Хочу розчарувати всіх панікерів. Я бачу стабілізацію

Хочу розчарувати всіх панікерів. Я бачу стабілізацію

Фото: УНІАН

Ексклюзивне інтерв'ю прем'єр-міністра програмі ТСН.Тиждень.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман у прямому ефірі програми ТСН.Тиждень розповів про держбюджет-2017, реформи, видатки на субсидії, оборону, ремонт доріг, кредит від МВФ та інших міжнародних донорів.

– У проекті держбюджету очікуєте більше надходжень. Назвіть зараз п'ять основних особливостей, чим він кращий, ніж ті, що подавалися раніше?

– Кожен бюджет має свої відмінності. Я хотів би говорити про те, що за чотири-п'ять місяців роботи нового уряду було достатньо часу для того, щоб зрозуміти ситуацію, яка в нас є сьогодні, і що ми маємо зробити в майбутньому. Насправді, ми внесли (до парламенту) бюджет чесний і він розрахований на 3-відсоткове зростання ВВП. Це говорить про те, що він є збалансованим. Я розумію, що популісти і критикани зараз будуть говорити про те, що він поганий, ніякий і так далі. Але там є дуже чіткий пріоритет – економічне зростання. Я все буду робити для того, щоб ми більше створювали робочих місць, щоб у нас була розвинута економіка і через це ми могли підвищувати соціальні стандарти, давати людям нормальну заробітну плату, яку вони заробили, і це є в принципі ідеологія цього бюджету.

Ми забезпечимо фінансування оборонки, так як це необхідно. Країна сьогодні воює і ми маємо отримати забезпечене сильне військо. І тут питання фінансування виходить на перші позиції.

Ми забезпечимо масштабне будівництво доріг, тому що українці сьогодні побачили, що за три-чотири-п'ять місяців вдалося достатньо серйозно розпочати роботи дорожнього господарства. По різних областях, треба відверто говорити, – по-різному. У західних областях і центрі працюють найкраще. Наприклад, Миколаївська область сьогодні є аутсайдером, бо вони не використовують ті ресурси, які могли би використовувати. Але ми розблокували і почали процес будівництва доріг. У наступному році будемо це пришвидшувати. Розуміємо, що це – робота, податки, економіка.

Питання освіти – один із надважливих наших пріоритетів. Пропонуємо в наступному році збільшити заробітну плату більше, ніж на 1400 гривень для українського вчителя. Настав час, коли маємо давати можливості через пріоритети. Відновлювати, в тому числі, надважливу систему – систему освіти.

Ми передбачаємо 20-відсоткове збільшення оплати праці для медиків. Але що ми беремо у фокус сьогодні? Закумулюємо достатній ресурс для того, щоб у 2017 році забезпечити українців безкоштовними ліками. Мова йде про те, що в нас є 18 програм, які недофінансовувались хронічно – це інсуліни, гіпертонія та багато інших. Ми закладаємо зараз ресурс 5,9 мільярда гривень плюс кошти глобального фонду, які дозволять нам залучити міжнародні кошти і через публічні закупівлі, а публічні закупівлі дають економію, дати можливість людям отримувати якісні ліки і в принципі їх отримувати в повному обсязі.

І ще є ряд новацій, які є абсолютно орієнтовані на розвиток. Хочу розчарувати всіх панікерів, які говорять, що все пропало. Можу сказати абсолютно чітко, що я бачу, яким чином буде розвиватися країна, я бачу стабілізацію, я бачу розвиток. Я глибоко вірю в те, що з кожним роком, з кожним місяцем ситуація в Україну буде кращою, і люди будуть це відчувати.

– Звідки з'являться гроші? Будете збільшувати податки та акцизи? Звідки надходження?

– Ні в якому разі. Податки збільшувати не можливо. Тиснути на бізнес абсолютно є неприпустимим. Тому уряд повністю відмітає позицію щодо збільшення податків на бізнес.

– Де знайдете гроші?

– За рахунок економічного зростання. Ми сьогодні прогнозуємо, що в наступному році таке економічне зростання буде на рівні 3%. Ми бачимо, що МВФ навіть зробив розрахунок і сьогодні є прогноз на 2,5% (зростання ВВП України у 2017-му). Урядовий – 3%. Вважаємо, що це абсолютно реально. Це інвестиційна політика, це інвестиції як держави в різні сфери. От ми будемо підтримувати, наприклад, аграріїв. Я би хотів, щоб в Україні постало справжнє невелике фермерство. Але їм треба дати поштовх, дати можливість. Бо великі холдинги можуть самі за себе подбати. Тому наше завдання – дати можливість стимулів на вироблення продукції. Через ці стимули ми можемо розблокувати систему українського вітчизняного машинобудування.

Нещодавно збирав (на зустріч) металургів. У металургів є комплекс проблем. Вони можуть зростати, можуть більше експортувати, можуть більше платити в бюджет, але в них є обмеження державні. Тому наше завдання, в жовтні це рішення буде прийняте, зробити конкурентні умови, щоб вони збільшували обсяг виробництва своєї продукції.

Отакі конкретні секторальні речі дадуть можливість до зростання. Нам потрібно провести ефективну приватизацію і я вірю, що це можливо зробити для того, щоб ліквідувати ще один корупційний чинник, на якому завжди паразитувала влада. А з іншого боку в ці проекти залучити достатньо інвестицій. Знову ж таки – це буде створення додаткових робочих місць.

– Що надалі буде із системою надання субсидій?

– Є шість мільйонів родин, які сьогодні отримують субсидії. Хочу всіх заспокоїти, що система спрацює (і відбудеться переоформлення). Пенсіонерів це не стосується – усім, кому були призначені субсидії, будуть автоматично перепризначені. Дуже важливо, аби люди були уважні, коли їм виставляють рахунки, коли вони мають розібратися в цифрах. Усе інше держава зробить. Ми забезпечимо всі родини, які потребують підтримки, субсидіями. Ми не будемо субсидіювати, як було раніше, – давати дотації теплокомуненерго, "Нафтогазу" сотні мільярдів гривень. Ми дамо кожному громадянину, в якого є невисокий дохід, і ми його захистимо. А всі, хто має високий дохід, їздять на крутих машинах, мають великі будинки або квартири, нехай платять повноцінно.

Ми розрахували (передбачили в бюджеті, що субсидії отримають) до 9 мільйонів родин. Але реальна картина буде, коли люди оформлять субсидії. Більше точно не буде. Самі субсидії отримають відповідний захист. Ця система достатньо справедлива. Тобто ти маєш невисокий дохід – за тебе держава допоможе заплатити. Ти маєш високий дохід – сам маєш заплатити. Більше, теплокомуненерго, водоканали, "Нафтогаз" мають позбутися цієї історії. Як працювала раніше система? Субсидії люди отримували, тарифи були занижені, на них просто заробляли величезні кошти на оборудках на всіх рівнях, "Нафтогаз" отримував більше 100 мільярдів гривень дотацій щороку і ця система акумулювала збитки. На цих тарифах, коли були різні ціни, начебто людям подавали, наче це пільгова ціна, але насправді це була корупційна ціна. Тому що списували на населення дешевий газ, потім перепродавали його за комерційною ціною, потім у людей з'являлися мільярди. Цієї схеми більше не буде.

Я хочу заспокоїти українських громадян. На все вистачить. Це відповідальність держави. Я просив би на це зважати. Оформлюйте субсидії, отримуйте цю державну допомогу і все буде абсолютно гаразд. Ми сьогодні працюємо навіть над тим, щоб за результатами завершення опалювального сезону оту економію, яку люди можуть отримати за рахунок того, що менше споживають, більш заощадливі, дати їм грошима. Але сьогодні я не можу сказати, що це відбудеться в такий-то період. Ми ще над цим працюємо. Але я точно можу сказати, що як тільки у нас з'явиться можливість віддати людям кошти, ми це будемо робити щоразу.

– Що саме уряд України пообіцяв МВФ заради кредиту? Чи буде підвищення пенсійного віку, чи можливе скорочення бюджетників, чи буде зняття мораторію на продаж землі?

– Хочу сказати, що безвідповідальні політики постійно українців лякають. Подивіться виступи будь-якого політичного лідера, який вважає себе лідером, вважає себе в опозиції: "Все пропало!", "Ми всі загинемо!", "Завтра – все, кінець! І тільки я знаю, як вас врятувати. Але нікому не скажу". Міжнародний валютний фонд говорить про те, що популістська політика в минулих роках і десятиріччях призвела до того, що в Пенсійному фонді немає грошей. Тобто там є дефіцит – 150 мільярдів гривень. На наступний рік він буде більшим. Вони говорять про те, що, "колеги, ви маєте збалансувати цей дефіцит певними заходами. Давайте думати, які це будуть заходи, якщо ви хочете бути ефективними". І після того можуть прийматися рішення. Будь-які пенсійні рішення приймає Верховна Рада України. Тому те, що питання потребує справедливості в пенсійному забезпеченні, в мене немає сумніву. І в 45 мільйонів українців теж немає сумніву. У нас сьогодні більшість громадян України перебувають на мінімальних пенсіях. Якщо хтось скаже, що пенсійна система в Україні є досконалою, я категорично з цим не погоджуся, – сказав Гройсман.

– Пенсії потрібно підвищувати? Ваша особиста позиція.

– Інструментів може бути дуже багато. Але я хотів би підкреслити одну річ. Дуже важливо, що немає цілі підвищити пенсійний вік. Є самоціль зробити систему, яка була б сталою, і яка би через 10 років дала можливість людям, виходячи на пенсію, отримати пенсію. У нас є два з половиною мільйони людей, які не сплачують внески до Пенсійного фонду. Ви хочете сказати, що це нормально? Думаю, що ні.

– Бюджетників скорочувати будуть?

– Для нас дуже важливо не скорочувати людей. Для нас дуже важливо підвищувати якість освіти, охорони здоров'я, державного управління. Я категоричний противник того, щоб у нас була надлишкова кількість людей, які просто паразитують на державних ресурсах. Знаєте, багато народу – мало кисню. Коли дуже багато людей займаються справою, завжди втрачається якість. Я би дуже хотів, щоби системний підхід до реформування, наприклад, охорони здоров'я, який ми презентуємо найближчим часом, або реформа державної служби (до речі, яку ми розпочали) – це має бути ефективна кількість, достатня кількість для того, щоб надавати якісну послугу. Не для того, щоб там людина сиділа (показує на фото будівлі Кабміну), а їй сказали: "Ви підіть за тією довідкою або за тією довідкою". Це абсолютно є неприпустимим. І такі речі ми будемо знищувати. Тому що людина має написати заяву на субсидію, має дати довідку про свій дохід – і крапка, і більше нічого не потрібно. І чиновник має за нею бігати. Подайте два документи – і ні про що не думайте. У вас буде субсидія, ви отримаєте підтримку і цієї підтримки буде достатньо для того, щоб нормально жити.

Володимир Гройсман розповів про випадки зникнення субсидій та плани на держбюджет на 2017 рік

Володимир Гройсман розповів про випадки зникнення субсидій та плани на держбюджет на 2017 рік

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Держбюджет-2020
Наступна публікація