Держбюджет-2019: скільки заплатить за державні видатки кожен українець

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Дві третини державного бюджету – це податки, комісії, акцизи та мита із громадян України.

Все, що відбувалося у Верховній Раді під час ухвалення державного бюджету на 2019 рік, можна назвати лише одним словом -  повний розпродаж.

Депутати, як патологічні шопоголіки у Black Friday, билися за найвигідніші статті, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Ви б теж билися, якби знали про які суми йдеться.  Або хоч відбивалися б, захищаючи найкоштовніші подарунки.

Що таке бюджет? По суті це така велика каса взаємодопомоги. Ми всі скидаємось в неї, щоб діти вчилися, лікарні рятували хворих, старі і немічні не голодували, ну і воїни ворогів та злодіїв від наших хат відганяли.

Та хитрість у тому, що скидаємось ми, а ділять вони. Цього року ми наскидали туди  трильйон гривень. Ніхто зі звичайних людей таку цифру навіть не напише одразу . Скільки нулів - ще треба згадати. Тому вирішили спростити вам підрахунки.  І покажемо скільки у цю касу цьогоріч заплатите особисто ви.

Всі ці платежі  мають назву податки, комісії, акцизи і мито. І оцей мішок на дві третини (73%) заповнений нашим коштом. Так –так, дві третини бюджету створюють не великі фірми і компанії. А гроші простого середнього українця .

Скільки нас? Держстат каже - 42 мільйони. Але мінусуємо пенсіонерів (12), людей з інвалідністю і малозабезпечених (3 млн), дітей (8 млн) та безробітних (1,5 млн). Залишається 16,5 мільйона українців, що працюють. Офіційною мовою - економічно активне населення.  Ось ці 16 мільйонів і платять.

У вас логічне запитання на що і скільки?  Владі, ми якраз і дозволили ділити зібране. По перше на неї саму  - Адміністрація Президента , парламент і  Кабмін зберуть з нас по 318 гривень (загалом, майже п’ять мільярдів).  І докиньте ще 240 на майбутні вибори. Загалом, півтисячі. Але, не спішіть видихати  з полегшенням. Ми вас ще здивуємо .

А от наші з вами доходи суттєво не збільшаться, трохи зросте мінімалка і прожитковий мінімум. Але ми з вами цього не відчуємо, адже всі ці підвищення миттю з’їсть інфляція. Натомість, комуналка стрибне вгору через підвищення ціни на газ і з цього хочуть зібрати кругленьку суму. А от субсидії, навпаки, залишаться в тому ж обсязі. Це означає, що лави отримувачів пільг значно зрідіють.  Але пільги - це із тої ж каси взаємодопомоги, тобто бюджету, і хто їх профінансує - економічно активне населення.

Загалом, щоб покрити усю соціальну сферу (198, 6 млрд)  кожному середньому українцю треба глибше залізти у власну кишеню і діставати звідти 8 784 гривні на рік. Левова частина дістанеться оцьому символу бездонного дефіциту - Пенсійному фонду (619 грн).  Цього року мають допомогти "євробляхери", якщо розмитняться. Усього з євроводіїв сюди зберуть цілий мільярд. Це звичайно крапля в морі,  бо зменшать нашу плату лише на  60 гривень. Але хоч щось, бо в бюджет вже закладено збільшення пенсій (1 липня 2019 - 1564 гривні, 1 грудня 2019 — 1638 гривень).

Тим більше, що нам же треба дороги профінансувати! Всіма грошима, виділеними на Дорожній фонд, можна легко встелити трасу від Києва до Житомира. Та для нас українців, які працюють, це означає, що ми скинемось на дороги по 2400 грн. Ну чи на ями - хто як це називає.

Не хапайтесь за серце, бо вдвічі більше піде на медицину  -  4200 з кожного. А коли в класі оголосять черговий збір коштів з батьків, згадайте, що раз ви вже платили. Загалом маємо зібрати 127 мільярдів. Щоправда майже всі вони підуть на зарплати вчителів. Та є ж ще училища, коледжі, університети і Академія наук.  Тобто це ще 7 437 гривень з  власних гаманців. 

А тепер лідери видатків. Безпека і оборона обійдуться нам у рекордні майже 212 мільярдів гривень. На п’ятий рік війни з Росією ці витрати зрозумілі. Але наші щомісячні виплати треба розкласти по купках. Ось це на розвиток озброєння (11 грн), це на утримання армії (302) , майже стільки ж дамо Міністерству внутрішніх справ (300). А ось до цих витрат, хоч, здається, і не суттєвих, я  придивилася б уважніше. Бо підуть на військові бази і арсенали. Щоб наступного року не було такого як в Ічні. Решту ділять між собою Нацполіція, Нацгвардія, СБУ, пожежники, генпрокуратура (147 грн). Якщо скласти все до купи виходить, що маємо здати 9 600 гривень. Словом, силові структури вдарять по нашій кишені навіть більше, ніж пенсіонери.

Вже дивитесь здивовано на цю купу? Тоді йдемо далі - є ще кілька дрібниць. Наприклад, аграрії, і тут найбільше шкода дрібних фермерів, бо все одно разом виходять кругленькі суми з наших кишень. Та левову частку з них заберуть ті, хто й так не бідує. Як, наприклад,, колишній голова президентської адміністрації, і одночасно  головний курятник країни - ось йому ми віддамо мільярд.

Напередодні голосування з’явився ще один рядок у бюджеті. Звучить він пафосно - Фонд Президента України. Не плутайте з тим, що ви віддали на адміністрацію президента. Це окремий фонд і усі 16 мільйонів платників податків покладуть туди 3 кілограми гречки (по 60 грн), разом вийде гарненький мільярд. Хтось придумав цю схему рівно 2 тижні тому.  Банковій вже довелося пояснювати обуреним, навіщо їй стільки грошей - твердять, усе роздадуть молодим вченим. Дивно, ми ж уже скидались на освіту і науку. Там принаймні все розписано - а фонд ніхто проконтролювати не може. А тут і виборчий рік нагодився,  і в голову приходять думки про обов'язкову гречку.  На мільярд її вийде - ціла гора!

До речі, якщо навіть усім 3,5 тисяч молодих науковців, які у нас є в країні, просто роздати ці гроші  з фонду  - вони легко купили б собі по крутій іномарці. Непоганий подарунок від президента? Думаєте, він так і зробить? 

Ви спитаєте, ну як за таке не посоромились голосувати депутати? Я вам легко відповім. Бо у кожного депутата-мажоритарника є свій такий фонд. Зветься не так пафосно як Фонд президента України, всього-на-всього Державний фонд регіонального розвитку. І от виходить , щоб підкупити нас,  їм теж дозволили залізти в наш мішечок . І витягнуть вони звідти по 312 гривень з кожного . А потім, коли їх же нам і дадуть, скажуть - це депутатська допомога.

На назване і не назване і виходить - купа грошей. Могли б купити собі 5 холодильників . Чи 8 пральних машин. По 50 тисяч з кожного працівника на рік . І це якщо думати, що в країні таки є 16 мільйонів економічно активних - бо треба буде множити на два, коли з'ясується, що половина з них вже давно виїхала на заробітки.

Ірина Прокоф’єва

Залиште свій коментар

Вибір редакції