Чим підгодовувати кімнатні рослини?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Секрет розкішного кімнатного квітника простий: рослини потрібно добре підгодовувати, інакше не дочекатися ні пишного листя, ні гарного цвітіння. Жорстка "дієта", коли рослина тривалий час відчуває брак поживних речовин, зазвичай призводить до захворювання – адже сил для опору у рослини немає. Але як правильно скласти меню для зелених улюбленців, враховуючи їхні різні смаки?

Як і коли "годувати"?

Харчування рослини отримують здебільшого з ґрунту – з допомогою коренів.

Звичайно, рідка їжа засвоюється рослинами краще. Гранульоване або порошкоподібне добриво вносять в ґрунт тільки перед посадженням (після поливу воно розчиниться). Для підгодівлі таких добрив роблять водний розчин (за інструкцією). Крім того, сьогодні у продажу є безліч рідких підживлень, користуватися якими дуже зручно. Готові добрива коштують, звичайно, дорожче, зате чимало з них є збалансованими комплексами для певних видів рослин (погодьтеся, що потреби кактусів відрізняються від потреб кімнатних ліан, а фіалки потрібно годувати інакше, ніж пальми). Є й універсальні підгодівлі, які містять повний набір мінералів і підходять практично всім рослинам.

Комнатные растения_3
Getty Images/Fotobank

Рослини також можна нагодувати через листя і стебло. Позакореневе підживлення (через листя) гарне тим, що впливає на частини рослини локально. Наприклад, якщо хочеться, щоб листя було густішим і яскравішим, але рослина вже отримала основну порцію поживних речовин, варто вдатися до обприскування. Листя візьме стільки, скільки потрібно тільки йому, і вся рослина не постраждає від надлишку мінералів.

Щоправда, позакореневе підживлення має свої особливості. Наприклад, його ефективність висока, якщо рослина молода (перший рік життя), зелена маса дорослих зелених улюбленців таке годування засвоює гірше. Крім того, листя і стебла багатьох рослин початково вже захищені від вбирання будь-яких речовин. В принципі, визначитися просто: якщо листя рослини опушені або мають глянцевий блиск, сподіватися їх підгодувати позакореневим способом марно. На жаль, до цієї групи потрапляють практично всі сукуленти (товстянка, алое, каланхое, зігокактус тощо), пальмові, геснерієві (сенполія, глоксинія, колер, колумнея та ін) і багато інших поширених домашніх рослин.

Але навіть якщо у вашій квітковій колекції є рослини, що добре засвоюють позакореневу підгодівлю, потрібно пам'ятати, що повноцінним таке годування все одно не буде. Зелена маса не засвоює фосфор, а значить, підживлення через листя можна розглядати тільки як додаткову процедуру.

Підгодовують рослини тільки тоді, коли вони активні (ростуть і цвітуть). У більшості період спокою починається на початку осені, тому до весни ємність з підгодівлею можна заховати подалі.

Комнатные растения_2
Getty Images/Fotobank

Мінерали або органіка?

Якщо рослині не вистачає певних елементів, це відразу ж позначається на її стані. Наприклад, нестача азоту виявляється в затримці росту і блідому забарвленні листя. Нестача фосфору призведе до того, що листя, навпаки, стане темнішим, ніж звичайно, а цвітіння доведеться чекати дуже довго, і воно буде не таким рясним. Якщо рослина "недоїдає" калію, квіток можна взагалі не дочекатися, або вони будуть дуже дрібненькі.

Органічні добрива – делікатес для більшості кімнатних рослин. В принципі, для рослин це не тільки "їжа": періодичне внесення в ґрунт органіки поліпшує властивості ґрунту, робить її більш легкою, пухкою, волого- і повітропроникною. Дуже цінним у цьому плані є перегній. Можна скористатися настоєм коров'яку (1 ст. ложка на 1 л води) або пташиного посліду (1 ч. ложка на 1 л води). Кімнатні троянди, пеларгонія, аспарагус, примули, ліани, пальмові і багато-багато інших від такого підживлення стають просто розкішними. Але потрібно мати на увазі, що деякі рослини органіку не сприймають (зокрема, цибулинні і бульбоцибульні, гербери). Варієгатні декоративно-листяні (зі строкатим листям) годувати органікою треба дуже обережно, інакше вони перетворяться на звичайні зелені.

Комнатные растения_1
Getty Images/Fotobank

"Домашня кухня" для рослин

Багато досвідчених квітникарів підгодовують своїх улюбленців домашніми засобами. Наприклад, практично всі рослини люблять цукор (а кактуси взагалі великі ласуни). Можна перед поливанням розсипати 1 ч. ложку цукрового піску (за діаметру горщика близько 10 см) на поверхні ґрунту або напоїти рослину солодкою водичкою (0,5 ч. ложка цукру на 0,5 склянки води).

Гарний ефект дає підгодівля красивоцвітних касторовою олією (1 ч. ложка на 1 л води) під час зав'язування бутонів.

Дуже корисний для рослин деревний попіл (і як харчування, і для профілактики захворювань). Для приготування попільного розчину 1 ст. ложку попелу потрібно залити 1 л гарячої води і настояти 1 тиждень, іноді перемішуючи. Поливати таким розчином – 1 раз на 10 днів.

Але "підручні засоби" для підживлення рослин потрібно використовувати дуже обережно. Наприклад, в настої яєчної шкаралупи дійсно багато солей кальцію і магнію, але вони можуть викликати хлороз у деяких поширених кімнатних рослин (азалії, гідрангеї – кімнатної гортензії). Більше шкоди, ніж користі від води, в якій мили м'ясо, або від розведеного молока: таке "підживлення" може спровокувати захворювання, і, крім того, привабити шкідників. Сподіватися, що рослину підгодує злитий чай або кава, щонайменше, наївно (чайна або кавова "гуща" гарна тільки як дренаж).

До речі, кімнатні квіти потрібно щорічно пересаджувати, навіть якщо горщик їм ще впору: у "старій" землі всі поживні елементи вже "з'їдені", а в свіжій харчування (хоч мінімальне) є завжди. Щоправда, вистачить його знову ж таки ненадовго, якщо додаткові підгодівлі не зробити обов'язковими.

Ольга Маріуц

Залиште свій коментар

Вибір редакції