Чому Росія менш небезпечна, ніж здається – The Washington Post

Дата публікації
Чому Росія менш небезпечна, ніж здається – The Washington Post

Reuters

У Росії не вистачає ресурсів для фінансування своїх великодержавних претензій.

Повинні США і Захід – турбуватися про те, що російська влада перебуває на підйомі? Так можна подумати, враховуючи, наскільки російське втручання у вибори в цьому році домінує в новинах США.

Про це пише Джосс Мікінс у статті "Чому Росія менш небезпечна, ніж здається", опублікованій на сайті газети The Washington Post.

Але, насправді, російська влада тендітна. Росія зіштовхнулася з серйозними соціальними і економічними проблемами, хоча намагається приховати це за допомогою втручання в політику країн Заходу, вторгнення в Україну та підтримки Башара аль-Асада у Сирії. Населення країни, що вже старіє і економічна слабкість розходяться з військовими витратами і глобальними прагненням. Фактично, внутрішні проблеми, які випускає з уваги режим, незабаром обмежать здатність Путіна до організації авантюр за кордоном та перенесення військової сили.

Простіше кажучи, у Росії не вистачає ресурсів для фінансування своїх великодержавних претензій. Розглянемо ці п'ять факторів.

1. Економіка Росії слабка

Почнемо з того, що економіка США вдесятеро перевершує російську. Навіть у найщасливіші дні високих цін на нафту Росія не могла конкурувати з американською економічною потужністю.

Та ці щасливі дні давно минули. За останнє десятиліття експорт вуглеводнів становив приблизно 50% державних доходів. Протягом останніх п'яти років ціни на нафту коливалися вище 100 доларів за барель, а Росія переживала економічний бум. Дійсно, в період від 2000 до 2013 року, ВВП Росії виріс майже в дев'ять разів, що є однією із причин значної підтримки Путіна.

Але нещодавній обвал світових цін на енергоносії сильно вдарив по Росії, знищивши багато економічних досягнень останніх років і ставши причиною затяжної рецесії. Більш того, найближчим часом прогноз не покращиться, очікується, що економічне зростання в Росії в 2017 році буде мінімальним.

Для підготовки до післенафтової ери, Кремль створив резервний фонд на "чорний день" з надлишку доходів від продажу нафти і газу у 2000-х роках. Після падіння цін на нафту уряд неодноразово запозичував кошти з фонду. Від 2014 року національні запаси Росії скоротилися з 87 млрд. доларів США до 16,18 млрд. доларів. У країні є ще один фонд національного добробуту, який становить 73 мільярди доларів, але більша частина цих грошей вже розподілена.

Серйозні наслідки економічного спаду вже видно. За даними Світового банку, сьогодні 21,4 мільйона росіян, або 14,6% населення живуть за межею бідності, а кількість росіян, які заробляють менше 10 доларів в день, збільшилася на 8%. Фактично, нещодавнє дослідження показало, що 41% росіян важко зібрати достатньо коштів для покупки їжі та одягу. Міністерство економіки прогнозує, що до 2035 року поліпшення середнього рівня життя не буде.


2. Росія переживає демографічну кризу

У росіян не вистачає дітей. Коефіцієнт народжуваності в країні становить 1,7 народжень на жінку, що набагато менше, ніж 2,1, необхідних для забезпечення відтворення населення. Більше того, молоді чоловіки в Росії вмирають надто рано. Середня тривалість життя чоловіків становить 64 роки, що нижче, ніж у Північній Кореї, і на 15 років менше, ніж у Німеччині, Швеції та Італії. Це пов'язано з надзвичайно високим рівнем алкоголізму, куріння, нелікування раку, самогубств, туберкульозу, СНІДу та насильства.

У 2012 році ВООЗ назвала алкоголь причиною 30% всіх смертей в країні; 12 мільйонів росіян регулярно вживають сурогатний алкоголь, такий як медичний етанол, очищувач для вікон і парфуми. Росія страждає епідемією СНІДу, а в третьому за величиною місті країни, Єкатеринбурзі, кожен 50 мешканець є носієм ВІЛ. Рівень убивств в Росії становить 11,3 на 100 000 осіб, що набагато вище, ніж середній показник у країнах ОЕСР в 4,1 (коефіцієнт вбивств у Великобританії дорівнює 0,2).

У Міжнародному суді РФ перекладає на Україну провину за свої злочини на окупованих територіях

У Міжнародному суді РФ перекладає на Україну провину за свої злочини на окупованих територіях

У результаті очікується, що до 2050 року населення Росії скоротиться на 16%, або на 23 мільйони, що призведе до скорочення кількості робочої сили на 25%. Менше число робочих призведе до збільшення щорічного пенсійного дефіциту Росії, який вже зараз складає 54 млрд доларів і загрожує призвести уряд до банкрутства.


3. Росія більше не може дозволити собі підкуповувати свої проблемні регіони

Росія продовжує витрачати до 10 мільярдів доларів на рік на субсидії проблемним регіонам, таким як Чечня або Крим. Коли виплати вичерпаються, напруженість у відносинах між Москвою і зовнішніми регіонами може вийти з-під контролю, що потенційно може розпалити конфлікт на Північному Кавказі.

Більш того, російська економіка дуже диференційована за регіонами. Тільки 14 з 83 регіонів Росії приносять федеральному бюджету більше коштів, ніж одержують у вигляді субсидій. Постійні відрахування віддаленим або не-російським регіонам можуть спровокувати масовий опір і обмежити підтримку Москви сепаратистських анклавів в Україні, Грузії чи Молдові.

4. Росії доведеться скоротити військові витрати

Стан російської економіки багато в чому визначають її військові витрати. У 2017 році Росія витратить 30% свого бюджету на військові служби та служби безпеки, на охорону здоров'я буде виділено лише 2,3%. Через економічну стагнацію, у 2016 році видатки на оборону в Росії знизилися вперше з 1990-х років. Згідно з прогнозами, до 2020 року Росія буде виділяти на військові цілі тільки 41 млрд. доларів США. Це менше, ніж витрачає Франція, населення якої становить лише 46% населення Росії. Більш того, витрати в Сирії і Україні, що зростають, можуть стати причиною або раннього відступу Росії, або банкрутства режиму. Насправді, російська газета нещодавно показала, що уряд витрачає 1,8 мільярда доларів на рік тільки на військових підрядників у Сирії.

Порівняйте цей 41 мільярд доларів з військовими витратами НАТО в 892 мільярда доларів в 2015 році. Це великий розрив, який, схоже, лише розширюється. Росія просто не може перевершити – або навіть порівнятися – у витратах з добре фінансованим і єдиним альянсом.

Просто зараз Путін може бути наполегливим, тому що російський бюджет воліє "гармати замість масла". Путінський режим проміняв економічний добробут і соціальні витрати на військову міць. Ця угода не може тривати нескінченно.

Розглянемо, наприклад, російську кризу у сфері охорони здоров'я. Приблизно 85 000 сільських громад не мають ніякої медичної інфраструктури. У нещодавньому опитуванні щодо встановлення ефективності охорони здоров'я, проведеному Bloomberg, Росія опинилася на останньому місці, позаду 54 інших розвинених країн. Тим не менш, в наступному році уряд планує скоротити витрати на охорону здоров'я на 33%, зводячи витрати всього лише 5,8 мільярда доларів. Міністерство охорони здоров'я отримає менше 2 відсотків запитаних коштів на 2017-2025 роки. Зарплата лікарів в найбідніших регіонах може становити всього 250 доларів на місяць і, ймовірно, знизиться ще більше.

Все це посилюється системною корупцією, що вражає програми охорони здоров'я. Наприклад, у 2015 році Фонд обов'язкового медичного страхування просто "втратив" понад 500 мільйонів доларів.

5. Хронічні соціальні проблеми, зрештою, перевернуть російську політику

Росіяни відомі своєю мужністю, але вони не роботи. Популярність Путіна заснована не тільки на маніпуляціях зі ЗМІ та шовіністичний ура-патріотизм, але і на реальних економічних досягненнях. Як показав Деніель Трейсман, навіть в авторитарних державах економічне зростання пов'язане з народним схваленням.

Насправді, вже зараз зростає кількість трудових протестів. Опитування російських громадян в 2017 році показало, що 32% респондентів можуть вийти на протест, якщо демонстрація пройде в їхньому рідному місті. Це найвищий показник з моменту приходу Путіна до влади в 1999 році.

Росія - не сталінська диктатура, а "керована демократія". Тривалий економічний спад змінить ставлення. Якою б сильною або небезпечної Росія здавалася зараз, нинішня ситуація не може тривати вічно. Російська стабільність – і режим Путіна – спираються на хиткий фундамент, і в ньому починають з'являтися тріщини.

У другу річницю вбивства Нємцова росіяни вимагали в Путіна забратися з України

У другу річницю вбивства Нємцова росіяни вимагали в Путіна забратися з України

Наступна публікація