Чому скисає молоко?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Перший і головний продукт харчування для новонароджених дитинчат всіх ссавців (зокрема людини) – материнське молоко. Це їжа з ідеальним поєднанням інгредієнтів, створена самою природою.

Проте молоко – продукт, що швидко псується. Варто йому постояти день-два, і продукт стає кислим на смак. Чому молоко так швидко скисає? І як зберегти його свіжість?

З чого складається молоко?

Якщо говорити про склад молока, він унікальний. Молоко містить макроелементи (кальцій, магній, фтор, натрій, фосфор, хлор, сірку та ін), жири, білки (альбумін, глобулін), вітаміни (А, D, E, K, B), ферменти (лактозу). Всі ці складники можуть бути в різних пропорціях залежно від того, чиє це молоко і в яких умовах воно вироблялося.

В свіжому парному молоці, яке тільки-но видоїли, бактерій немає, проте дуже скоро вони з'являються, потрапляючи туди з повітря. Бактерії, які харчуються цукром, що містяться в молоці, дуже швидко розвиваються. Руйнуючи цукор, бактерії перетворюють його на кислоту, тому молоко і стає кислим на смак. А самі бактерії мають назву молочнокислі. Ці бактерії сприяють тому, що білок у молоці згортається, і однорідне молоко стає неоднорідним – розділяється на сироватку і густу масу.

Це зовсім не означає, що його в такому вигляді не можна вживати. Навпаки, скисле молоко дуже корисне і легше засвоюється організмом. Незбиране молоко перетравлюється не дуже добре – всього на 32%, зате кефір – на 91%. Важливо і те, що різні види молочнокислих бактерій, які швидко розмножуються в молоці, захищають кишечник від патогенних бактерій. Крім того, кальцій, який так необхідний організму в будь-якому віці, ліпше засвоюється саме в кислому молоці.

Дуже багато людей самі готують кисломолочні продукти. Для цього в парне або прокип'ячене молоко додають, наприклад, ложку сметани, для того щоб корисні бактерії перетворили все молоко на кисломолочний продукт. В молоко також вводять і різні культурні закваски. Це йогурт, кефір, ацидофілін, мацоні і ще екзотичніші.

Як швидко скисає молоко?

Багато що залежить від температури повітря. Чим тепліше, тим швидше молоко скисне. В теплі свіже молоко починає скисати вже через 8-12 годин, а то й швидше – в ньому оселяються "дикі" кисломолочні бактерії.

Як подовжити свіжість молока?

Зберігати його в холодильнику.

Стежити, щоб молоко було налите в ретельно вимитий посуд.

Добре закривати ємність з молоком.

Зберігати молоко в темному місці, оскільки світло руйнує вітаміни, які містяться в молоці. Ідеально – в непрозорій ємності.

А якщо молоко не скисає, а гіркне?

Якщо молоко занадто довго не скисає – це погана ознака. Це означає, що в молоці немає умов для розвитку молочнокислих бактерій. І таке молоко, зрештою, почне "гнити", тобто на смак стане гірким.

У магазинах продається ультрапастеризоване молоко, у якого термін зберігання може доходити до пів року. Здавалося б, як таке може бути? А вся справа в тому, що таке молоко спеціальним чином обробляють: нагрівають до 137 градусів, одразу ж охолоджують і пакують у герметичну тару. Таке молоко позбавлене усіляких бактерій, і тому воно не скисне, а просто з часом протухне через гниття білків.

Крім того, для того, щоб молоко довше зберігалося, до нього додають різні речовини, які уповільнюють процес скисання – антибіотики, соду, аміак, перекис водню, різні консерванти. Їх додають не тільки до молока, але й до корму коровам і козам. Ці речовини також перешкоджають розвитку кисломолочних бактерій. Деякі торговці молоко розводять водою, що також дозволяє йому довше не скисати. Словом, існують різні хитрощі, щоб молоко довше зберігалося, проте всі вони не найліпшим чином впливають на якість молока і роблять його набагато менш корисним.

Юлія Мельничук

Залиште свій коментар

Вибір редакції