Ердоган назвав вигідні для себе результати референдуму "перемогою Туреччини"

Президент Туреччини вже отримав привітання від лідерів кількох країн.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який просував внесення змін до конституції задля розширення своїх повноважень, назвав підсумки історичного референдуму, який відбувся 16 квітня, перемогою "кожного, хто проголосував "за" і "проти".

Про це повідомляє державне інформаційне агентство Туреччини Анадолу.

"Це перемога всієї Туреччини, площею в 780 тис. кв. км - всіх 80 млн громадян, що населяють 81 провінцію країни", — сказав турецький президент.

За словами Ердогана, Туреччина в силах протистояти будь-яким викликам і криз поки мають місце прихильність принципам демократії і волі народу.

"Наочним прикладом стало запобігання спроби перевороту 15 липня 2016 року", — навів приклад Ердоган.

Очільник Туреччини вважає, що референдум 16 квітня — доказ рішучості народу "визначати свою долю, майбутнє країни".

Він зазначив, що громадяни Туреччини, які проживають за кордоном, є невід'ємною частиною цієї перемоги. "Чекаємо від країн-союзниць зусиль у спільній боротьбі з тероризмом", — додав Ердоган.

При цьому президент Туреччини закликав всі сторони визнати підсумки голосування, відмовитися від непотрібних дискусій і прагнути до нових досягнень.

Між іншим, Ердоган уже отримав привітання щодо результатів референдуму стосовно конституційних реформ від президента Азербайджану Ільхама Алієва, еміра Катару шейха Таміма бин Хамада ат-Тані, президента Ісламської республіки Пакистан Мамнума Хусейна, а також президента Палестини Махмуда Аббаса.

Нагадаємо, 16 квітня в Туреччині відбувся референдум щодо внесення змін до Конституції, які значно розширюють повноваження президента країни. За останніми даними, опрацьовано 99,97% бюлетенів, 51,18% голосів було віддано "за" внесення змін, натомість 48,82% — "проти".

Голова Центральної виборчої комісії Туреччини Сади Гювен підтвердив, що більшість тих, хто проголосував на референдумі, висловилися за зміну конституції.

У відповідь на це у чотирьох районах Стамбула незгодні із результатами референдуму вийшли на вулиці з каструлями і сковорідками, висловлюючи свій протест. У той же час найбільша турецька опозиційна Республіканська народна партія буде вимагати перерахунку понад 60% голосів. Заступник голови партії Ердал Аксунгер заявив про масові фальсифікації під час референдуму.

Фотогалерея Каструлі і сковорідки: у Туреччині протестують проти результатів референдуму (5 фото)

Як відомо, конституційні зміни передбачають введення в Туреччині президентської форми правління замість парламентської. Повноваження президента значно розширюються, і він стає главою як держави, так і уряду зі збереженням партійної приналежності, якщо сам вважатиме це за необхідне.

Пост прем'єра скасовується, а президент отримує право призначати віце-президента, міністрів, частина членів Колегії суддів і прокурорів. Вводяться і важелі парламентського контролю за діяльністю глави держави.

Число парламентаріїв збільшується з 550 до 600, а вік кандидатів в депутати знижується з 25 до 18 років. Термін конституційних повноважень парламенту і президента складе п'ять років, але глава держави зможе займати свій пост не більше двох разів поспіль. У разі схвалення поправок на референдумі чергові вибори одночасно і президента, і депутатів пройде 3 листопада 2019 року.

Однак, якщо зміни будуть прийняті, всі положення конституції про президентської системи вступлять в силу тільки після волевиявлення 2019 року. Таким чином, Ердоган зможе бути президентом Туреччини до 2029 року. 

ВідеоТуреччина може перетворитися з парламентської республіки на президентську

Залиште свій коментар