. Найекзотичніший робочий день тижня - середа. Він також вважається складним, тому обов'язково о першій дня греки роблять в роботі перерву, йдуть до дому і влаштовують "тиху годину".

У четвер вони працюють, як годиться, години до п'ятої, не більше, і в п'ятницю у них короткий день. Янукович же приїхав до Афін у неділю, і місто його зустрічало закритими магазинами та порожніми дорогами. Всі відпочивали від напруженого робочого тижня.

Здається, єдиний грек, який того дня вийшов на роботу, – це саме тамтешній президент Каролос Папуліс. Він спілкувався з нашим очільником держави небагато, близько півгодини. У ЗМІ є певні подробиці цієї зустрічі. Мовляв, глави держав поговорили про те, що з кризою можна боротися лише спільними зусиллями. Янукович запропонував своєму колезі, навіть попри кризу, не зменшувати товарообіг між країнами. Офіційний сайт президента ще повідомив про те, що глави держав обговорили можливість офіційного візиту до батьківщини Олімпіади Віктора Януковича. На тому і розійшлися.

Хоча, як на мене, розмовляти з Каролосом Папулісом можна було про одну річ: як це у вас так вийшло, що країна заборгувала триста мільярдів? Просто з інтересу – ну як так можна хазяйнувати, і як зробити так, щоб і у нас такого не сталося? Можливо, президенти про це і поговорили, але на те вони і глави держав, щоб дещо тримати в таємниці від преси.

Друга частина програми Віктора Януковича у Греції була куди як довша та цікавіша – Афон. Задля того, аби потрапити до нього, український президент перелетів з Афін до Салоників – це зайняло сорок хвилин, а потому він морем дістався півострова, на який, з моменту заснування там монастирів, не ступала нога жінки.

Янукович і Путін на зустрічі в Стамбулі / Фото: President.gov.ua
Афон знаходиться на східному виступі Халкідонського півострова. Має офіційну назву – Автономна чернеча держава святої гори Афон. Ще його називають земним уділом Божої Матері. Таких місць на землі небагато, всього Діва Марія має чотири уділи – Іверія у Грузії, Києво-Печерська Лавра у Києві, Серафімо-Дівієвський монастир у Росії та гора Афон у Греції. Як розповідають святі отці, Богоматір збиралася відвадити Лазаря на острові Кіпр, того самого, якого колись воскресив Ісус. Але піднявся сильний вітер, і корабель віднесло до гори Афон. Там у ті часи жили поганці, і Мати Господа побачила у цьому Божий знак. Вона сповістила їм Євангеліє, та похрестила їх повернула їх до християнства. Перед тим, як поплисти з півострова, вона благословила народ гори словами "Божия благодать на місце сіє".

Зараз на Афоні двадцять монастирів, аби відвідати його шенгенської візи недостатньо, треба отримати ще дозвіл від місцевої – духовної – влади. Так званий діамонітіріон. Якщо такий дозвіл є – ви тут ні за що не платите: крівлю та їжу надає сторона, що приймає. Щоправда, жінкам сюди вхід заборонений. Суворо. Під страхом річного ув'язнення у головному містечка півострова – Кареї. Щоправда, зізнаються святі отці, жінки настільки цікаві, що і більш суворі кари їх не лякають. На півострові відсутні будь-які ознаки цивілізації – електрика, зв'язок, магазини, телебачення тощо. Тут лише моляться та працюють, на городах та пасовиськах. Потрапити сюди можна лише морем.

Саме сюди Віктор Янукович і прихав у другій половині дня неділі. З Афоном в українського Президента особливі стосунки. Сюди він їздив ще до виборів, отримувати благословення. Тоді ж йому місцеві монахи подарували шкіряний амулет, з ним нинішній глава держави і провів усю виборчу кампанію. Цього разу він приїхав відстояти тут всенощну. Напередодні візиту, в оточенні глави держави розповідали, що помолитися він хоче у Храмі Ікони Іверської Божої Матері. З цією іконою у Президента теж свої взаємини. Наприклад, інавгурація четвертого президента України була призначена саме на день, коли вшановують цю ікону.

Що цього разу було на Афоні – достеменно не відомо. Сам Янукович вважає свої відвідини земного уділу Богоматері справою приватною, про яку не кожному і розкажеш. Тож зберігає мовчання. Іноді, стверджують у прес-службі глави держави, навіть забороняє себе знімати там. І що цього разу ченці подарували українському президентові – теж загадка.

Туреччина, вечір понеділка. Президентський літак крізь туман доволі довго пробивався до землі. Видимість була нульова, погода для Стамбулу незвична. Рясний дощ, який тривав вже другий день. Температура – близько двадцяти градусів. По тамтешнім міркам – майже заморозки.

Віктор Янукович і Вселенський патріарх / Фото: President.gov.ua
Ранок вівторка був таким саме похмурим, а дощ, здається, був черговою перепоною на шляху до Наради з питань взаємодії та заходів довіри в Азії. Це така по-східному багатослівна та красива назва для організації, до якої входять вісімнадцять країн. У вівторок до їхнього числа долучилися В'єнам та Ірак. Очильники цих країн навіть підрахували – за їхніми спинами півнаселення Землі та третина всього світового ВВП. Сила. Тут все було по-східному. Президенти зверталися один до одного словом "брате", говорили один одному багато компліментів, все це – за спинами турецької охорони, яка спочатку нікого нікуди не пускає, але якщо проявити наполегливість – то відкриваються майже усі двері.

На цьому саміті сталося кілька подій, учасниками яких Україна не була, але доволі цікаво було спостерігати, як ведуть себе її представники. Перше – саміт розпочався на початку одинадцятої ранку, і у промовах майже усіх президентів лунало одне й те ж саме: наркотрафік, торгівля людьми – це все страшні проблеми для азійських країн. Але все ж таки найголовніша проблема – це тероризм, про яку говорили президент Афганістану Хамід Карзай. Його думку підхоплював азербайджанський колега Ільхам Алієв.

І якраз у цей час, коли глави держав говорили такі красиві і правильні слова, прийшла звістка, яка усіх приголомшила. У Стамбулі теракт. У кількох кварталах від готелю Чіраган, в якому проходив саміт, на проспекті Безір Ган Бахче меф Кі, хтось попри посилені у Стамбулі заходи безпеки підклав на узбіччя вибухівку та привів у дію, коли повз неї проїжджав автобус із поліцейськими. Тож постраждали не лише тринадцять стражів правопорядку, а іще двоє перехожих. Хто, навіщо завів пекельну машину – наразі невідомо, але настрій гостям саміту ця трагедія, звісно ж, зіпсувала.

Янукович із грецьким колегою / Фото: President.gov.ua
Ще за фасадами посмішок та зверненнями "брате" читалося – що робити з Ізраїлем? Його, до речі на цьому саміті представляв посол у Туреччині, а не президент чи прем'єр країни. І все через травневий напад на так звану "флотилію миру". Російський прем'єр Путін запропонував ретельно розслідувати цей випадок і заявив – крім зайвої напруги у регіоні він нічого не приніс. Але на тлі цієї атаки для багатьох країн виникає можливість під корегувати свою зовнішню політику – наприклад, Росії більш активно співпрацювати з Туреччиною, а Азербайджану, який також засудив атаку на судна, покращити взаємини з тією ж таки Туреччиною.

Україна на саміті з заходів довіри політичних заяв не робила. Віктор Янукович вирішив обмежитися лише економічними питаннями. Тим більше, самі учасники зібрання відверто говорили – у посткризові часи лише азійські країни можуть витягнути світову економіку з фінансового провалля. От Янукович їм і запропонував транзитні можливості України. Мовляв, якшо вони Росії не до снаги, може знадобляться Азії?

"Ми готові до здіснення маштабних проектів, що обговорюються і в межах вашого форуму - розбудови транспортних коридорів, пошуку обхідних маршрутів для експорту енергоносіїв з Азії до Європи. Адже саме через Україну пролягають найкоротші та найнадійніші транзитні маршрути", - заявив Янукович.

Цю ж тему Янукович піднімав і на зустрічі з російським прем'єром Путіним – у Януковича взагалі ідея переконати Росію у недоцільності побудови Південного та Північного потоків. Україна навіть вже знає, на що тиснути, переконує міністр палива та енергетики Юрій Бойко. Мовляв, якщо Росія таки доведе до кінця ці проекти та знизить обсяги транзиту українською трубою, ми перейдемо на скраплений газ. Мовляв, є технології, які дозволяють доставляти його до України навіть з Єгипту – танкерами. І вартість доставки разом з операцією з перетворення скрапленого газу назад, у його природній стан, коштуватиме 150 доларів. Замість тих 330, які Україна платить Росії.

Там же на саміті Віктор Янукович провів ще й низку двосторонніх зустрічей. З президентом Туреччини Абдулою Гюлем – той запропонував йому разом перейнятися безпекою у Чорноморському регіоні. Але найцікавішою та несподіваною була зустріч із Вселенським патріархом Варфоломієм. Тим самим, якого на 1020-ту річницю Хрещення Руси до Києва запрошував тодішній Президент Віктор Ющенко. Тоді він сподівався почути від патріарха визнання Київського патріархату та те, що той погодиться брати участь у створенні єдиної помісної церкви в Україні. Варфоломій приїхав, але жодного кроку, на якій очікував тоді Ющенко, не зробив.

Тим більш сенсаційною виглядають результати зустрічі вже нинішнього президента з патріархом. Той приняв главу української держави у себе в резиденції у центрі Стамбула, який вперто називає Константинополем. Розмова була доволі довгою та тихою, але журналістам вдалося підслухати кілька цікавинок. Наприклад, Варфоломій дуже переймається розколом православної церкви в Україні: "Це нас дуже засмучує. Ми молимося, щоб цей розкол зник якомога скоріше. Я вважаю, що всі наші браття, які відокремилися, повернуться в канонічну церкву. Це є спасінням", - сказав патріарх. І продовжив , що вірить у президента, і що той, на його думку, зробить усе можливе для того, щоб загоїти усі рани та відновити єдність православ'я.

Віктор Янукович пообіцяв дійсно зробити все можливе, і навіть пішов далі – як передають слова глави держави більш вухасті журналісти інформагенцій, український президент підтримує процес єднання православ'я та його посилення, і щоб центр його був саме у Константинополі. Цікаво, а як відреагує на такі слова інший центр православ'я Москва?

Тож з цієї поїздки Януковича до Стамбула можна зробити кілька висновків, але в один мені особисто ну дуже б хотілося вірити. Що український президент дійсно шукає нових стратегічних партнерів. І вже ніяк не на Сході, в ближче до азійського регіону. Інакше, як пояснити те, що з турецьким прем'єром Ердаганом він домовився про зустріч уже в Києві, і тут, мовляв, вони разом створять україно-турецьку комісію, таку ж, як Україна вже має з Росією. А ще за місяць до того Янукович кілька разів заявляв – дружба з Китаєм це благо для України, і навіть вже записав його до стратегічних партнерів очолюваної ним держави.

Повʼязані теми:

Наступна публікація