Подорож Намібією до водоспаду Вікторія

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Відпочинок у цій країні недешевий, але відвідати її варто хоч раз у житті.

Одна з наймальовничіших пустель на планеті, Атлантичний океан, джипінг піщаними дюнами, берег скелетів та племена, сафарі і водоспад Вікторія — 4700 км за 15 днів джипом Намібією до Замбії та Зімбабве.

У цьому блогу я розповім вам з чого складався маршрут і скільки коштувала така подорож.

Територія Намібії дуже велика, відстані між місцями, які хочеться відвідати, — сотні кілометрів. Раджу запланувати мінімум два тижні, щоб подивитися країну. Якщо є можливість приїхати сюди на довше, їдьте. Тут надзвичайно красиво!

Я з чоловіком та друзями була 15 днів. І ось наш детальний маршрут (натискайте на іконки, щоб побачити опис точки на мапі).

САМОСТІЙНА ПОДОРОЖ НАМІБІЄЮ ДО ВОДОСПАДУ ВІКТОРІЯ

День 1. Віндгук, оренда машини та початок маршруту

Віндгук перший на нашому напрямку, але ми подивимося його вже на зворотному шляху — перед вильотом. На столицю Намібії можна виділити півдня-день. Місто охайне та чисте, все сплановано для машин, тротуари майже відсутні. Центр сучасний, є невеликий квартал з колоніальними будинками і кілька точок, звідки можна побачити місто згори.

Намібія, для блогів_1
hannaburlaka.com
Стара німецька церква у Віндгуку

З літака — в офіс з машинами на прокат, де на нас чекав джип, який став для нас і транспортом, і домом на 2 тижні. Ми закупилися продуктами у супермаркеті та вирушили у бік першої точки на нашому маршруті.

Про те, як орендувати машину в Намібії, читайте у статті — "Оренда машини та кемпінги в Намібії".

День 2. Пустеля Наміб, найвищі у світі дюни та Deadvlei

Найбільше я хотіла побачити пустелю Наміб. Вона вважається найстаршою на Землі. Їй понад 55 мільйонів років! Пісок тут жовтогарячого кольору, майже помаранчевий, дюни високі та впевнені, хвилясті та звабливі. Про них згадують, як про одні з найвищих у світі. Потрібно доїхати до містечка Сесріем, звідки можна далі досягнути пустелі.

Намібія, для блогів_12
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_23
hannaburlaka.com
Коли у пустелі наближається 12:00, треба тікати звідти — стає неможливо спекотно. Фото: Богдан Скасків

Ми зустріли світанок на дюні № 45. Названа вона так через відстань, на якій розташована від Сесріема — 45 км.

Намібія, для блогів_34
hannaburlaka.com

Якби мене запитали, що я хочу повторити у Намібії, це була би пустеля Наміб на світанку. Коли сонце тільки підіймається із-за горизонту все навколо стає червоним. Але цей ефект швидко змінюється. Його варто зловити!

Намібія, для блогів_45
hannaburlaka.com

Найвищою дюною, ймовірно на всій планеті, вважається "Великий татко" (Big Daddy). Її висота орієнтовно 325-350 м. На дюну можна піднятися та\або з'їхати вниз на сендборді, чи збігти.

Намібія, для блогів_56
hannaburlaka.com
Геометрія пустелі, що заворожує. Дюна Big Daddy — праворуч

Далі ще 19 км (15 дорогою та 4 піском, де потрібна повнопривідна машина) і доїжджаємо до цілковито таємничого Deadvlei — місця, де серед пустелі стоять, як привиди, чорні дерева. В них згасло життя понад 700 років тому.

Намібія, для блогів_59
hannaburlaka.com
Фото: Богдан Скасків

Deadvlei перекладається, як мертве озеро. Колись тут була вода, поступово вона пішла, і на цьому місці виросли дерева, але і вони вже висохли багато сотень років тому. Це унікальне місце. Дерева, сухе коріння яких пісок не здатний витримати, поступово падають. Можливо, ще через сотню років тут вже не залишиться жодного дерева. Будь-яке зайве торкання до цих привидів є ризиком того, що вони заваляться.

Намібія, для блогів_2
hannaburlaka.com

День 3. Свакопмунд, рожеві фламінго та джипінг дюнами

Наступного дня ми рушили до Атлантичного узбережжя. Біля міста Свакопмунд є незабутній пейзаж. Біля затоки Сендвіч Гарбор (Sandwich Harbour) піщані дюни підходять впритул до океану.

Намібія, для блогів_3
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_4
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_5
hannaburlaka.com

Ти стоїш на верхівці дюни, а внизу під тобою плещуть хвилі океану. Є багато країн, де пустеля розташована на березі моря, але високі дюни підходить до води лише в Намібії та Анголі.

Намібія, для блогів_6
hannaburlaka.com
Фото: Богдан Скасків

Щоб доїхати до Сендвіч Гарбор потрібно винайняти джип та водія. Годі і пробувати самому, оскільки загрузнути в піску чи перевернутися дуже легко. Ми замовили джип звечора на наступний ранок, але раджу це робити заздалегідь. І ось ми вже колесимо на піску, різко піднімаючись і плавно спускаючись, здається, під кутом 90°. У мене захоплювало дух, як перед стрибком з висоти.

Намібія, для блогів_7
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_8
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_9
hannaburlaka.com
Шакал сидів на шляху нашого джипа і лиш вухом повів, коли ми проїжджали повз, — не боїться

Поблизу Свакопмунда є місце, де можна побачити рожевих фламінго. Їх тут сотні, навіть тисячі. А ще тут мешкають пелікани.

Намібія, для блогів_10
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_11
hannaburlaka.com

Саме місто популярне завдяки ресторанам зі свіжим уловом устриць. Коштують устриці 1-1,5$ за штуку.

Намібія, для блогів_13
hannaburlaka.com

День 4. Берег скелетів та Шпіцкоппе

Від Свако ми здолали одну з найкоротших наших відстаней до Шпіцкоппе.

Намібія, для блогів_14
hannaburlaka.com
Прямо серед цієї краси розташований кемпінг для туристів

Скелясті формування цієї місцини наче виринають на пласкому горизонті. Каміння створюють зубці, арки та природні басейни, які у дощовий сезон наповнюються водою і придатні для купання.

Намібія, для блогів_15
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_16
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_17
hannaburlaka.com
На заході сонця все навколо обрамляється у червоне від променів — скелі та навіть кущі

Кемпінг у Шпіцкоппе — одне з найбільш аскетичних місць, де нам доводилося зупинятися. Тут немає електрики чи водопроводу, але це цілковито компенсується природою навколо та зоряним небом, яке вночі виблискує тисячами зірок і галактик.

Намібія, для блогів_18
hannaburlaka.com
Фото: Богдан Скасків
Намібія, для блогів_19
hannaburlaka.com
Можливо, хтось знає, яка це тварина? Багато їх ми побачили в скелях у Шпіцкоппе, але не змогли ідентифікувати

Дорогою до Шпіцкоппе ми зробили невеликий гак, щоб побачити Берег скелетів. У північній частині країни береги Атлантики непривітні та підступні. Через тумани й течії тут зазнають аварій кораблі вже понад 100 років. Берег отримав таку назву через десятки іржавих кораблів, які навіки засіли на мілину, оголивши з часом нутрощі трюмів та палуби, як скелети. Один із таких кораблів вже майже повністю поховано піском. Розбившись у 1909 році, він намертво застряг на суходолі, а вода за цей час відійшла від берега.

Намібія, для блогів_20
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_21
hannaburlaka.com
На Березі скелетів, що тягнеться вздовж океану, є точка Cape Cross, де можна побачити тюленів. Цього красеня ми бачили у Сендвіч Гарбор

День 5. Наскельні малюнки Twyfelfontein

У Twyfelfontein ми хотіли заїхати, щоб побачити наскельні малюнки. Вважається, що це одні з найдавніших зображень, які залишили після себе давні цивілізації. Деяким з них до 10 000 років! Малюнки були зроблені бушменам, який дотепер живуть в цих краях.

Намібія, для блогів_22
hannaburlaka.com
На першому плані зображено лева з довгим хвостом і наче долонею на кінчику. Гід пояснив, що це малював шаман, якому привидівся такий лев під час трансу — "людина пов'язана з тваринами". Цікаво, як вчені знають, як трактувати такі давні малюнки?

Завдяки малюнкам бушмени розповідали про життя та полювання, про те, що бачили, а також вчили дітей звичкам диких тварин.

Намібія, для блогів_24
hannaburlaka.com
Чітко видно носорога та жирафів

У Twyfelfontein у вартість квитка входить гід, який все розповідає та показує. Екскурсія орієнтовно на годину.

Намібія, для блогів_25
hannaburlaka.com
Тут, окрім жирафів, є великі зображення тюленів. Кажуть, що бушмени ходили до океану за сіллю, і там могли побачити цих морських тварин, про які потім розповідали своєму племені

Пізніше місцевий хлопець провів нас до місця, де паслися пустельні слони. Такі слони мешкають лише на території двох-трьох країн на цьому континенті. Це — здичавілі африканські слони, які колись дуже давно вийшли за межі нацпарку та якимось чином оселилися у пустелі. Вони темнішого кольору, ніж звичайні слони, мають трошки менший тулуб, але довші ноги, оскільки пересуваються набагато більше від своїх африканських побратимів та можуть залишатися без води протягом тижня.

Намібія, для блогів_26
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_27
hannaburlaka.com

Далі у нас на шляху — поселення племені хімба, жінки якого зберігають традиції століттями. Вони мастять тіла вохрою, що є одночасно ознакою краси, захистом від сонця та застосуванням гігієни, оскільки жінки ніколи не миються — лише один раз за життя перед весіллям.

Намібія, для блогів_28
hannaburlaka.com
Жінки роблять прикраси. При народженні дитині відразу вдягають намисто на шию. Жінки хімба носять браслети на руках і ногах та іноді вдягають щось на зразок портупеї — теж прикраса

Жінки ходять топлес та у спідницях, накидають на плечі пледи в холодну погоду. Чоловіки цього племені носять звичний сучасний одяг: футболка, шорти та в'єтнамки. Вони розводять корів. Той, хто має найбільшу кількість, вважається заможним. За кожну наречену він повинен віддати п'ять корів батькам молодої. Хімба полігамні. Наш гід, який теж хімба, був неодружений: "А у вас скільки жінок", — запитав Вітя. "Я бідний чоловік. Я не одружений," — сумно відповів він. Без корів немає жінки.

Намібія, для блогів_30
hannaburlaka.com
Дівчата плетуть косички одна одній. Коси теж обмащуються вохрою. Така зачіска тримається до 3-х місяців, а потім волосся відростає

У всієї нашої компанії було бажання відвідати африканські племена. Але екскурсія справила на нас двояке враження. Відвідання подібних поселень у Намібії платне. Щоб не втручатися у приватне життя людей, з якими туристи хочуть хіба що сфотографуватися, деякі селища функціонують зараз як "відкриті музеї". Турист оплачує вхідний квиток, отримує гіда, який пояснює і розповідає про життя племен, а ти можеш фотографувати скільки хочеш та все дивитися.

Намібія, для блогів_31
hannaburlaka.com
Маленькі дівчата носять дві коси, що заплетені на обличчя. Коли дівча дорослішає, їй заплітають багато косичок на ознаку того, що вона стала жінкою. Хлопці всі були вдягнені, як і чоловіки

У нашої компанії викликало неоднозначність той факт, що жінки відверталися від камер і припиняли робити те, чим займалися до того, як ми підійшли. Коли від тебе відвертаються, бажання фотографувати пропадає само собою, залишається відчуття, що ти тут зайвий.

Намібія, для блогів_32
hannaburlaka.com
Заміжня жінка носить прикрасу з козячої шкіри на голові

Розмовляючи з гідом, єдиною англомовною людиною, ми дізналися, що у цього села є власник, який отримує всі кошти, що гості платять за вхід. За іронією долі, він — білий. Думаю, тепер зрозумілий весь сумбур наших вражень. Сподіваюся лише, що хімба не працюють примусово. Через це ми прийняли рішення не відвідувати поселення бушменів.

Намібія, для блогів_33
hannaburlaka.com
Гід попередив нас, якщо ми фотографуємо, хімба іноді просять показати їм фото. Богдан демонструє свої знімки

Ферма гепардів в Намібії

У той день ми ночували у приватному кемпінгу фермера, який, крім овець і корів, розводив гепардів. Про те, як і чому фермери утримують диких тварин, я писала у попередній статті — "Враження від Намібії".

Ми, як гості, могли відвідати кішок під час годування. Нас привезли до будинку господарів, обнесеного парканом і дротом під електрикою. Таблички на воротах давали чітко зрозуміти, що проникнути на територію можна лише на власний ризик. Ще б пак — за парканом прогулювалися три гепарди.

Намібія, для блогів_35
hannaburlaka.com

Ця трійка була одомашнена. Вони живуть з господарями, їх можна обережно погладити та почухати за вухом. Власника ферми кішки дуже люблять — облизують йому руки та ноги.

Намібія, для блогів_36
hannaburlaka.com
Ці гепарди мають звички "котопса": покататися на траві та потерти спину
Намібія, для блогів_37
hannaburlaka.com
Господар зі своїми кішками

Після спільних фото з домашніми гепардами нас повезли дивитися, як годують 9 хижаків, що живуть на фермі. Власники дають їм свіже м'ясо раз на день. І ці кішки вже не лащилися до господаря. Вийшовши з пікапа, він взяв палицю, щоб стримувати голодних і диких тварин, поки він діставав м'ясо з відра.

Намібія, для блогів_38
hannaburlaka.com
Коли дикий гепард позіхає, хочеться триматися на відстані
Намібія, для блогів_39
hannaburlaka.com
Власник ферми кидав по одному шматку м'яса, а гепарди билися за нього. Хто впіймав, той тікав світ за очі, щоб з'їсти шмат наодинці. Кожному дістався власний кусень

Також на фермі була самиця, що недавно народила четверо кошенят. Було надзвичайно цікаво спостерігати, як мати кликала дитинчат на обід. Вона гарчала та ричала, коли наш пікап під'їхав до її огорожі. А потім сіла і почала нявкати короткими, обривистими звуками. Тоді далеко з кущів обережно почали вибігати кошенята. Втім, вони все одно трималися від машини на великій відстані. А вона, схопивши м'ясо, побігла годувати їх.

Можливо, єдиний плюс ферми у тому, що можна зблизька побачити дитинчат рідкісних хижих тварин. Чому я в цілому вважаю, що ферма гепардів це погано? Тому що дикі тварини повинні жити в дикій природі на волі.

Намібія, для блогів_40
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_41
hannaburlaka.com
Як гарчала та як потім заспокоїлася і нявкала-кликала дітей ця дика самиця, я не забуду ніколи

Є невимовна різниця, між гепардами домашніми, яких ми побачили на фермі, та дикими, які були в загоні. Домашні гепарди цікаві лише перші хвилини, далі ти бачиш, що перед тобою — суміш кота та собаки. Вони швидко стають не цікавими. А дикі тварини, їх звички на поведінка вражають та запам'ятовуються.

День 7-8. Сафарі у парку Етоша в Намібії

Сафарі у Намібії цікаве та дешеве. Це одна з небагатьох країн, де ви можете здійснити сафарі самостійно без гіда на власній машині.

Намібія, для блогів_42
hannaburlaka.com

Нам пощастило побачити так багато жирафів у Етоша, що після 50-ти ми збилися з рахунку.

Намібія, для блогів_43
hannaburlaka.com

Найбільші мої емоції викликав невеликий прайд левів. Самиці проходили повз нашу машину так близько, що можна було роздивитися шрами на їхніх мордах.

Намібія, для блогів_44
hannaburlaka.com
Ця левиця щойно пройшла біля нашої машини та стала попозувати

І нарешті в Намібії я побачила короля тварин — лева! А ще вдалося підкараулити носорогів на водопої. Раніше я теж їх не бачила. На жаль, як і минулі рази, не вдалося зустріти леопарда.

Намібія, для блогів_46
hannaburlaka.com

День 9-10. На шляху до Замбії. Водоспад Вікторія

Після двох днів насиченого сафарі ми їхали 880 км до кордону Замбії, щоб потрапити на водоспад Вікторія. Ще за часів німецької колонії Намібія відвоювала собі вузьку смужку у зоні Капріві на півночі країни, щоб мати вихід до ріки Замбезі. Дороги в Намібії добрі, тому ми навіть не втомилася за цілий день.

Намібія, для блогів_47
hannaburlaka.com
Розміри термітників вражають

Рано вранці наступного дня ми перетнули кордон з Замбією, здолали 200 км дороги, частина якої була пекельна — з великими ямами. Майже 100 км ми їхали зі швидкістю 30 км/год. А вся дорога від кордону зайняла 4 години. Але ми доїхали до міста Лівінгстон, поблизу якого розташований водоспад.

Намібія, для блогів_48
hannaburlaka.com
У парку Вікторія повно мавп, які постійно перебігають перед тобою дорогу

В той же день ми потрапили у нацпарк і мали вдосталь часу все подивитися, обійти 4 треки навколо Вікторії та промокнути до нитки під її могутніми бризками та струменями, які розсіюються на сотні метрів навколо.

Намібія, для блогів_49
hannaburlaka.com
Водоспад Вікторія з боку Замбії

День 11. Зімбабве і Водоспад Вікторія

Наступного ранку ми пішки перейшли кордон з Зімбабве і півдня дивилися на шалені потоки водоспаду з протилежного боку. Краєвиди відрізняються від замбійських, тому вилазка і нова віза в паспорті того вартувала.

Намібія, для блогів_50
hannaburlaka.com
На Водоспаді Вікторія можна побачити незліченну кількість веселок

Пообідавши традиційної кухні та спробувавши місцевого крафтового пива, ми повернулися у Замбію у наш готель.

Намібія, для блогів_51
hannaburlaka.com

День 12-13. Водоспад Попа та плато Ватерберг у Намібії

Наш другий день за всю подорож, коли ми були весь час за кермом та в дорозі. Ми повернулися в Намібію та доїхали до водоспаду Попа (Popa Falls). Місцевість не сильно вражає, хоча і відзначена на мапах, як цікава, але нам вже був час зупинятися на нічліг.

Намібія, для блогів_52
hannaburlaka.com
Дорогою ми відвідали метеорит Гоба, який впав на Землю 80 000 років тому. Він вважається найбільшим метеоритом з тих, що збереглися. Звісно, тут не обійшлося без іншопланетян
Намібія, для блогів_53
hannaburlaka.com
Бородавочник, більше відомий, як "Пубма", зовсім не боявся нас у парку Ватерберг

Ватерберг сподобався нам скелястими пагорбами з дуже незвичними кольорами породи. Плато поросло зеленими деревами і червоні, коричневі, рожеві та жовті скелі ще більше вражали на контрасті.

Намібія, для блогів_54
hannaburlaka.com
Намібія, для блогів_55
hannaburlaka.com

Це був останній шанс побачити леопарда, оскільки Ватерберг — територія його проживання. Але не судилося. Я вже проїхала чотири країни, де він вводиться (Болівія, Кенія, Шрі-Ланка та Намібія), але, вочевидь, зустріти його дуже важко.

Намібія, для блогів_57
hannaburlaka.com

День 14-15. Віндгук та повернення додому

Останню ніч ми провели у Віндгуку, прогулялися містом і пішли на вечерю у ресторан на кальмари та устриці.

Намібія, для блогів_58
hannaburlaka.com
Віндгук чимось нагадав мені Лас-Вегас: пустельна місцина, гори навколо, перпендикулярні вулиці, відсутні тротуари — все для машин

БЮДЖЕТ НАШОЇ ДВОТИЖНЕВОЇ ПОДОРОЖІ

Ціни вказані з розрахунку на 1 людину, крім оренди машини, пального та страховок.

Переліт:

Берлін-Віндгук (Eurowings) — 360 євро у два боки.

Віза:

Намібія — безвізова для українців.

Замбія — 80 дол. мультивіза.

Зімбабве — 30 дол. одноразова віза.

Житло:

Кемпінги, готелі та airbnb 14 ночей — 242 дол.

Машина:

Оренда 15 днів (Toyota Hilux + повна страховка) — 1660 дол.

Дизель (1$ за 1л) — 518 дол.

Заміна колеса — 9 дол.

Національні парки та екскурсії — 154 дол.

Порядок цін:

  • Стандартна ціна за нацпарк — 80 намібійських доларів за людину + 10 намібійських доларів за машину.
  • Джипінг дюнами — 85 дол. з людини (зі знижкою, стандартна ціна — 100 дол.)
  • Плем'я хімба — 330 намібійських доларів з людини.

Водоспад Вікторія:

Замбія — 20 дол.

Зімбабве — 30 дол.

Харчування:

Супермаркети — 101 дол.

Ресторани — 50 дол. (стейки, м'ясо крокодила і т.п.)

Порядок цін:

  • Ціни в супермаркетах орієнтовно в 1,5-2 рази вище за українські.
  • Страви в ресторанах 8-12 дол, вино та пиво 3-4 дол.

Податки та страховка на машину для в'їзду в Замбію — 113 дол.

Sim-карта — 10 дол.

До Намібії краще їхати компанією або сім'єю, щоб розділити витрати на машину та пальне. Нас було четверо, тому під час розрахунку я ділила суму оренди авто на чотирьох.

Відпочинок в Африці недешевий, як в Азії чи Південній Америці. До того ж Намібія досить розвинена країна на цьому континенті, і ціни там на рівні.

Якщо виникли питання, задавайте в коментарях!

Більше про подорожі читайте тут: hannaburlaka.com

Залиште свій коментар

Вибір редакції