Кілька днів тому імпічмент Трампу здавався неможливим. Тепер ні — The Guardian

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Трамп підтвердив найгірші побоювання тих, хто сумнівався у його здатності обіймати посаду президента США.

Оголошення про те, що Роберт Мюллер III, колишній директор ФБР, буде контролювати розслідування щодо Росії, підкріплює й без того популярне припущення, що з Дональдом Трампом покінчено.

Про це пише Лоренс Дуглас у статті "Кілька днів тому імпічмент здавався неможливим. Тепер — ні", опублікованій на сайті газети The Guardian.

"Презумпція регулярності". Це термін, більшою мірою, незнайомий людям за межами юридичних або урядових кіл, але тепер його повинні запам'ятати всі американці. З'явившись у рамках багатовікового загального права, презумпція передбачає, що урядові чиновники діють законно і належним чином виконують свої обов'язки – якщо відсутні докази зворотного.

Така презумпція може бути застосована до кожного обраного і новопризначеного чиновника. Але її не можна бездумно використовувати. Вона призначена для того, щоб згладжувати помилки в судженнях і недогляди в керівництві. Але вона не дозволяє явних зловживань. Тільки-но перестає діяти презумпція, чиновник більше не підходить для посади.

Це позиція, у якій зараз опинився Дональд Трамп. Те, на що Річарду Ніксону знадобилося більше п'яти років, Трампу вдалося зробити за крихітний період у чотири місяці. Він підтвердив найгірші побоювання тих, хто сумнівався в його придатності для поста. Тим не менш, 10 днів тому найрішучіші критики Трампа називали його національним лихом, але, по суті, таким, що не підлягає імпічменту. Тепер, схоже, його відсторонення від посади – лише питання часу.

Оголошення про те, що заступник генерального прокурора Рід Розенштейн призначив Роберта Мюллера III, колишнього директора ФБР, спеціальним радником з контролю за розслідуванням стосовно Росії, тільки підсилює поширену думку про те, що з Трампом покінчено.

Фатальним для президента це призначення робить зовсім не заслужена за впертість репутація Мюллера, а той факт, що саморуйнівна поведінка президента змінила масштаб розслідування. Можлива змова між Росією і кампанією Трампа більше не в центрі уваги.

Найважливішим питанням тепер буде можливість перешкоджання президента правосуддю. По-перше, коли він попросив Комі "відпустити" розслідування Флінна, і, по-друге, коли звільнив Комі. Також під пильною увагою виявиться твіт Трампа – "Джеймсу Комі краще сподіватися, що немає жодних "записів" наших розмов, перш ніж він почне розповідати що-небудь пресі!" – являє собою спробу чинити тиск на свідка під час розслідування, що триває.

Білий дім із презумпцією регулярності міг би витримати ці звинувачення. "Регулярний" президент міг би переконати американський народ, що нещодавні записи Комі спотворили або неправильно витлумачили його прохання, яке висловлювало надію, а не наказ. Звісно, навіть звичайний президент може зазнати невдачі.

Республіканці повинні запитати себе, скільки наносекунд минуло б, перш ніж вони почали складати статті імпічменту, якщо б Барак Обама попросив Комі "відпустити" розслідування використання Гілларі Клінтон приватного поштового сервера.

Але Трамп зробив серйозну помилку. Коли президент нестримно брехав про мільйони незаконних виборців та про нібито злочини, скоєні проти нього його попередником в Овальному кабінеті, він втратив право на довіру, коли воно необхідне йому найбільше. І коли Мюллер викличе Трампа для давання свідчень під присягою, важко уявити, як президент з такою нерозважливою зневагою до правди, буде уникати пасток здійснення неправдивих свідчень.

Якщо всього цього недостатньо, звинувачення в тому, що Трамп зробив непоправні злочини, з'явилися якраз на тому тижні, коли про його винятково неприйнятну поведінку стало відомо всім. Його неточності у судженнях накопичуються з приголомшливою швидкістю. Ми ледь усвідомили дивну ситуацію, коли російських фотографів пустили в саме святилище президентської влади, коли президент розголосив секретну інформацію противнику, як хвалько, який демонструє блискучий новий Ferrari.

І тепер з'явилися новини про те, що, призначивши Флінна радником з національної безпеки, Трамп проігнорував не тільки попередження Обами і чинного генерального прокурора Саллі Єйтс, але і той факт, що Флінн вже перебував під слідством.

Помилкова поведінка, екстравагантний нарцисизм, разом з відсутністю дисципліни, і низка порушень, які, імовірно, ведуть до імпічменту: ми можемо тільки сподіватися, що призначення Мюллера стане початком кінця цього короткого, небезпечного експерименту з президентською недбалістю.

Відео Розслідування російських зв'язків Трампа шкодить Сполученим штатам

Залиште свій коментар

Вибір редакції