Ми дивимося на Україну як країну, яка вразила американців

Дипломат вважає, що є багато речей, які українці роблять правильно.

В інтерв'ю ведучій програми "Право на владу" на телеканалі "1+1" Наталії Мосейчук посол США в Україні Марі Йованович розповіла про відносини двох країн, чи відбуваються "виховні бесіди в таємних бункерах" з українськими політиками, що Україна робить неправильно на шляху розвитку і на що потрібно звернути більше уваги, а також про таємну зустріч послів "Великої сімки".

– Пані посол, рада перебувати тут. Дякую, що погодилися дати інтерв'ю каналу "1+1". У вас дуже затишно. Ви, до речі, знаєте, як називають в Україні американське посольство?

– Ні, не знаю.

– Справді?

– Тоді маєте мені сказати.

– Американський обком. Знаєте, що таке обком?

– Aaaa… Tак… А чому, ви думаєте, так його називають?

– Це вже запитання до вас.

– Чесно, навіть не здогадуюся, чому.

– Обком – це обласна адміністрація партії в колишньому Радянському союзі. І українці вірять, що у вас є влада над нашими політиками, я гадаю.

– О! Ви так гадаєте? Я думаю, що як і у будь-яких інших відносинах ми маємо тривалі стосунки із політиками з різних політичних діапазонів в Україні. І обговорюємо різноманітні питання. Це ж взаємні поступки. Це міцні стосунки.

– Тепер до серйозного. Останнім часом риторика США щодо України помінялася, стала жорсткішою. Чому? Ви втомилися від українських проблем чи втомилися давати гроші, які з'їдає українська корупція?

– Я думаю, що США й надалі дуже підтримуватимуть Україну. Як я і згадувала, у нас усе-таки дуже міцні двосторонні відносини у багатьох питаннях. Особливо стосовно безпеки України – я вважаю, ми зробили набагато більше, ніж інші країни в рамках допомоги, тренування, обладнання і таке інше. І це триває. І коли тема йде про підтримку українських реформ з днів Майдану – знову ж таки, я гадаю, ми маємо надійні взаємини з українцями по всьому політичному спектрі, аби допомогти українцям досягнути всього, що вони хотіли на Майдані.

– Я помітила, що зміна риторики щодо України сталася одночасно і у МВФ, і у Світового банку, і у США. Здогадуюсь, що це не випадково. Наскільки ці дії скоординовані?

– Ну, перш за все, я б сказала, що кожна структура і уряд говорять за себе. Коли б, ви сказали, це змінилося? Можете сказати, коли саме це було і що було сказано?

– Два тижні тому. Ще до Міжнародного економічного форуму в Давосі. Ми так відчуваємо, українці так відчувають. Ми аналізували і нещодавно навіть пан Байден висловився, що йому вдалося вигнати наших чиновників, аби боротися із корупцією.

– Ну, я гадаю, що питання, як люди хочуть жити і в якій країні вони хочуть жити, було визначено ще 2014 року із Майданом. Було ясно, що люди хотіли верховенства закону, де все працює правильно, усіх будуть розглядати чесно, прозоро і незалежно. Це також означає справжній поштовх проти корупції. Це зрозуміло не тільки із соцопитувань, а й із розмов з людьми в усій країні – чітко зрозуміло, що люди хочуть Україну, де все прозоро. Певний рівень корупції завжди буде, але коли він є, то треба з ним розібратися. Саме тому, український уряд створив НАБУ і САП. Це важливо – два роки вже після того, як ухвалили закон, щоб Україна почала рухатися вперед у питанні антикорупційного суду. Аби люди, котрих розслідувало НАБУ, котрі в судовому процесі САП, справді постали перед судом. І якщо вони винні – то їх мають засудити, якщо ж ні – відпустити.

– Минулого тижня пан Байден розповів, як він розмовляв із президентом та прем'єром і як звільнили генерального прокурора Шокіна. Як часто американські можновладці використовують таку манеру в розмовах із українськими політиками та чиновниками? І чи є у вас такі історії?

– Ну, я розумію, що наші розмови за зачиненими дверима мають на те причину. Але я думаю, що наші розмови з українцями та іншими політиками завжди відбуваються із взаємною повагою.

– Ви напишете книжку про українських політиків?

– Може у майбутньому, але точно не зараз.

Відео Україна має рухатись у напрямку створення Антикорупційного суду – Посол США в Україні

Сполучені Штати готові підтримувати Україну і надалі і не припинять своєї підтримки, але наполягають на посиленні антикорупційної роботи. На цьому в інтерв'ю програмі "Право на владу" наголосила посол США в Україні Марі Йованович.

Україна має рухатись у напрямку створення Антикорупційного суду – Посол США в Україні

– Подейкують, що у Вас у посольстві та резиденції є кімната, куди викликаєте українських політиків для розмов. Бункер. Чи справді це так? І чи Ви проводите таку "виховну роботу"?

– Я думаю, що українські політики знають, що їм треба робити, тому ні. Я б навіть такого не стала робити. Це залежить від українців. А от щодо таємної кімнати – ну, запитаннячко оригінальне і цікаве, але я не знаю, звідки воно у вас взялося. Бо ідея бункера або таємної кімнати в резиденції – то трішки божевільна. Отже, ні, немає у нас таємної кімнати. А от щодо резиденції на Подолі, це історична будівля і дуже стара – принаймні, за американськими стандартами. Там було усе – від комуналки до будинку для літніх людей, а тепер це резиденція американського посла. Тому ми зробимо маленьку брошурку про історію будівлі. І я буду дуже рада показати вам та вашим глядачам і ви побачите, що немає там жодної таємної кімнати. Але є багато цікавинок.

– Кажуть, що Ви запрошуєте наших політиків туди, аби їх повчати.

– Правда не така цікава як фантазія.

Відео Йованович прокоментувала чутки про "таємну кімнату" у посольстві США

Фантазії завжди цікавіші за правду – так Посол США в Україні Марі Йованович прокоментувала чутки про наявність прихованих приміщень у амбасаді, у яких нібито проводяться надважливі зустрічі підвищеної секретності.

Йованович прокоментувала чутки про "таємну кімнату" у посольстві США

– Давайте поговоримо про опозицію. В Україні є кілька опозицій. Є опозиція – "Опозиційний блок". Є опозиція всередині президентської фракції. Є опозиція до опозиції. Американський посол у Росії часто зустрічається із тамтешньою опозицією. Чи є така практика в американської амбасади в Києві? І кого вважаєте українською опозицією?

– Так, ми тут у посольстві і я особисто зустрічаємося з різними політиками. Я думаю, це одна із причин, чому ми тут – взнати, що відбувається в Україні, які різні групи, різні політики, різні частини суспільства. Ми збираємо думки і висновки одразу з перших рук. І повідомляємо Вашингтон про те, що бачимо.

– Наступне запитання про Ваші телефонні номери. Народний депутат Мустафа Найєм стверджує, що має номер Вашого особистого мобільного. Хто ще з вітчизняних політиків користується телефонним правом потурбувати Вас?

– Багато політиків мають мій номер.

– Як часто вони Вам телефонують?

– Мабуть, залежить від того, що відбувається. Залежить від індивідуальної особи.

– Співпраця між посольством та НАБУ. Складається враження, що американське посольство взяло НАБУ під свій захист. Чи Ви справді керуєте НАБУ?

– Я б не сказала, що у нас є влада над НАБУ в сенсі, в якому ми зараз говоримо. Коли президент Порошенко і колишній прем'єр Яценюк створили НАБУ і Рада проголосувала за це – звичайно, були потрібні ресурси і тренінги, і саме ми надавали їх. Ми й надалі допомагаємо, включно й через ФБР. Але НАБУ керує власноруч. Я можу сказати відверто, що багато осіб просили вплинути на НАБУ так чи інакше – ми цього не робимо. Адже наші інстанції так не працюють. І ми вважаємо, так не має працювати правоохоронна система в Україні. Про жодний тиск чи вплив не може бути й мови. Якби ми почали впливати, то саме існування антикорупційного органу як НАБУ потрапило б під сумнів.

– Напередодні посли країн "Великої сімки" розкритикували роботу НАБУ. А посол Великої Британії та глава представництва ЄС в Україні Х'юг Мінгареллі закликали панів Ситника та Холодницького працювати "тихіше" і не втягуватися в політику. Ви промовчали, як стверджують наші джерела. Чому? Вас влаштовує, як вони працюють?

– Я читала ту статтю про закриту зустріч "Великої сімки" і я з Вами поділюся, що саме "Велика сімка" дуже занепокоїлася тим, що приватну розмову оприлюднили. Особливо, оскільки стаття зовсім не відповідала тону розмови. Насправді зустріч була саме для того, аби особисто дізнатися від голів НАБУ і САП про їхнє розуміння ситуації і як рухатися далі. Зустріч була саме засвідченням підтримки антикорупційних структур. Тому, я думаю, було викривлення інформації.

– Як часто Ви спілкуєтеся з паном Холодницьким та паном Ситником?

– Не так уже і часто, правду кажучи. Але, очевидно, ми маємо персонал у посольстві, який цим займається.

– Які теми ваших розмов?

– Переважно, це про технічну допомогу.

– Щодо мене, то я чекаю, коли уряд Сполучених Штатів допоможе Україні боротися з корупцією і внесе до санкційного списку наших корупціонерів. Чи це реально зробити?

– Є багато різновидів санкцій, включаючи російські санкції, котрі отримали чималий розголос протягом кількох днів. Також є індивідуальні санкції щодо корупції та інших питань – і саме це ми завжди переглядаємо.

– У Вас є прямий телефонний зв'язок із президентом Трампом?

– Ні. Немає.

– А з президентом Порошенком?

– Ой… Ну.. (пауза) Ні, немає прямого зв'язку з президентом Порошенком теж.

– Чи готується візит Трампа до України?

– Побачимо, президент Порошенко його запросив. Звичайно, як посол США в Україні, я б дуже хотіла побачити президента тут.

– У Штатах, у Стенфорті зараз вчиться майбутній український президент. Так кажуть в Україні. Чого ви вчите пана Вакарчука?

– Ну, це Ви маєте спитати в Стенфордського університету. Я маю на увазі – він же ж там на приватній програмі, а Стенфорд – один з найкращих наших університетів. Знаю, точно не співати!

– Що для Вас Україна? Колонія? Експериментальна країна? Або просто аргумент у відносинах із Росією?

– Я думаю, ми дивимося на Україну як країну, котра вразила американців 2014 року. Ми бачимо країну, люди котрої сказали: "Ми хочемо вибирати наше майбутнє. Ми – частина Європи. Ми хочемо бути частиною Європи, адже ми віримо в європейські цінності і ми втілюємо їх у життя. Ми хочемо уряд і лідерів, котрі поведуть нас європейським шляхом, навіть якщо це буде складно". І ви знаєте, американський народ зрозумів це. Я вважаю, що ми бачили це і у допомозі США для України в різних сферах, не лише у безпеці. Ми справді дуже підтримуємо Україну – бо ми віримо в країни, котрі хочуть керувати своєю долею. Україна – демократична, перспективна і безпечна – тут, у серці Європи, саме така Україна надійний партнер для США. Країна, яка наш політичний союзник, гарант безпеки, країна, з котрою в нас надійні комерційні зв'язки – це б було корисно нам обом, адже у нас спільні інтереси.

Відео З наближенням виборів Україні час тиснути з реформами – Йованович

Посол США в Україні Марі Йованович розповіла в інтерв'ю програмі "Право на владу", на чому має зосередитись українська влада на нинішньому етапі розвитку, а також чи можливий візит Трампа до України.

З наближенням виборів Україні час тиснути з реформами – Йованович

– Що ми, українці, робимо не так?

– Давайте, я буду позитивною. Я вважаю, що є багато речей, котрі українці роблять правильно. Я думаю і говорю про реформи. Багато чого сталося з часів Майдану. Я вважаю, Україна стала набагато комфортнішою економічно, вибори незабаром і я думаю, що саме зараз час тиснути з реформами.

– Чому ми вміємо працювати, але живемо нещасливо і не так, як люди в цивілізованому світі?

– Я вважаю, що зміни потребують відваги.

– Можливо, нам потрібно змінити наших політиків?

– Це вже залежить від українського народу. Але я думаю, що зміни, котрі хочуть бачити українці вже – досить складні. Це не такі речі, які стаються за день чи два, навіть не за рік чи десять. Тому важливо мати правильного лідера, інколи робити рішення, з якими не всі згодні, а саме в економічних галузях. Я думаю, ми бачили величезну відвагу з 2014-го – політичне керівництво, деякі із законів, заснування НАБУ і САП, "Прозорро", патрульна поліція. Це конкретні зміни. Якби я Вам про них сказала 2013-го, Ви б посміялися і сказали, що це неможливо.

– Чи легко працювати з Порошенком?

– Я думаю, що всі політики і лідери досить гнучкі в плані співпраці, але й складні водночас. Як і усі – він збалансовує багато викликів водночас. І якщо ви поглянете на його досягнення за останні три роки, їх було досить багато. Я наголошую на тому, що треба йти вперед із антикорупційним судом. Президент представив (законопроект), треба внести до порядку денного і перенести у перше читання як і за рекомендацією Венеційської комісії. І ще декілька інших речей. Я маю на увазі, завжди є довгий список для кожної країни, Україна не виняток.

Залиште свій коментар

Вибір редакції