Рік тому не стало Черномирдіна: "Якби я зрадив Єльцина, Росії б не було"

Рік тому не стало Черномирдіна: "Якби я зрадив Єльцина, Росії б не було"

Віктор Черномирдін пішов з життя 3 листопада 2010 року / Фото: AFP

Росія згадує колишнього прем'єра, політика-патріарха Віктора Черномирдіна, який помер рік тому у віці 72 років.

Рік тому, 3 листопада 2010-го, пішов із життя Віктор Черномирдін. Про що думав і що переживав в останні місяці свого життя політик-патріарх розповість фільм "Степанич. Фільм-заповіт", знятий в останній рік його життя.

"Зйомки тривали протягом останнього року життя Віктора Степановича. А чому "Фільм-заповіт"? Це були, по суті, останні монологи Черномирдіна, звернені до широкої аудиторії", - розповів автор фільму, журналіст НТВ Павло Селін.

"Я все ніколи не скажу. Але все ж іноді відкривав деякі таємниці", - часто повторював Черномирдін за життя.

ВІКТОР ЧЕРНОМИРДІН: БІОГРАФІЯ ТА НАЙКРАЩІ АФОРИЗМИ

На роковини зі смерті політика "Комсомольська правда" опублікувала цитати з фільму.

"Зрадити Єльцина ... на хріна мені це треба?!"

"... Найважче, - говорить екс-прем'єр, - це от коли стріляли по "Білому дому" (4 жовтня 1993). - Було ж таке, щоб вони роз'їхалися, розбіглися і в уряді. Це ж я потім тільки дізнався, що й сім'ї вивезли".

"Члени уряду вашого?", - питає Селін. "Звичайно. Я нікого нікуди не вивозив", - відповів Черномирдін.

Про ті події Черномирдін згадувати не любив. Однак журналісти пригадали одне одкровення Віктора Степановича про уроки "Чорного жовтня" було сказано в 1998-му, одразу після відставки з посади прем'єра):

"Якби я зараз зрадив Єльцина та поніс його вздовж і впоперек, і авторитет, і рейтинг мій підстрибнули б до стелі, а країна б де була? Та на хріна мені це треба?! Я можу собі уявити, скажімо, час, коли Хасбулатов і Єльцин схопилися. Результат зрозумілий? А якщо б схопилися Єльцин і Черномирдін, було б страшніше. І якби на місці Черномирдіна було людина, подібна Хасбулатову, країни б не було давно", - казав він.

Віктор Черномирдін та Борис Єльцин / Фото: AFP
"Так, мене підштовхували до захоплення влади – давай"

Коли Віктора Степановича не стало, було опубліковано його інтерв'ю, яке за його життя з'явитися не могло - він просив "не друкувати нічого подібного". Йдеться про події 6 листопада 1996-го, коли президенту Єльцину робили аортокоронарне шунтування серця. Поки він перебував під наркозом, обов'язки глави держави виконував прем'єр.

"А правда, що до вас тоді приходили люди і підбивали вас: Віктор Степанович, а давай не будемо повертати Єльцину влада?" – запитав у нього журналіст.

"Ну і що? Мало чого було? Було все! Там все було в руках - пиши указ, приймай рішення. Будь-які! Все! Та цього у мене ... Навіть в голові цього не було! Мало там! Ну говорили, звичайно, намагалися ... Та ні, я навіть це до уваги близько ... Навіть на цю тему ... Навіть і не хочу навіть ...", - казав Черномирдін.

А ось уривок з фільму, який додає до цього драматичного моменту деякі деталі:

"Селін: Була небезпека - якщо ось Єльцин помре на операційному столі і зараз ось в країні почнеться розгардіяш?"

" Черномирдін: Ну, звичайно, було ... Не дай бог. Слава богу, що цього не сталося. Я більше можу сказати - мене ж вмовляли, намагалися підштовхнути - давай ..."

"Селін: Ядерний чемоданчик вам не вручали?"

" Черномирдін: Ні, але доповіли, що він зі мною поруч ... Підписуєш указ наступний - все, і пішло-поїхало. Президент недієздатний, ну і що? Хто б не зрозумів? Операція на серці - всі б зрозуміли, що все ... Вони мене підштовхували ..."

"Селін: Хто?"

"Черномирдін: Та ну хто? Не будемо ... Нічого не треба було - все там вже ... І поїхали ... Та ви що? Не в моєму це ... Я від своїх принципів ніколи не відступаю ... І як би я в очі дивився людям? І взагалі це ... Тобто це виключено навіть!"

Тривалий час Черномирдін був послом Росії в Україні / Фото: AFP
В Оренбурзькій області відкриють музей Черномирдіна

Тим часом в ці дні на малій батьківщині Черномирдіна в Оренбурзькій області в його пам'ять заклали перший камінь у фундамент нового центру освіти, який буде носити ім'я Віктора Степановича. Крім навчальних класів, тут розташується музей з його особистими речами.

Серед експонатів - 22 особистих автомобіля політика. Є в колекції класичний лімузин 50-х років, "Мерседес" 1938 року, "Мерседеса-500", на якому Черномирдін їздив, коли був послом Росії в Україні.

У музеї також буде відтворено інтер'єр робочого кабінету Черномирдіна - від телефону до лічильної машини. І буде зберігатися колекція холодної і вогнепальної зброї Віктора Степановича - в арсеналі більше 40 одиниць. Відкриття комплексу заплановано на 2013 рік - до 75-річчя Віктора Степановича.

Читайте також:

У Росії вважають, що Черномирдін мав всі шанси стати президентом України

В Москві поховали Віктора Черномирдіна

Патріарх Кирило: те, що Росія зараз існує - заслуга Черномирдіна

Смерть Черномирдіна: Росія згадує "ядерний чемоданчик" і "царське полювання"

Наступна публікація