Один з найкрасивіших островів Греції може зруйнувати виверження вулкана

Дата публікації
Перегляди
2462
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Один з найкрасивіших островів Греції може зруйнувати виверження вулкана

Якщо вулкан Санторіні почне вивергатися, це викличе цунамі / Фото: cntraveller.com

Американський геофізик повідомив про посилення вулканічної активності під островом Санторіні: там накопичилася магма, здатна вкрити три футбольних поля.

Один з найвідоміших і найбільш мальовничих грецьких островів Санторіні, відомий також як Тіра, може бути знищений внаслідок сильного виверження підводного вулкана.

До такого висновку дійшов американський вчений Ендрю Ньюман з Технологічного інституту Джорджії. Він виявив, що, хоча цей острів вулканічного походження не показував ознак помітної геологічної активності з 1950 року, вулкани острова знову прокинулися.

Геофізик Ньюман стежить за геологією острова з 2006 року за допомогою власноруч встановлених на його поверхні 20 GPS-станцій. Ці прилади використовують супутникову навігацію для вимірювання найменших рухів земної поверхні - таким же чином, наприклад, вимірюється товщина крижаного покриву Гренландії та Антарктиди.

І тепер науковець заявляє, що кальдера Санторіні (западина, яка утворилася внаслідок провалу вершини вулкана) деформується з небаченою раніше швидкістю.

"Через кілька десятиліть відносного спокою, з січня 2011 року серії підземних поштовхів і деформації ґрунту знову почали з'являтися на Санторіні. З того часу наші прилади на північній частині острова змістилися на відстань від 5 до 9 сантиметрів. Осередок вулкана заповнюється, і ми уважно стежимо за його діяльністю", - зауважив Ньюман.

Утім, професор не впевнений в тому, що виверження неминуче, оскільки йому ні з чим порівняти отримані дані - спостережень геологічної активності такого типу вкрай мало. Однак обсяги магми в водах кальдери Санторіні за останній рік збільшилися на 14 мільйонів кубометрів. Накопиченої там речовини вже вистачило б для заповнення площі трьох футбольних полів.

Якщо вулкан Санторіні справді почне вивергатися, "це призведе до появи цунамі - невеликих, але достатніх для того, щоб вплинути на судноплавний рух, в тому числі круїзні судна. Такий землетрус здатний зруйнувати будинки і створити зсуви вздовж скель", - говорить Ньюман.

За літній сезон, з травня по жовтень, на острів висаджуються понад 50 тисяч туристів. Зазвичай, за словами Ньюмана, близько п'яти круїзних кораблів зупиняються просто над вулканом.

Зазначимо, що саме на Санторіні відбулася одна з найбільших вулканічних подій в історії людства.

Мінойське виверження, яке відбулося близько 1650 року до нашої ери, поховало велике портове місто Акротірі під прошарком попелу більше 20 метрів і сформувало на Санторіні скелі, яким славиться сьогоднішній курорт.

кальдера Санторіні (западина, яка утворилася внаслідок провалу вершини вулкана) деформується з небаченою раніше швидкістю

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2462
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація