Найбільш ефективним способом лікування ожиріння є хірургічний

Модні процедури, на кшталт пресотерапії та LPG-масажу, допоможуть вирішити проблему лише у комплексі з іншими методами.

Однією з найбільших проблем людства є ожиріння. На початку тисячоліття Всесвітня організація охорони здоров'я навіть визнала ситуацію з ожирінням епідемією, тобто число повних людей у світі збільшується колосальними темпами.

Лідерами у цьому рейтингу є американці, у яких фастфуд став частиною національної культури, а також китайці та британці. В Україні ситуація не настільки погана, тим не менш також є епідемічною.

Головний позаштатний дієтолог МОЗ України Олег Швець розповів в інтерв'ю ТСН.ua про те, як визначити, чи маєте ви надлишкову вагу, чи вже час боротися із ожирінням. Також спеціаліст дав поради, як боротися з проблемою.

- 2000 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вперше використала термін "епідемія" для характеристики ситуації з ожирінням. Яка ситуація в Україні? Чи є епідемія?

- Так. Доступні на сьогоднішній день статистичні дані (щоправда є сумніви щодо їхньої якості) свідчать про те, що у нас є епідемія ожиріння. Понад 20% дорослих людей мають ожиріння, а понад 50% мають надмірну вагу.

- А чиї це дані? Хто проводив дослідження?

- Це дані, які повідомляє ВООЗ. Національного дослідження стосовно харчування дорослих людей в Україні не було проведено. Лише частково. Десять років тому ми проводили дослідження в центральних областях - у Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській. У цих дослідженнях ми отримали подібні дані.

- Якщо опиратися на проведене вами дослідження у чотирьох областях, то яке співвідношення між чоловіками і жінками, які страждають на ожиріння?

- Більше жінок. Приблизно 26% жінок і 16% чоловіків.

- А в яких областях з тих, що брали участь у дослідженні, найбільше тучних людей, а в яких - струнких?

- Ця картина приблизно однакова в Центральній Україні.

Дієтолог МОЗ Олег Швець
ТСН.ua
Олег Швець

- Як правило, людина оцінює себе набагато менш критично, ніж медики. Як об'єктива визначити власну стрункість? Є критерій - індекс маси тіла (ІМТ). Наскільки він об'єктивний?

- Він достатньо об'єктивний, за виключенням ситуації, коли в людини є досить розвинена м'язова система, зокрема у спортсменів. То там можуть бути певні перехрести. Тому рекомендується використовувати принаймні два показники - індекс маси тіла плюс окружність талії.

- А як це пов'язано?

- Це пов'язано з тим, що найгірше ожиріння, тобто найбільш небезпечне, - це так зване вісцеральне, коли жир накопичується у внутрішніх органах. Це супроводжується збільшенням окружності талії. У жінок понад 88 см, у чоловіків - понад 102 см. І це разом із індексом маси тіла є умовами діагностики ожиріння. Показник норми індексу маси тіла - 18,5-25. Тобто менше 18,5 - це недостатня вага, понад 25 - надмірна, понад 30 - ожиріння. (Індекс маси тіла розраховується за формулою: масу тіла у кілограмах розділити на зріст у метрах, зведений у квадрат, - ред.)

- Коли взагалі почалася проблема з ожирінням? Це доволі нова хвороба людства?

- Ні, це стара проблема, яка існує вже декілька тисячоліть.

- Я зустрічала таку думку, що ожиріння стало проблемою, відколи у 20 столітті пришвидшився прогрес, зокрема у харчовій галузі, і продукти стали більш різноманітними і доступними.

- Тут ви маєте рацію, але з точність до навпаки. Якщо процитувати генерального директора ВООЗ, то вона казала, що за епідемію ожиріння не можна призначити відповідальними лише самих людей, які розлінилися і багато їдять. Співвинуватцем ситуації є і велика харчова промисловість. Сьогодні виробляють продукти, так звані ультра технологічно перероблені, в яких багато цукру, солі і жиру. Крім того, працює реклама цих продуктів. Це негативно впливає на людей в плані того, що вони їдять більше, ніж треба. Це найбільш потужні подразники у людини - солоний, солодкий і жирний смаки. Тому люди їдять більше, ніж потрібно для того, щоб втамувати голод.

- А з чим пов'язана надмірна вага тіла? Це лише неправильне харчування й обмаль фізичних вправ чи це медична проблема? Чи не впливає, наприклад, дисбаланс гормонів?

- Може бути і медична проблема, але це доволі непоширено. 95% випадків ожиріння - це саме через погані харчові звички, через те, що людина їсть більше, ніж треба, та через низьку фізичну активність. Лише 5% - це якісь хвороби.

ВідеоЯк схуднути влітку: вирішуємо традиційне запитання з терапевтом Тетяною Анікєєвою

- Яке тут може бути лікування? Лише дієта?

- Тут все не так просто. Для того, щоб говорити, що людина на шляху одужання від ожиріння, треба щоб вона втрачала принаймні 10% ваги на рік за рахунок дієт і фізичної активності. Але це дуже важко досягається. Тому використовуються і додаткові способи лікування. Найбільш ефективним способом є хірургічне лікування ожиріння.

- Ви маєте на увазі ліпосакцію?

- Ні. Є різні види операцій, наприклад, видалення частини тонкого кишечника або шлунку. Їхньою метою є зменшення засвоєння небажаних харчових речовин.

- Як ожиріння впливає на тривалість життя? Яка тут залежність?

- Так, ожиріння зменшує тривалість життя. Ожиріння збільшує ризик небезпечних захворювань, таких як діабет, серцево-судинні захворювання і певні локалізації злоякісних пухлин - в результаті знижується тривалість життя.

- Можна визначити, що за певного рівня індексу маси тіла тривалість життя зменшується на певну кількість років?

- Є така залежність - чим більший індекс маси тіла, тим менша тривалість життя. Але тут не можна сказати у роках.

- Багато жінок зловживають дієтами, намагаючись позбутися зайвих кілограмів. Розкажіть, як правильно сидіти на дієті, яка дієта була би ідеальною і чи можна вживати лише окремі групи продуктів, як пропонують деякі дієти?

- Найкраща дієта для зменшення ваги - це збалансована дієта з дефіцитом калорій. Там присутні всі групи основних корисних продуктів (овочі, фрукти, цільні злаки, горіхи, яйця, м'ясо, молочні продукти), але їхня кількість невелика. Така дієта призводить до поступової і стабільної втрати ваги, до 10% за рік.

Якщо говорити про якісь монодієти, то це теж може бути ефективним, проте найчастіше втрата ваги є, але вона нестабільна. Тобто втрата ваги відбувається швидко, але потім вона повертається.

ВідеоНаскільки безпечні сувора дієта і голодування

- Існує реклама різноманітних таблеток, які обіцяють швидке скидання ваги. Чи мають вони справжній ефект, чи вони є небезпечні?

- Є ефективні ліки. На жаль, не всі вони зареєстровані в Україні. Зареєстрований лише "Ксенікал". Цей препарат блокує активність ліпази, ферменту підшлункової залози, який розщеплює жири.

- Я багато разів чула про зелену каву, наскільки вона ефективна?

- Немає доказів того, що вона ефективна.

- Які продукти сприяють зменшенню ваги? Наприклад, кажуть, що грейпфрут спалює калорії.

- Всі рослинні продукти сприяють зменшенню зайвої ваги.

- Як щодо кави? Це доволі спірний продукт. Одні її критикують, інші кажуть, що вона є корисною, наприклад, допомагає під час алергії. Як ви ставитеся до цього напою? І чи може вона якось впливати на людей з ожирінням?

- Кава сама по собі не збільшує і не зменшує ризик ожиріння. Але вона зменшує ризик інших небезпечних захворювань, наприклад, інсульту, цукрового діабету, раку печінки. Тому є підстави говорити, що кава - це здоровий напій.

ВідеоДень ненажери: як часто українці дозволяють собі шкідливу їжу

- А чи правда, що кава без кофеїну більш шкідливою?

- Ні, це неправда. Кава взагалі не є шкідливою. Вона є корисною, як з кофеїном, так і без. Тут справа не в самому кофеїні, а скоріше у біофлавоноїдах, які є у каві. Вони ще погано вивчені. Це такі мінорні речовини, які у невеликій кількості мають важливий фізіологічний ефект. Наприклад, сприяють розширенню судин, що у свою чергу зменшує ризик інсульту.

- Але ж для виробництва кави без кофеїну використовують хімікати. Чи не впливає це на здоров'я?

- Ні.

- Яка оптимальна норма кави на день?

- Дві-три чашки на добу. Власне, людина може мати різну чутливість до кофеїну. Якщо чутливість вища, то кави треба пити менше. Якщо менша, то можна пити і більше.

- Давайте повернемося до їжі. Які можна робити перекуси? Зокрема для людей, у яких підвищений цукор? Бо часто буває так, що хочеться з'їсти щось солоденьке не від голоду, а від стресу.

- Краще за все, безумовно, перекусувати здоровою їжею. Це те, що я вже перераховував. Рослинна їжа, несолодкі молочні продукти, горіхи, сухофрукти, звичайні фрукти - це найкращі перекуси.

- До речі, щодо фруктів. На початку розмови ви говорили, що продукти зараз виробляють більш солодкі, солоні тощо. Я чула таке твердження, що сучасні технології дають можливість вирощувати фрукти більш солодкими. Тобто зараз у них набагато більше цукру, ніж було раніше.

- Це не відповідає дійсності. Те, що фрукти й овочі змінюються, то так, на сьогоднішній день є можливості більш швидкої селекції з тим, щоб надати їм кращих характеристик, наприклад, щодо тривалості зберігання. Але питання щодо смаку поки що відкрите. Навпаки зараз шукають можливості, щоб повернути той смак, який, наприклад, був у фермерських яблук раніше - вони були більш солодкими, ніж зараз. Але насправді жодної проблеми тут немає, тому що цукор у тих самих яблуках пов'язаний з іншими речовинами - з харчовими волокнами, з біофлавоноїдами. Тому цей цукор не є шкідливим. От коли вже з яблук роблять сік, тоді це вже просто фруктоза, він є некорисним.

- Чому?

- Тому що фруктоза засвоюється так само, як і звичайний цукор, сахароза.

- Тобто соки є шкідливим і краще їх не вживати?

- Їх краще вживати у дуже обмеженій кількості. І соки жодним чином не можна вважати заміною фруктам.

- А як щодо смузі? Останнім часом дієта зі смузі набирає неабиякої популярності. Чи ви радите пити смузі і як правильно це робити?

- Ліверпульський університет минулого року проводив дослідження напоїв за вмістом цукру. І серед досліджених напоїв найбільше цукру містить саме смузі. Тому смузі теж не рекомендується багато вживати. Крім того, що така дієта не допоможе позбутися зайвої ваги.

- Що можете сказати про вегетаріанство і веганство? Як виключення з раціону продуктів тваринного походження впливає на організм?

- Якщо говоримо про веганство, суворе вегетаріанство, то тут можуть бути проблеми. Принаймні не всім людям варто дотримуватися суворого вегетаріанства. Дітям, підліткам, вагітним жінкам не треба цього робити. Якщо йдеться про лакто- і ово-вегетаріанство, коли люди їдять і молочні продукти, і яйця, і рибу, то все гаразд.

ВідеоЯку небезпеку приховують фреші та смузі

- У випадку ожиріння які фізичні навантаження були б оптимальними для скидання ваги?

- По-перше, вони мають бути регулярними і достатньо тривалими, звичайно, в залежності від того, як людина переносить фізичну активність. Це має бути принаймні півгодини на день п'ять днів на тиждень і більше. На сьогоднішній день найбільш збалансованим видом фізичного навантаження вважається так звана скандинавська ходьба.

- Ще одне запитання, яке цікавить багатьох жінок. Целюліт – це дійсно хвороба, яку треба лікувати, чи це більше маркетингові вигадки?

- Ні, це не хвороба. Це перебудова жирової тканини в період набору зайвої ваги. Власне, тут треба боротися із зайвою вагою, тоді целюліт буде зменшуватися.

- Але ж целюліт виникає навіть у доволі струнких жінок. І є думка, що він виникає через вживання консервованих, копчених продуктів...

- Так, я про це говорив, що продукти, в яких багато цукру, солі і жиру, сприяють набору ваги, в тому числі виникненню таких естетичних недоліків.

- Зараз дуже популярні такі косметологічні процедури, на кшталт LPG-масажу, які начебто позбавляють від зайвої ваги. Наскільки вони ефективні і чи є небезпеки у таких процедурах?

- Вони мають певну ефективність, але якщо людина продовжуватиме їсти нездорову їжу у тій самій кількості, то проблема не вирішиться за рахунок пресотерапії або масажу. Це все потрібно робити у комплексі.

- Кілька років тому спеціалісти з харчування виступили з ініціативою заборони реклами шкідливих продуктів, на кшталт чіпсів та солодкої води. Як на вашу думку, наскільки це може бути ефективно?

- Так, це буде ефективно. Є країни, в яких ухвалюють подібні законодавчі ініціативи, наприклад, Угорщина. Особливо це стосується реклами, яка спрямована на дітей і підлітків. Це треба регулювати.

- Чого ще не вистачає нашій державі у плані пропаганди здорового способу життя? Що тут можна ще запропонувати, окрім заборони реклами?

- Це може бути впровадження оподаткування таких продуктів, як наприклад, солодкої газованої води.

- Тобто підвищення цін на ці продукти?

- Так. Це має бути додатковий податок, який потім витрачатиметься саме на соціальну рекламу, на освітні проекти - на боротьбу з тим злом, яке ці продукти викликають.

Розмовляла Ольга Скичко

Залиште свій коментар