Як правильно вибрати тренера

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Тренер потрібен всім, навіть спортсменам. Якщо у людини немає досвіду і спеціальної професійної освіти, то вона не може грамотно побудувати тренування, як тренер, у якого є найголовніше – практика. Про те, як і за якими критеріями обрати наставника в спортзалі, ми поговорили з фахівцем з рекреації та ОФК, персональним тренером фітнес-центру "Акваріум" Ольгою Дубовою.

Які бувають тренери

Хороший тренер потрібен всім, тому що завжди є куди рости і до чого прагнути. Якщо, звичайно, людина збирається рости далі. Буває, що спортсмени-аматори, професіонали або ж самі тренери вже досягли бажаних результатів – "вперлися в свою стелю", мають чималий досвід у тренувальному процесі і тепер, використовуючи його, продовжують працювати над собою, підтримуючи вже наявний результат. Цій категорії тренер не потрібен. Але навіть їм необхідно періодично підвищувати свою кваліфікацію, отримувати нові знання. А звичайним людям, які відвідують фітнес-центри, обов'язково потрібен кваліфікований тренер – або групових програм, або ж персональний. Тренер групових програм веде групу, програма якої загальна, орієнтована на певний рівень групи (початківець або досвідчений). Тут треба потрапляти в темп всієї групи, тому що тренер групових програм не приділяє увагу кожному персонально. Персональний тренер працює з клієнтом один на один – складає і підбирає вправи саме під нього, з метою максимально вирішити проблеми, орієнтуючись на особливості людини. Такого тренера не всі можуть собі дозволити, але навіть у цьому випадку все одно треба пробувати, тренуватися, шукати інформацію, напрацьовувати досвід. Можна тренуватися з тренером курсами, а не постійно. Після курсу тренувань йти на самостійне тренування, потім знову повертатися. Це також варіант руху вперед.

Жінці слід обирати насамперед хорошого професійного тренера, а ось його стать – суто психологічний аспект самої жінки. Хоча саме він, буває, виходить на перший план. Жінка жінку краще зрозуміє у всіх аспектах, але часто потрібна мотивація саме з боку чоловіка: і прийти на тренування, і прагнути бути в хорошій формі, і докладати зусиль, виконуючи вправи.

За якими ознаками можна зрозуміти, що це хороший тренер

На сьогодні хороші фітнес-центри мають відмінний рівень сервісу, саме тому будь-який тренер володіє схемою проведення інструктажів, знайомства з клієнтом, ставить запитання за заздалегідь продуманою схемою: про протипоказання, тренувальний досвід у залі, про мету і завдання клієнта і т. д., робить тести на розвиток рухових якостей. Аналізуючи отриману інформацію, пропонує тренування. Все це може говорити про рівень сервісу клубу, проте не завжди про професіоналізм самого тренера. Щоб визначити рівень професіоналізму тренера, можна зробити самостійну оцінку: слухати, як і що він говорить протягом всього тренування, ставити запитання (не за планом клубу) та слухати відповіді. Також можна поспостерігати кілька тижнів, як тренер працює з клієнтами, отримати рекомендацію знайомих або ж адміністрації клубу. Звернутися до менеджера, наприклад, тренажерного залу, розповісти про свої побажання, і він підбере вам тренера за психологічною сумісністю, і за вашою фізичною метою. Тренери всі різні, навіть якщо працюють в одному клубі.

Хороший тренер, як правило, має гарний вигляд, адже він – продукт своєї праці. Він і є свій бренд. Однак персональний тренер, крім відмінної фізичної форми, повинен бути розумним, знати не тільки, як тренувати себе, але і як вирішувати проблеми під час тренувань. Тут потрібні хороші знання анатомії, спортивної фізіології, біохімії. Він повинен розбиратися в біомеханіці, щоб максимально вирішувати проблеми абсолютно різних людей. Найкращий варіант, коли у тренера співвідношення: 40% - тіло і 60% - розум. Хоча можна зустріти 50/50. А ось у професійних спортсменів все навпаки: в інших людях розбиратись не потрібно, тільки в собі. Часто трапляються тренери у поганій фізичній формі або перекачані і погано розуміють – це сумно. Треба шукати золоту середину.

До речі, якщо тренер продовжує саме спортивну кар'єру і реалізується як спортсмен, то у нього часто є свій тренер. А якщо закінчив спортивну кар'єру, то підтримує форму сам. Тому часто, коли фізична форма переважає, це говорить про те, що це хороший спортсмен, але не тренер.

Коментар експерта. Аннушка Алмазова, психолог

– Гроші та елітний спортклуб не дають результату, поки ви самі не підійдете до своїх занять спортом серйозно і виважено. Визначаєте самі, що вас краще мотивує, який тренер вам потрібен. Грубо кажучи, сам тренер повинен бути психологом, і ви в якоюсь мірою самі повинні "копатися" в собі. Який тренер потрібен саме вам? Тренер-чоловік чи жінка? Звернемося до елементарної психології. Ми повинні бути з ним у довірливий стосунках. Тому комусь простіше з жінкою-тренером – ніби як подружка. 90% жінок не зможуть розповісти інтимні подробиці своїх недоліків фігури, які ховаються під одягом, чоловікові-тренеру. Жінки знають ще зі школи, що "ці дні" – привід ухилятися від фізичного навантаження, але цей факт не прийнято озвучувати у присутності чоловіків, а жінці-тренеру буде не соромно це повідомити.

Важливо, як тренер буде мотивувати вас, адже тренування в спортзалі – це не легкі прогулянки, а праця – як фізична, так і емоційна. Щоденний побут вбиває позитивний настрій на заняття в залі. Треба згадати, що на нас позитивно і результативно впливало ще в дитинстві. Ці методи діють і в дорослому віці. Для багатьох хорошою мотивацією може бути службовий список тренера – титули, звання, кубки і медалі на полицях адміністрації залу плюс хороша фізична форма. Це, так би мовити, пасивна мотивація – дивимося і хочемо так само. Ми ж дівчатка. Але багатьом потрібні більш активні методи мотивації. Не раз чула, як кажуть про тренерів "він багато говорить" чи "він серйозний і мовчазний, з ним нудно". Не треба поспішати робити висновки, адже багатьом краще тренуватися під легку балаканину. Непогано було б, щоб ця балаканина була насичена інформацією, наприклад, про правильне харчування. Так би мовити, поки тренер базікає, ви три підходи вже зробили. Хороший тренер і за технікою стежить, і світські бесіди веде.

Ще дуже важливо, що і як говорить тренер. Дуже позитивно на багатьох впливає похвала, іноді навіть неприховані лестощі. Після цього одразу хочеться показати хороші результати, щоб отримати ще похвалу. Дуже важливо знати про себе, чи любите ви похвалу і як ви на неї реагуєте. Адже багато хто, якщо з нею переборщити, просто розслабляеться, і тут потрібна жорсткий штурхан – "чарівний пендель", жорстка критика із зазначенням помилок.

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції