Джихад Джон. Шлях від талановитого студента до найвідомішого ката "ІД"

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Джихад Джон. Шлях від талановитого студента до найвідомішого ката "ІД"

Майбутній бойовик був талановитим студентом / Reuters

Майбутнього терориста намагалися завербувати спецслужби Великобританії.

У п'ятницю, 13 листопада, війська США заявили, що практично на 99% упевнені у тому, що їм вдалося знищити одного з найкривавіших бойовиків "Ісламської Держави" - Джихада Джона (Мохаммед Емвазі).

26-річний терорист "прославився" тим, що у 2014 році стратив американського журналіста Джеймі Фоулі перед камерою. Пізніше відеозапис розмістили у Мережі.

Видання The Daily Mirror дослідило біографію Емвазі та простежило його шлях від талановитого британського студента до жорстокого ката "невірних".

Майбутній терорист народився у 1988 році у Кувейті, проте, коли хлопцю було 6 років, його родина переїхала до Великобританії.

Емвазі ріс талановитим хлопчиком та, отримавши середню освіту, вступив до Вестмінстерського університету.

Час від часу Емвазі відвідував мечеть у Гринвічі.

Після завершення навчання в університеті хлопець збирався працювати в арабських країнах та одружитися із дівчиною, яку зустрів у Кувейті.

У Танзанії після університету Емвазі разом з двома друзям планував провести сафарі. Саме у той період у хлопця помітили схильність до радикальних поглядів.

Коли літак, на якому була трійця, приземлився, 21-річний Емвазі був заарештований, а офіцер з MI-5 звинуватив його у тому, що хлопець намагався дістатися Сомалі.

За словами самого Емвазі, тоді британська розвідка намагалася його завербувати. У виданні навели слова самого майбутнього бойовика "ІД", коли він коментував зустріч із майором з МІ-5.

"Він попросив мене представитися та розказати про мої плани на канікули. Він просто змушував мене зізнатися у моїх намірах дістатися Сомалі. Проте я продовжував стверджувати, що не мав жодних причин їхати до Сомалі. Я був у Танзанії, чому я мав їхати до Кенії? Як би нам це вдалося? Тоді він погодився.

Він хотів номер мого телефону, перш ніж дав мені піти. Він сказав, що буде регулярно підтримувати зі мною зв'язок. Він навіть сказав, що відвідає мене.

Терорист стратив журналіста з США / скриншот з відео

Однак я відмовився та сказав йому, що не хочу, аби він відвідував мене. Він ще раз повторив, що триматиме зв'язок зі мною та буде уважно стежити за мною. Це звучало як погроза. Після цього мене відпустили та відправили назад до міграційної служби з моїми друзями", - казав Емвазі.

Досі спецслужби Великобританії ніяк не прокоментували ці слова.

Після повернення до Об'єднаного королівства у 2009 році Емвазі разом із друзями зустрівся із директором дослідницької групи з прав людини Азімом Куреші.

"Моххамед був обурений тим, як з ним поводились, він вважав це дуже несправедливим", - пригадав Куреші.

Після цього Емвазі вирішив переїхати до Кувейту, де взяв шлюб.

Ще два рази хлопець повертався до Лондона, проте ним вже зацікавилися спецслужби, які зупиняли його.

Пізніше він написав Куреші: "Я почуваюся в'язнем, але не у клітці, а у Лондоні. Людиною ув'язненою та контрольованою спецслужбами, які заважають мені жити новим життям у місці мого народження, Кувейті".

За словами близького друга Емвазі, він був доведений до відчаю, коли їхав з Лондона.

"Він був засмучений та хотів почати життя в іншому місці. Він дістався точки, коли просто намагаються знайти інший шлях", - пояснив друг майбутнього терориста.

Вважається, що Емвазі приїхав до Сирії приблизно у 2012 році, де приєднався до "Ісламської Держави".

Він отримав "ім'я" Джон на честь одного з "Біттлз" через британський акцент.

За словами одного зі звільнених заручників "ІД", у 2013 році Джихад Джон був у команді терористів та охороняв в'язницю у Сирії.

Інший екс-заручник розповів, що Емвазі брав участь в утопленні полонених та описав його як "тихого, інтелігентного" та найбільш "обачливого".

Пізніше з'явилися криваві відео, де терорист страчує "невірних" - американського журналіста, британського працівника та таксиста.

Нагадаємо, що раніше іракські війська обстріляли конвой ватажка "Ісламської держави".

Наступна публікація