Три країни ЄС виступили проти заяви на саміті про перспективу членства України - DW

У спільній заяві саміту Україна-ЄС Київ має намір зафіксувати пункт про європейську перспективу, повідомило джерело DW в Єврокомісії.

Підсумковий документ, який має бути ухвалений за підсумками саміту Україна-ЄС, що відбудеться в українській столиці в четвер, 13 липня, опинився під загрозою.

Річ у тім, що Київ наполягає, аби в текст спільної заяви включили пункт про визнання з боку ЄС європейських прагнень України.

Як повідомило DW джерело в Єврокомісії, проти такого формулювання категорично виступають Нідерланди, їх опосередковано підтримують Німеччина та Франція. Спільна заява - це традиційний, але не обов'язковий підсумковий документ самітів Україна-ЄС, які відбуваються кожні півроку почергово в Києві та Брюсселі.

Текст цього документа узгоджується між українською та європейською сторонами, і лише після цього виноситься на підписання президентів України, Європейської Ради та Єврокомісії. Загалом проект тексту заяви саміту охоплює всі головні напрями співпраці України з Євросоюзом і не викликає заперечень у жодної зі сторін.

Окрім одного речення у преамбулі документа. У ньому говориться, що лідери країн-членів ЄС визнають європейські прагнення України й вітають її європейський вибір. Українська сторона наполягає, щоб це речення було включене в текст саме в такому вигляді, повідомили DW у Єврокомісії.

ВідеоУ столиці стартує 19 саміт Україна-ЄС під головуванням Порошенка

Інакше, за інформацією джерела, Київ відмовиться від ухвалення спільної заяви.

Не на часі

Як відомо, до будь-яких фіксованих згадок про українську європерспективу хворобливо ставляться Нідерланди, де після парламентських виборів, ще триває процес формування уряду. Адже історія з ратифікацією угоди про асоціацію між Україною та ЄС у нідерландському парламенті завершилася зовсім недавно. І лише після того, як у Гаазі в грудні минулого року під час саміту лідерів ЄС вдалося вибороти спеціальну інтерпретаційну заяву.

У цьому документі окремо наголошувалося, що угода про асоціацію з Україною не надає їй статусу кандидата на вступ до Євросоюзу, а також не створює зобов'язань надати такий статус Україні в майбутньому. В інших європейських столицях також вважають, що декларації про можливе членство України в ЄС на нинішньому етапі відносин поки що передчасні.

"Ми готові це підтвердити і визнати, але зараз в цьому немає жодного сенсу. Україна має чимало друзів в ЄС, і всі вони запевняють її, що ці розмови тільки дратують європейських партнерів і не є на часі", - сказав у розмові з DW естонський дипломат, який працює у Києві.

Асоціації поки що цілком достатньо

Підтвердження європейської перспективи під час липневого саміту Україна-ЄС у Києві радше за все не пролунає. Таку думку в інтерв'ю DW раніше висловив і литовський євродепутат Пятрас Ауштрявічюс (група лібералів).

"Сьогодні Європа переживає багато потрясінь і великого апетиту до розширення вона не має", - сказав Ауштрявічюс, зауваживши, що навіть щодо країн, котрі офіційно вважаються кандидатами на вступ до ЄС, у Брюсселі "не демонструють особливого ентузіазму".

Проте євродепутат наголошує, що безвізовий режим з ЄС і асоційований статус, який здобула Україна, підписавши угоду з ЄС, - це "значні кроки вперед".

Адже чимало пунктів цієї угоди можна порівняти з тими перетвореннями, які відбуваються у країнах-кандидатах.

"Інколи в мене складається враження, що не всі до кінця зрозуміли, який потужний механізм для реформ в Україні запустила у дію угода про асоціацію з ЄС", - сказав Ауштрявічюс.

Він також висловив думку, що Україна має всі механізми і можливості, щоб підтвердити свій європейський вибір. "Проте цією дорогою треба рухатися не день і не рік, і не сподіватися на блискавичне диво", - наголосив євродепутат.

Залиште свій коментар